"Az isteni teljesség felé haladva semmi nem történt és nem is történhet velünk, amit ne lehetne jóvá tenni."
Philip Yancey
Vezetés mint szolgálat
Politikusokat, üzletembereket, felsővezetőket szólítottak meg az evangéliummal, miközben arra törekedtek, vállalkozásaik sikerre vitele közben ők maguk nehogy kárt valljanak lelkükben. Éppen negyedszázada, hogy megalakult a Keresztyén Vezetők és Üzletemberek Társasága, azaz a KEVE Társaság.
Milyen a jó vezető? Mi számít jó befektetésnek? Vajon napjaink technikai és gazdasági körülmények között alkalmazhatók-e a Bibliában rögzített elvek? Egyáltalán, mit mond Isten igéje a vezetésről? Csak néhány kérdés, amelyre a keresztyén vezetőket és üzletembereket tömörítő felekezetközi, nonprofit szervezet tagjai keresik a választ – előbb önmaguk, azután pedig az üzleti világ valamennyi képviselője számára.
Krisztus és az üzlet
Tevékenységük a rendszerváltás körüli évekig nyúlik vissza. A privatizáció árnyéka akkoriban rávetült a keresztyén üzletemberekre is – sok elkötelezett keresztyén hevesen ellenezte már azt a szókapcsolatot is, amelyben együtt megfér Krisztus és az üzlet. A vállalkozókat társadalmi szinten is megbélyegezték, a vezetés egyet jelentett a hatalom gyakorlásával. Ebben a közegben tette fel a kérdést néhány keresztyén vezető és üzletember: mit mond a pénzügyi tevékenységről Isten a Bibliában.
A törvényességen túl
Imádkoztak, szakmai és etikai kérdésekben közösen keresték az igei vezetést. Bár más és más felekezethez tartoztak, egy közös volt bennük: szerették volna tudásuk legjavát nyújtani, és Krisztus követőiként nem vallani kárt lelkükben sem. A kis csoport csakhamar megértette: Istennek nincs kifogása a vállalkozások ellen. Külföldi mintára megalapították a KEVE Társaságot, amelynek megalakulása óta kettős célja volt: hogy segítse a gazdasági élet szereplőit olyan emberré válni, akiknek megbízhatósága, jelleme messze túlmutat a törvények betartásán. Ugyanakkor szerettek volna minél több keresztyén üzletembert és más területen tevékenykedő vezetőt összekapcsolni egymással.
Mindezt kezdettől fogva a közigazgatási, politikai, gazdasági, felsőoktatási, közszolgálati és egyházi területein dolgozó vezetőkkel folytatott párbeszédben képzelték el. Első és legfontosabb szolgálatuk az üzleti reggelik elindítása volt. A Hilton Szállodában tartott munkareggelik százhúsz, a legkülönbözőbb szektorokban dolgozó vezető részvételével zajlottak, világnézetüktől és politikai meggyőződésüktől függetlenül. Ezeken az összejöveteleken neves hazai és külföldi szakemberek, egyházvezetők tartottak előadást arról, hogy Jézus Krisztus evangéliuma alapján mit jelent a vállalkozói szellem.
Szalai Zsolt szentendrei református presbiter, a KEVE Társaság jelenlegi elnöke kérdésünkre úgy fogalmazott: „Magvetők vagyunk, az aratás a gyülekezetek feladata. Annyit tudunk felvillantani az üzleti világnak, hogy ha a vállalkozásainkra nézve van jelentősége annak, ami a Bibliában le van írva, akkor talán a személyes életünkre nézve is van.”
„Egy életem van”
A megerősítésre a keresztyén szakembereknek is szüksége van – tette hozzá a szentendrei református gyülekezet presbitere. „Én magam is sokáig azt hittem, a keresztyénség azonos a hétvégi templomba járással, pedig az huszonnégy órás életforma. Ez a KEVE Társaság szolgálatai révén tudatosult bennem. A KEVE Társaság jubileuma és a reformáció emlékéve egybeesett. A párhuzam abban is megmutatkozik, hogy a reformáció egyik kiváltó oka az volt, hogy az akkori katolikus egyház szétválasztotta a szentet és a szekulárist. A reformáció hatására ez a szétválasztás megszűnt, helyreállt a munka becsülete, hiszen a reformátorok felismerték, hogy az nem más, mint Isten dicsőítése. A munka ugyanis már a bűneset előtt is az ember Istentől kapott megbízatásai közé tartozott.”
És ahogy nem választható külön a vasárnapi és a hétfői keresztyénség, úgy Krisztus követőjének pénztárcából sincsen kettő. A KEVE Társaság Compass – Isteni pénzügyek elnevezésű szolgálata a mindennapi pénzügyek kezelésében éppúgy segítséget nyújt, mint ahogy eligazít a vállalkozások pénzügyeinek biblikus kezelését illetően is.
Üzleti siker és családi élet
A nonprofit szervezet számos, vezetéstechnikai és etikai témájú kiadvány megjelentetésével is hozzájárult a szakszerű és becsületes vezetői helytállás elsajátításához. Rendszeres heti kiadványuk, a Monday Manna gyakorlati kérdéseket vet fel, amelyeket tapasztalt vezetők igyekeznek megválaszolni a Szentírás tükrében. Például azt, hogyan lehet elkerülni, hogy az üzleti siker a családi élet rovására menjen. Kétheti, havi rendszerességgel megrendezett reggeli találkozóikon élénk társalgást folytatnak a felvetett témában érintettek.
A legforróbb fórum
Az előrevivő párbeszédek sorában talán a legnagyobb hiányt mégis csak a Trinity Forum igyekszik betölteni. A két-három napos összejöveteleken a legkülönfélébb szakmai háttérrel rendelkező, valamint eltérő politikai, hitbeli meggyőződésű emberek találkozhatnak, hogy egy szöveggyűjtemény segítségével olyan témákat vitassanak meg, mint a jellem szerepe az imázs korában, életünk célja, a gonosz, a szenvedés vagy a bűn kérdése. Platón, Waclav Havel, Luther, Hannah Arendt és más szerzők írásai a legkülönfélébb világnézeteket, műfajokat, stílusokat és korokat képviselik őszinte, a mai embert megszólító módon. A fórumok kiváló lehetőséget jelentenek a keresztyénség és más vallások, filozófiák ütköztetésére, a keresztyén hit alappilléreinek bemutatására, és arra, hogy a hívő emberek elgondolkozzanak azon, valójában mit is hisznek és miért.
Generációk között
Az elmúlt huszonöt évben a KEVE vezetői felismerték: számos keresztyén mozgalom azért merült ki már törekvései legelején, mert nem foglalkoztak a fiatalokkal, a vezetőképzéssel. „Sok tapasztalat és ismeret gyűlt össze a KEVE-ben a mostani tagok, szolgálók között, és ezt kötelességünknek érezzük továbbadni. A fiatalokat bevonva, velük együttműködve szeretnénk feléjük szolgálni, megtalálva mindehhez a legmegfelelőbb kommunikációs csatornát. Az egyik célom, hogy még az elnökségem alatt megtörténjen a nemzedékváltás a KEVE-ben” – számolt be Szalai Zsolt.
Vezetőket képeznek
A vezetőképzés párhuzamos műhelyekben zajlik: a negyedévente megszervezett Vezetői Műhelyen a maguk területén elismert előadók vetnek fel vezetéssel kapcsolatos problémákat, és mutatnak be a Biblia alapján azok kezelésére alkalmas elveket és gyakorlatokat. A Keresztyén Vezetői Akadémia egyes moduljaira jelentkezők egy éven át tartó képzésen elmélyülhetnek az értékvezérelt vezetés bibliai irányelveiben. Hazánk négy éve csatlakozott a GLS nemzetközi vezetői konferenciához, szintén a KEVE Társaság közreműködésével.
A hálózat megtartó ereje
Csakis akkor indítanak el egy szolgálatot, ha egy vagy két ember szívügyének érzi” – számolt be Szalai Zsolt. „Így mindennek van gazdája, méghozzá olyan ember, aki lelkesen csinálja. Csak olyan ötleteket valósítunk meg, amelyekről úgy érezzük: Isten hívta föl rá a figyelmünket. Jelmondatunk: Vezetés mint szolgálat. Társaságunk felépítése hálózatos, ami azt jelenti, hogy nem egy főnök körül forog minden, hanem mindenki más-más szolgálati területre koncentrál. Egy keresztyén szervezetben akkor tudunk harmonikusan együttműködni, ha megértjük, hogy mindannyian vezetők vagyunk, és van egy közös Vezetőnk, akiben egyek tudunk lenni. Ezen az alapon állva a nézeteltéréseinket is meg tudjuk beszélni. Nem úgy gondolkodunk a vezetésről, hogy az elődeim úgy-ahogy megcsinálták az adott munkát, de majd én megmutatom, hogyan kell ezt igazából. Sokkal inkább úgy, hogy óriási örökséget kaptunk az elődeinktől, és ezt kell megőriznünk és továbbadnunk.”
A KEVE Társaságról részletes információ a www.keve.org oldalon található.
A csoportképen a KEVE valamennyi egykori és jelenlegi elnöke látható, balról jobbra: Illéssy János, H. Kovács Judit, Barátossy Jenő, Tomka János és Szalai Zsolt.