"Az anyagi javakon és birtokolt értékeken alapuló identitásmeghatározás hamis utakra csábít. Megtéveszt és manipulálja az embert. Ha attól vagy valaki, amid van, akkor vesztesként egy perc alatt semmivé válhatsz."
Bagdy Emőke
Videokurzus a kereszténységről
Elindultak az első INTRO kurzusok a református gyülekezetekben. A kereszténységet bemutató tematikus videokurzus nem hívő emberekkel ismertetné meg a bibliai narratívát. A szolgálat elindításához szükséges anyagokat Lovas Andrástól lehet igényelni.
„Az INTRO azoknak szól, akik készek elgondolkodni azon, hogyan értelmezhetjük életünket és jelenünket a Biblia fényében” – mondta érdeklődésünkre Lovas András református lelkész, egyházkerületi missziói referens, az INTRO kurzus egyik megálmodója. A sorozat hangvételében és tematikájában egyaránt a direktebb evangélizációs kurzusok – például az Alpha vagy a Keresztkérdések – elé sorolható, célja a nem hívő emberek megszólítása.
Méghozzá egy különleges időszakban. A koronavírus-járvány okozta világméretű megrendülés nemcsak a kultúrát és a gazdaságot, de az emberi élet legszemélyesebb rétegeit is érinti. Ezért kezdték el két másik református lelkésszel, Harmathy Andrással és Püski Dániellel kidolgozni az előadás-sorozatot. „Ez a helyzet az evangélium felé is nyitottságot eredményez. Nem tudjuk, meddig marad velünk ez a nyitottság, de a gyülekezeteinknek meg kell szólítaniuk azokat, akik készek megismerni az evangélium kérdéseinkre és kételyeinkre adott válaszait.”
A 25 perces videófelvételeken a lelkészek először a bibliai nagy történetet vázolják fel, majd a korunkat alakító és sok sebből vérző nyugati kapitalizmus történetét. Szó esik arról, mi a szerepe a hitnek és a tudománynak a valóságban a bibliai narratíva szerint, végül pedig arról, hogyan keretezi át a bibliai történet a munka, a társas kapcsolatok és a szenvedés jelentését. A résztvevők a videók megtekintése után a felvetésekről vezetett módon beszélgetnek hétről hétre.
Ha a csoportok személyesen nem találkozhatnak is, az online térben könnyen tarthatják a kapcsolatot. A kurzust különösen olyan gyülekezetek figyelmébe ajánlják, amelyek tagjai már vettek részt „Tanúim lesztek” kurzuson. Noha ez nem feltétele INTRO-kurzusok indításának, a hívő csoportvezetők mégis könnyebben megérthetik az új kurzus gondolatvilágát, ha már ismerik az anyagot, amelyre épül.
A csoportvezetők feladata mederben tartani a beszélgetést, hogy a résztvevők együtt gondolkodhassanak a hallottakról, és annak kapcsán felismeréseik születhessenek. „Az elsődleges cél nem a konfrontáció, azaz nem úthengerként szeretnénk a keresztény tanítással földbe döngölni minden más meggyőződést. De nincs okunk szabadkozni vagy mentegetni a keresztyén hitet. Inkább házigazdákként, akik otthon vannak saját világukban, nyitjuk meg ajtónkat minden érdeklődő előtt, igyekezve őket be is hívni lelki otthonunkba. A csoportvezető mellett jó, ha van legalább még egy hívő tagja a csoportnak, aki imádságban hordozza a beszélgetéseket és a résztvevőket. Az előadásokban az egyik fő eszközünk a kérdésfelvetés. Ez nyit ajtót az érvelés előtt – ami természetszerűleg konfrontatív, és ami végig a repedések mentén halad: sok minden megkérdőjeleződik mostanság, és mi ebben az elbizonytalanodásban kívánjuk bátran felmutatni a keresztény alternatívát. Emellett szeretnénk sóvá is lenni, azaz minden előadást egy jól elhelyezett kihívással megfűszerezni, hogy aki részt vesz, szomjas legyen a párbeszédre, kívánja és keresse a beszélgetőtársak közösségét” – írják a kurzus kidolgozói. Bővebb leírást az INTRO kurzusról itt olvashatnak (a fájl a gyülekezetek mélyebb megértését szolgálja, és nem a meghívottak számára készült).
Az induló csoportok tapasztalataira számítva az INTRO kurzust kidolgozó lelkészek később tovább finomítanák a kurzus anyagát. Amennyiben valaki szeretne bővebb információt, mert INTRO-csoport indítását fontolgatja, a honlapon keresztül jelezheti Lovas Andrásnak, aki elküldi a regisztrációs linket és a szükséges jelszavakat.