„A jót a rossztól elválasztó vonal nem államokon, nem társadalmi osztályokon keresztül, sőt nem is politikai pártok között húzódik… hanem minden emberi szívben.”
Alexander Szolzsenyicin
Rés az Úrhoz
Fa, papír, vászon, textil és agyag.
Kettéhasadt műalkotások, bibliai történeteket új ábrázolásmódban megmutató képek, négy kortárs művész, négy női hitvallás. A Reformáció Emlékbizottság támogatásával megvalósult Solus Christus kiállítást október 5-én nyitották meg, és november 1-jéig látogatható a Duna Palotában, nyitvatartási időben – írja a reformatus.hu.
„A kiállítás címéül választott reformátori alapelv – Solus Christus – kizárólagos megállapítás, amely arra mutat, hogy életünk középpontjában egyedül Krisztus állhat” – mondta megnyitó beszédében Bogárdi Szabó István dunamelléki püspök. Hangsúlyozta, hogy semmilyen teremtmény nincs, aki megválthatná bűneinket, erre egyedül Isten képes a Szentháromság második személyében, a Fiúban. Imádságainkat ezért nem szükséges szentekhez irányítani, és nem kell más közbenjárót sem találni, mert a Jézus nevében mondott kérések meghallgattatnak. Ő az, aki szüntelen közbenjár értünk, aki örökkévaló főpapunk az Atya jobbján, aki elhordozta vétkeink büntetését.
„A Solus Christus a testet öltésről is szól, hiszen Jézus Krisztus közénk jötte azt jelenti, hogy Isten közösséget vállalt egész emberi voltunkkal. A művészetnek is mindig köze van a testet öltéshez, a világhoz, az anyaghoz, melyből felcsókolt bennünket az Isten” – vont párhuzamot a teremtés és az alkotás között a Zsinat lelkészi elnöke. A négy alkotó a tárlat címválasztásával rámutat az igazi szerzőre, Jézusra, aki egyedül Ura az életnek: Solus Christus – méltatta a kiállítást a lelkipásztor.
Gaál Éva grafikust, M. Kiss Katalin keramikust, Láng-Miticky Katalin textil- és képzőművészt, valamint Somodi Ildikó képzőművészt Hegedűs Gyöngyi mutatta be a közönségnek. Mint mondta, a pasaréti gyülekezetből érkező négy művésznő nem tesz mást, mint visszatér oda, ahol Isten szólítja őket, hogy elhívás-képeiken keresztül a befogadók, az érdeklődők is meghallhassák az Úr hívó szavát. „Négy asszonyi passiótörténetet látunk az őszi lombok tanösvényein, amely során Gaál Éva és M. Kiss Katalin a felnőttkori megtérésélményük hatására újraformálták motívumaikat, míg Somodi Ildikó és Láng-Miticzky Katalin gyermekkoruk óta hitben jártak, alkotásaik is szervesen fejlődtek” – fogalmazta meg a költő és fotóművész.
Hegedűs Gyöngyi szerint fontos, hogy a megszokásainkból és a templomi térből egyaránt kimozduljunk. Ennek tökéletes eszköze a művészet, hiszen megmutatja, hogy van egy ráción túli logika is, a művészet logikája. Nem véletlen, hogy Jézus is irodalmi szintű hasonlatokban, példázatokban fejezte ki magát. A kiállított munkákban központi szereppel bír a kettéhasadt kárpit (olykor agyag) metaforája, mely rést nyitva utat tár az év minden pillanatában a szerető Atyához. „Az ember teljes látóköre is csak rés, melyen keresztül szemléljük a világot. Ez a rés azonban a mi megváltásunkra jött létre, hiszen a kereszthalál központi üzenete, hogy általa bejárásunk lett a Szentek Szentjébe. Ez a kiállítás is ilyen rés szeretne lenni a mindenható Istenhez” – foglalta össze a művésznő a kiállítás célját.
Arra a kérdésre, hogy mit jelent az életükben a Solus Christus alapelve, mind a négy alkotó ugyanazt a feleletet adja: Mindent, csupa nagybetűvel. Gaál Éva grafikusművész, aki az öt Sola fejének tartja a Solus Christust, 44 évesen fogadta életébe az Urat. „Van előtte és utána. Az előtte teljesen megszűnt, most már csak az Úr van, csak neki dolgozom” – mondja nevetve. Alkotásai mind a Bibliához kötődnek, nem tud már másban gondolkodni. A Biblia tele van jelképekkel – mutat rá egyik alkotására: Ábrahám kezében pergeti a homokszemeket, amik az isteni ígéretnek megfelelően egyre csak szaporodnak, míg végül folyammá válnak. „A homokban ott vannak a kövek is, a keményszívű emberek, de Jézus azt mondja, a kövekből is támaszt fiakat” – magyarázza a kép szerzője.
Láng-Miticky Katalin szerint az öt alapelv a reformáció erőssége. Lényegük az evangélium: Isten elküldte egyszülött Fiát, aki meghalt értünk, ezáltal megváltott bennünket a bűneinktől. „Mindennek a közepe Krisztus, ezért is választottuk a kiállítás hívószavának a Solus Christust” – avat be. A tárlatra kifejezetten olyan munkákkal készültek, amelyek a reformációhoz, a Szentíráshoz, Istenhez köthetők. Utolsó munkája, egy triptichon Az evangélium címet viseli, alcíme A kárpit kettéhasadása. Azt a jelenetet ábrázolja, amikor Krisztus a kereszten meghalt és a föld beleremegett, a templom kárpitja pedig az aljától a tetejéig kettéhasadt. Szimbolikus jelentést hordoz ez: kinyílik az ég a menny felé, Krisztus által szabad utunk van az Atyához. „Remélem, hogy ebben a zűrzavaros és bizonytalan világban, ahol nincsnek támpontok és tiszta üzenetek, ha valaki megnézi ezeket az alkotásokat, megérzi és megérti Isten üzenetét, az evangélium örömhírét” – foglalja össze alkotói motivációját.
„Mindenre van erőm a Krisztusban, aki megerősít engem” (Fil, 4,13) – ez M. Kiss Katalin művésznő legkedvesebb igéje, amivel kiállított levél formájú kerámiáin is találkozhatunk. Mindig is a természeti formák vonzották, azonban megtérése után azok igei tartalommal teltek meg, megtalálta bennük a Teremtő Istent. „Kifejezőeszközzé, kettős üzenethordozókká váltak a levelek. Egyrészt a levél alapformája a Teremtő kéz lenyomata, másrészt Isten szavát közvetítem azzal, hogy mint levelekre, rájuk írom a bibliai üzeneteket” – fejti ki kérdésünkre. A művésznő a Szentírás igéivel szeretné megérinteni az emberek szívét és megmutatni, hogy csak Jézus által van lehetőségünk az Atya színe előtt megállni.
„Mindannyiunk életében a legfontosabb a Krisztushoz való tartozás, ő áll a középpontban, megváltottjai vagyunk és Isten dicsőségére dolgozunk” – vallja Somodi Ildikó. A képzőművész szerint alkotásaikon keresztül úgy tudják Istent szolgálni, hogy közben mások számára is megvilágítják az isteni kegyelmet. Fontosnak tartja a művészetben, hogy az felrázzon és emlékeztessen arra, hogy megtörtént a megváltás. „Műveim központi témája Jézus Krisztus kereszthalála, mert ez a keresztyénségünk, a létünk lényege. Arra szeretnék emlékeztetni, hogy az Ő megváltása révén van örök életünk” – önti szavakba elhívását.
Tárlatvezetéssel és vásárlással egybekötött nyílt nap: október 18. (csütörtök) és 25. (szerda) 10 és 18 óra között. A művészek a befolyt összegből a viharkárt szenvedett Őrségi Református Egyházmegyét támogatják.
Szoták Orsolya, Fotó: Vargosz/reformatus.hu