"Az anyagi javakon és birtokolt értékeken alapuló identitásmeghatározás hamis utakra csábít. Megtéveszt és manipulálja az embert. Ha attól vagy valaki, amid van, akkor vesztesként egy perc alatt semmivé válhatsz."
Bagdy Emőke
Viharálló szerelem
A járvány szerte a világon próbára tette a párkapcsolatokat. Egyes párok a rájuk nehezedő nyomás alatt is összetartóbbak lettek, míg mások eltávolodtak egymástól. Mihalec Gábor párterapeuta szerint hét dolog különbözteti meg őket, ebből öt tanulható.
A karantén után vagy a gyermekszületések száma, vagy a válásoké ugrik meg – lehetett hallani a koronavírus-járvány kezdetén. A jóslat egyik fele már igaznak bizonyult, Kínában tömegesen nyújtották be a válókereseteket a korlátozások feloldásával. Mihalec Gábor pár- és családterapeuta a házasság hetén tartott online (és bármikor visszanézhető) előadásában megerősítette, saját praxisában is két csúcsidőszakot tapasztalt, amikor a szokásosnál többen fordulnak hozzá segítségért: nyaralás és a karácsonyi szünet után, vagyis akkor, amikor a párok hosszabb ideig vannak összezárva. Tavaly azonban az átlagnál jóval több kelt el az eljegyzési gyűrűkből is, a járvány alatt együtt töltött idő tehát óriási, mégis eltérő hatással volt a párkapcsolatokra – hangsúlyozta.
A szakember különböző párokkal beszélgetve kétféle hatást érzékelt. Elmondása szerint voltak, akik megmaradtak kapcsolatuk felfelé ívelő pályáján, mások azonban a nyomás hatására elindultak lefelé a lejtőn. „Szétnyílt az olló, de vajon miért? Mindez egyénfüggő vagy vannak univerzális elvek, amelyek a két csoport közti különbséget okozzák?” – tette fel a kérdést. Hogy válaszra leljen, nemzetközi hírű szakemberekkel konzultált, elkezdte feldolgozni a párkapcsolati reziliencia (lelki ellenállóképesség) témakörében az elmúlt húsz évben publikált kutatási eredményeket, és ő maga is kutatásba fogott Magyarországon. Összeállított egy nyolcvan kérdésből álló kérdőívet, amelyet 1255-en kitöltöttek. Ez több mint százezer adatot jelentett, amelyet segítőivel hónapok alatt sikerült feldolgozniuk. A válaszok alapján kirajzolódott, mi az a hét tényező, amely segít a párkapcsolatban élőknek szembenézni a nehézségekkel, a krízishelyzetből rugalmasan „visszapattanni”, és a tanulságokat beépítve megerősödni a kapcsolatukban.
1. Kommunikáció
A sikeres kapcsolatok alfája és ómegája. A fejlődő kapcsolatban élő válaszadók 83 százaléka állította, hogy a társa megérti az érzéseit, míg a hanyatló párkapcsolatban élőknek csupán 36 százaléka vélekedik így – ismertette a szakember. „Amikor valami nyomás alatt tart bennünket, és kimondjuk az érzéseinket, az összekapcsol a másikkal, míg ha bent tartjuk azokat, az feszültséget kelt bennünk – és ez a feszültség fordít szembe a másikkal.”
Azt, hogy a társuk nyomás alatt bántó szavakat mond rájuk, a fejlődő kapcsolatban élőknek csupán 6 százaléka tapasztalta, míg a hanyatló kapcsolatokban élőknek 36 százaléka számolt be erről. „Érdemes feltennünk a kérdést, mit engedünk meg magunknak nyomás alatt! Ha fejlődő pályán akarunk maradni, tartogassuk a legszebb szavainkat a másiknak! A szabadszájúság, a káromkodás egy kapcsolatban nem a bizalom és az őszinteség vagy a leplezetlenség jele, hanem a tapintatlanságé; azé, hogy már nem vagyunk tekintettel a másikra.”
2. Konfliktuskezelés
A konfliktuskezelés a kommunikáció ikertestvére. „Amikor embereket összezárnak, sokszor elég egy szikra, hogy kipattanjon a bennük már amúgy is meglévő feszültség” – mutatott rá a terapeuta. A fejlődő kapcsolatban élő válaszadók 86 százaléka állította, hogy akkor is meg tudja osztani az érzéseit és gondolatait a társával, amikor valamiben nem értenek egyet, míg a hanyatló párkapcsolatban élőknek a felére sem volt ez igaz. Mihalec Gábor szerint segíthet, ha akkor is kimondjuk bátorító, pozitív megjegyzéseinket, amikor nem értünk egyet, az oly gyakori vádaskodás helyett pedig a vágyainkat próbáljuk megfogalmazni!
Azt az állítást azonban, „miszerint képes vagyok megőrizni a nyugalmam érzelmileg megterhelő helyzetben”, a fejlődő kapcsolatban élőknek is csak 46 százaléka érezte magáénak. A lelkész-terapeuta javaslata, hogy közlekedési helyzetekben kezdjük el gyakorolni feszültségtűrő képességünket. „Ha a dugóban véletlenül találkozik valakivel a tekintetünk, dudálás helyett mosolyogjunk, vagy a tömött buszon, villamoson panaszkodás helyett gondoljunk arra, hogy ez a helyzet olyan, mintha edzőteremben lennénk: izzasztó és a szagok is kellemetlenek, de ahogy az edzést, úgy ezt is kibírjuk, mert mindez nem akadályozhat meg abban, hogy kedvesek legyünk.”
3. Intimitás, szexualitás
A stressz mindenkiből mást vált ki. „Vannak, akiknek megemelkedik a szexuális étvágyuk és vannak, akiknek egészen lecsökken. A gondot az okozza, hogy a legtöbb esetben a stressz nem ugyanazt a hatást váltja ki egyazon pár tagjainál. A kulcs annak megértése: mit jelent nekem a szexualitás mélyebb szinten. Van, akinek elfogadást jelent, van, aki számára tiszteletet, értékelést, megbecsülést fejez ki” – sorolta a szakember. Szerinte a másik közeledését vissza lehet úgy utasítani, hogy a pár mindkét fele megélje az intimitást, amennyiben a visszautasító fél egyszersmind választ ad közeledő partnere mélyebb szükségletére. „Elmondhatjuk, hogy te vagy a legfontosabb a világon, szeretlek és igent mondok rád, de most feszült vagyok, és nekem a szex most nem megy. Lehet, hogy egyszerűen csak megöleljük egymást és úgy aludjunk el? Ilyenkor az intenzívebb fizikai kapcsolat amúgy is csak hab lett volna a tortán.”
4. A pénzhez való viszony
A válság megmutatta, kinek mennyi tartaléka van – anyagi értelemben is. Mihalec Gábor elmondta: azokon a párokon, akik hónapról hónapra élnek, vagy akiket adósság terhel, könnyen eluralkodik az egzisztenciális félelem. „Ilyenkor elég egy rossz szó, pillantás, és máris ugrunk egymásra.” Nem állítja, hogy a boldogság pénzfüggő, de azt igen, hogy van pénzügyi vetülete a boldogságnak – tette hozzá. „Nehéz boldognak lenni, ha állandóan attól szorongunk, hogy holnap mit teszünk az asztalra.” A családi költségvetés készítése sokat segíthet, például abban, hogy a kiadások ne haladják meg a bevételeket. „Az előre elkészített, átlátható terv lényege, hogy te mondod meg a pénzednek, hová vándoroljon, ahelyett, hogy utólag kérdeznéd, hová folyt el.”
5. Rend és ápoltság
A karantén idején megtapasztalhattuk, milyen fontos, hogy akkor is meghatározott napirendhez tartsuk magunkat, amikor a külső kényszerítő tényezők jó része megszűnik vagy átalakul. Hogy miért, azt így magyarázta az előadó: „Amikor valami olyan történik velünk, amit nem tudunk kontrollálni, azzal könnyebb szembenéznünk akkor, ha befolyásunk alá vonjuk azokat a dolgokat, amelyeket viszont képesek vagyunk a kezünkben tartani. Ilyen az öltözködés, az otthonunk rendje és a napirend.” A fejlődő kapcsolatban lévő válaszadók többsége a karantén alatt otthon is odafigyelt a külsejére, csinos és rendezett volt a megjelenése, a környezete.
A viharálló párkapcsolat következő két tényezője kevésbé fejleszthető módszeresen, inkább attitűd, hozzáállás kérdése, hogy mennyire részei az életünknek – vázolta fel a szakember.
6. Érzelmi elérhetőség
A fejlődő párkapcsolatokban élők 88 százaléka nyilatkozta, hogy társuk reagál a jelzéseikre, ha szükségük van a közelségére. „Az érzelmi elérhetőség három részből áll: a ráhangolódásból, a válaszkészségből és a bevonódásból. Mindez azt a kérdést intézi hozzánk: jelen vagy, amikor szükség van rád?”
A biztonságos kötődés érzelmileg is erőssé tesz. „Akkor tudjuk kiaknázni a bennünk lévő lehetőségeket, ha kapcsolódunk a másik emberhez, a biztonságos kapcsolatok ugyanis megnyugtatnak bennünket. Ha viszont nem kapunk válaszreakciót a nehéz időkben a másiktól, az traumatikus hatással is lehet ránk.”
7. Hit
„Zuhanó repülőn nincs ateista. Válság idején mintha kicsit nyitottabbak lennénk a transzcendensre.” – A lelkipásztorként is szolgálatot végző Mihalec Gábor elmondta: az online prédikációit nyomon követők száma a karantén idején jócskán megemelkedett. Kutatása pedig másra is rámutatott. „Ha a hitbeli nyitottságot két fél hasonlóan éli meg a párkapcsolatban, az külső erőforrássá válhat számukra.” Arról, hogy a közösen megélt hit közelebb hozta őket egymáshoz, a fejlődő párkapcsolatban élők 63 százaléka nyilatkozott, míg ugyanez a hanyatló párkapcsolatban élőknek csak 23 százalékára nézve bizonyult igaznak. „Szükségünk van a reményre, amely túlmutat azokon a problémákon, amelyeket nem tudunk meghaladni földi életünk során” – fogalmazott. Ilyen lehet egy halállal fenyegető betegség is. De aki tudja, hogy a történet nem ér véget, az ezt a fajta krízist is másképp éli meg, és reménységét szerettei számára is képes lehet közvetíteni.
Ahogy az Mihalec Gábor előadásából is kiderült: a viharálló szerelem ismérvei nem csupán következményei a jó párkapcsolatnak, hanem feltételei is. A krízishelyzet pedig fokozza ugyan a ránk nehezedő nyomást, önmagában mégsem ez az okozója a párkapcsolati nehézségeknek. Inkább tükör, amely megmutatja, hogyan működünk egyébként is. A jó hír, hogy mindaz, ami a párkapcsolati ellenállóképességhez kell, túlnyomórészt fejleszthető. A mostani válság tanulságai így nemcsak egy következő átvészelésére készíthetnek fel, hanem kulcsai lehetnek a fejlődésnek és a növekedésnek, amelynek gyümölcsét bármikor élvezhetjük.
E tanulságokból született Mihalec Gábor Viharálló szerelem című könyve, amelyet az idei házasság hetére jelentetett meg a Harmat Kiadó. A könyvben a kutatási eredményeken túl a mindennapokban könnyen alkalmazható gyakorlatok egész sora és számos, a karantén idején hasonló nehézségekkel küzdő pár története is helyet kapott. A kiadvány megvásárolható a Budapest, Ráday u. 3. szám alatt újranyílt Bibliás Könyvesboltban is hétköznap 10 és 18 óra között.
Mihalec Gábor szemléletes és informatív előadása visszahallgatható a Házasság hete Facebook-oldalán. A szakember elmeséli, hogyan vezetett rá a foci segítségével egy férfit arra, hogy képes legyen beszélni az érzéseiről, sőt, uralni azokat; megosztja, mi segített helytállnia egy vehemenciájáról híres vitatkozóval szembeni nyilvános vitában, és mit mondott súlyos beteg édesapja aggódó családjának élet és halál mezsgyéjén.