„A jót a rossztól elválasztó vonal nem államokon, nem társadalmi osztályokon keresztül, sőt nem is politikai pártok között húzódik… hanem minden emberi szívben.”
Alexander Szolzsenyicin
Tizennégy zenei csoda
Bachot hallgatni izgalmas, közösségi élmény, amelyben felfedezhetjük Istent, önmagunkat, a körülöttünk lévő világot. A német zeneszerző összes orgonaműve hazánk egyik legegyedibb orgonáján szólal meg nemzetközileg elismert művészek előadásában.
Egyedülálló lehetőség nyílik világszínvonalú zene meghallgatására a budapesti Hold utcában fél éven át. A koncertsorozat alkalmával az egyes zenészek által csak „ötödik evangélistának” nevezett Johann Sebastian Bach összes orgonaművét játsszák nemzetközileg elismert hazai és külföldi orgonaművészek. A nem mindennapi élményt magyarországi, amerikai, német, svájci, francia és szlovén művészek biztosítják július 20. és december 14. között. A Fassang László orgonaművész, a Budapest-Németajkú Református Egyházközség és a Violin Travel Kft. által közösen szervezett koncertsorozat kiemelt célja Bach csodálatos zenéjének megszólaltatása, Budapest kulturális és zenei kínálatának színesítése, valamint a Hold utcai református templomnak mint a főváros új koncerthelyszínének megismertetése.
Azt még tavaly kezdeményezte a gyülekezet kántora, Horváth Zsolt, hogy az orgona lehetőségeit maximálisan kihasználva, Bach összes orgonaműve elhangozzon a templomban. Az ötletet támogatva Fassang László tizennégy részes koncertsorozat szervezésébe kezdett. A kulturális esemény különlegessége, hogy Bach művei Budapest olyan orgonáján szólalnak meg, amely ötvözi a német mester által használt hangszerek hangzását, és külső megjelenésében is megidézi a 18. század orgonáit. A német zeneszerző betűi helyértékének összege tizennégy, a sorozatban ezért valósul meg ennyi koncert Bach többszáz orgonaművét csendítve fel.
Fassang László elmondta: bár nagyon sok helyen orgonált már szerte a világon, azt csak kevés helyen érezte, hogy komoly erőfeszítésébe kerül abbahagyni egy darabot. Ennyire gazdag, professzionális és mély a hangzás, amit a Hold utcai hangszer nyújt – magyarázta. A templom orgonája ugyanis tökéletesen visszaadja azt a zenei világot, amit Bach művei nyújtottak saját korában. Ilyen értelemben időutazást élhetünk át, amikor a hangszer tizenkilenc regiszterét professzionális zenészek szólaltatják meg. Az orgonát egyébként Faragó Attila orgonaépítő és az általa vezetett Aeris Orgona Kft. készítette mintegy harminc eredeti thüringiai barokk orgona alapján. A hangszer mind az 1130 sípját történelmi példák alapján, korabeli technológia alkalmazásával készítették.
Fassang László szerint a német mester műveit hallgatni közösségi élmény, zenéje hozzánk tartozik. Minél beljebb kerülünk az ő zenei világába, annál tágasabbnak érezzük és többet tudunk meg önmagunkról, a világról. Ennek fontos feltétele a megfelelő hangszer, amely ezt az élményt megteremtheti. Magyarország egyik legegyedibb orgonáját Bach-orgonának is nevezik, amely istentiszteleti szerepében az evangélium hirdetője, a Zeneakadémia orgonaszakos hallgatóinak rendszeres gyakorlóhelye, a gyülekezet és a főváros büszkesége.
A koncertek pontos helyszíne: Budapest-Németajkú Református Egyházközség, 1054 Budapest, Hold utca 18–20.
Jegyvásárlás: Violin Travel Ticket Office, 1052 Budapest, Haris köz 1.
www.jegy.hu