"Az anyagi javakon és birtokolt értékeken alapuló identitásmeghatározás hamis utakra csábít. Megtéveszt és manipulálja az embert. Ha attól vagy valaki, amid van, akkor vesztesként egy perc alatt semmivé válhatsz."
Bagdy Emőke
Érthetőt, érvényest, értékest
Példaértékű lelkészekről, az egyházi iskolák szemléletformálásáról és a művészetről mint missziós lehetőségről is olvashatnak a Karakter magazin legfrissebb számában.
Megérkezett a dunamelléki gyülekezetekbe a Parókia portál írásaiból tallózó Karakter magazin karácsonyi száma. Kiadványunk az életünket átformáló evangélium hétköznapi és rendkívüli történeteit tárja az olvasók elé.
Szó esik egy lelkészről, aki nem akarja vállalni a számára ismeretlen gyülekezet pásztorolását, és azért imádkozik, hogy ne válasszák meg. Végül harminchárom éven keresztül vezeti a sárbogárdi gyülekezetet, ahol a vallásellenes rendszer dacára a közösség újjászületett, feléledt, hatása országos jelentőségűvé vált. Szabó Imre és Szabó Éva „fényt, igét, világosságot” hoztak a Fejér megyei településre, munkájuk gyümölcse nemcsak a múlt század, hanem a ma emberének is áldás.
Hasonló gyümölcsök érlelődnek földrajzilag délebbre, Tolna megyében. A térségből sokan elköltöznek, ez pedig a lelkészek munkájára is hatással van.
A holland származású Marco de Leeuw van Weenen ezért azt a kérdést teszi fel, mi hiányzik a gyülekezetek megújulásához, és ehhez milyen lépéseket kell tenni.
A Tolnai Református Egyházmegye missziói munkatársa szerint a jó hír közvetítése nem azzal kezdődik, hogy jó igehirdetőt hívunk meg az evangelizációra, hanem a hiteles keresztyén élettel.
„A teológiai kérdések nem tudják nem érinteni az emberi egzisztenciát, csak mi gyors válaszokat akarunk birtokolni a jó kérdések, a kapcsolódási pontok helyett” – erről már a félig szír, félig magyar származású református lelkész, Masri Mona Aicha beszélt.
A fiatal lelkész novellákat ír, nyitott a művészetre, keresi a kapcsolódást az emberekkel, a különböző kultúrákkal, más vallásúakkal.
Az érthetőség és a kapcsolódás kérdése minden korosztály számára megkerülhetetlen. Hogyan szólítsuk meg a középiskolásokat, hogy a keresztyén hitet és a református egyházat élménygazdagnak, színesnek, üzenetében érvényesnek lássák? A Kecskeméti Református Gimnáziumban konkrét, jól használható válaszokat adnak a sokakat foglalkoztató kérdésre az iskolai csendesnapok során.
A Károlin szintén az a cél, hogy a református szellemiség elérje a hallgatókat, és jó irányba formálja őket emberileg és szakmailag egyaránt.
Balla Péter tíz éven át vezette a Károli Gáspár Református Egyetemet, szeptembertől pedig Zsengellér József ül a rektori székben.
Mindketten őszintén beszélnek munkájukról, és felvázolják az egyetem megálmodott jövőjét.
Magazinunkban a művészet és az egyház kapcsolatáról is szó esik. Az istentiszteleti liturgia szerves része az egyházzene. Akik ez által építenek hidat Isten és ember között, csak a legnemesebbet adhatják. Művészetről, szolgálatról, a kántori és előadói hivatásról Alföldy-Boruss Csilla és Pálúr János orgonaművészek beszélnek a velük készített interjúkban.
A 76 oldalas magazin ingyenes példányait megtalálják valamennyi dunamelléki gyülekezetben, és megvásárolható a budapesti Bibliás Könyvesboltban is 400 forintos áron.
A Karakter magazin 2019/2. számába online is belelapozhat itt vagy a képre kattintva.