Jókai, a szavak festője

Jókai Mór születésnapját ünnepelték a kecskeméti Ráday Múzeumban 2025. február 18-án. A kereken kétszáz éve született író két boldog évet töltött a városban, 1842 és 1844 között a Kecskeméti Református Jogakadémia diákjaként. Idejének jelentős részében a mai Ráday Múzeumnak is otthont adó Ókollégiumként ismert épületben tartózkodott. A Hild József és Hofrichter József által tervezett, 19. századi klasszicista műemléképület ma is Kecskemét egyik büszkesége, méltó helyszínt biztosítva a megemlékezéshez.

A Jókai-születésnappal dr. Fogarasi Zsuzsa múzeumigazgató tervei szerint kezdetét vette a JÓKAI 200 emlékév a Ráday Múzeumban. Egész nap rendhagyó tárlatvezetésekkel és előadásokkal tisztelegtek a nagy író előtt, egyúttal igyekeztek árnyalni, pontosítani a róla alkotott képet, elsősorban a Kecskeméthez fűződő emlékek felidézésével.

A kulcsra zárt szoba titkai. Muraközy János élete és festészete című kiállításban két tárlatvezetést tartottak, melyek során konkrét festményekhez fűződő, megtörtént eseményeket, valamint egy-két legendát is felelevenítettek. A látogatók sok érdekességet tudhattak meg a 19. századi Kecskemétről, Jókai ottani diákéveiről és Muraközyvel kötött barátságáról. Muraközy János – a 19. századi kecskeméti nemesi-polgári értelmiség kiemelkedő alakja volt. Festői életműve nagyszerű keretet ad a kor és a két sors megismeréséhez. 

Ezt követően dr. Barna Tamás tartott rendhagyó tárlatvezetést a Fuxreiter András Ásványgyűjteményben Jókai nyomában címmel. A Fekete gyémántok című Jókai regény festői részletei nem csupán hangulatilag, de tudományos részletességükkel is jó alapot nyújtottak a kiállított ásványok és ősmaradványok bemutatásához. Irodalom és tudomány összekapcsolódott a diákokat és felnőtteket egyaránt vonzó tematikában.

A Jókai-portré megrajzolása a délutáni előadásokkal vált teljessé. Dr. Bárdos József professor emeritus Jókai és a közgondolkodás témáját kifejtve rávilágított arra, hogy bár az íróról kialakult egy – jobbára leegyszerűsített és felületes – közvélekedés, annál azonban fontosabb látni, hogy Jókai művei hogyan befolyásolták korának és azon túl is napjaink magyarságának közgondolkodását, és váltak a történelmi emlékezet fontos hordozóivá.

Jelentős szerepe volt ebben Várkonyi Zoltán filmrendezőnek, aki remek 20. századi filmfeldolgozásai révén még szélesebb körben továbbéltette a Jókai-regények emlékezetőrző, szemléletformáló erejét.

Bíró Éva, a Kecskeméti Református Egyházközség Könyvtárának és Levéltárának levéltárosa A joghallgató Jókai. Diákévek az Ókollégiumban című előadásában az ifjú Jókait, a gyermekkort és a kecskeméti diákéveket mutatta be.

A feltárt levéltári dokumentumok segítségével sok érdekes részletet tudhattunk meg Jókai Mór Kecskemétre érkezéséről, a városban és a Református Jogakadémián töltött emlékezetes éveiről. A hallgatóság számára megelevenedtek a nagyszerű tanárok, a vidám diáktársak, a korabeli mezővárosi környezet és az itt íróvá érő Jókai alakja is.

Dr. Bárdos Dóra egyetemi adjunktus, a Károli egyetem oktatója egészen eredeti szempontból közelítette meg Jókai személyiségét, műveit és azok nyelvezetét.

Jókai, a szavak festője című előadásában korabeli ábrázolások – köztük több Barabás Miklós-festmény és -grafika – kapcsán mutatta be Jókai jellegzetesen és érzékletesen képi látásmódját. A festői leírásokkal párhuzamba állított képek mindenki számára egyértelművé tették azt az egyediséget, melyet – az eredetileg festőnek készülő, erős képi fantáziával rendelkező – Jókai művei hordoznak.

Befejezésül dr. Galuska László Pál főiskolai docens (Károli Egyetem) A tudós macskája – Jókai Kecskeméten című, sok humorral fűszerezett előadása hangzott el. A háromszínű kandúr című Jókai-novellát bemutatva megelevenedtek a jellegzetes, 19. századi kecskeméti karakterek, helyszínek és legendás történetek.

A szervezők arra törekedtek, hogy a különböző témák és szempontok felvetésével új információkat is nyújtva érdekesebb, árnyaltabb, inspiráló Jókai-képet mutassanak a rendezvény résztvevőinek.

A Ráday Múzeum 2024-ben ünnepelte a MURAKÖZY 200 emlékévet, nemrégiben mutatták be a dr. Fogarasi Zsuzsa által szerkesztett Muraközy János című kötetet. Muraközy és Jókai diáktársak és jó barátok voltak. Utóbbi regényeiben több ízben megörökítette Muraközy alakját, mint a daliás, hős huszárkapitány figuráját. Portrét is festettek egymásról, melyek láthatók a kecskeméti múzeum A kulcsra zárt szoba titkai. Muraközy János élete és festészete című kiállításában. Kapcsolódó cikkünk: Jókai és Petőfi barátjának festői életműve

2025-ben – a hely szelleméhez méltóan – a JÓKAI 200 emlékév során is számos programmal, rendezvénnyel várják az érdeklődőket a kecskeméti Ráday Múzeumban.

 

Képek: Vass-Eysen Ákos