„Most már tudom, Uram, hogy miért nem válaszolsz. Te magad vagy a válasz. Színed előtt elhal minden kérdés."
C. S. Lewis
A Presbiteri Szövetség felelőssége a presbiterek közösségében
Bor Imre, a szövetség új elnöke a Dunamelléki Református Egyházkerület Főgondnoki Találkozóján, 2022. március 5-én bemutatta a Magyar Református Presbiteri Szövetség megújulási tervét, amelyet tavasszal bocsátanak vitára.
A Presbiteri Szövetségnek kevesebb mint egy éve vagyok elnöke, de a leggyakoribb kérdés, amit kaptam, nem az volt, hogy „a Presbiteri Szövetségnek milyen felelőssége van a presbiterek közösségében?” hanem az, hogy „Mi szükség van egyáltalán a Presbiteri Szövetségre?”.
Ha azt kérdezzük „Mi szükség van a Presbiteri Szövetségre?”, akkor azt is kérdezhetjük:
- Mi szükség van a Lelkészegyesületre?
- Mi szükség van a Nőszövetségre?
- Mi szükség van a REFISZ-re?
- Mi szükség van a társadalmi missziókra például a Börtönmisszióra vagy a Kórházlelkészi Szolgálatra?
- és ha nagyon buták vagyunk, még odáig is eljutunk Mi szükség van az egyházra?
Mi szükség van ezekre a szervezetekre, rétegszolgálatokra?
- Csak annyi, amennyit szolgálataikkal hozzá tudnak tenni Isten Országának építéséhez.
- Csak annyi szükség van rájuk, ahány emberhez szolgálataikkal el tudják vinni az evangéliumot.
- Csak annyi szükség van rájuk, amennyire saját elhívásuk, egyedi arculatuk, saját eszközeik segítségével bizonyságot tesznek a Mi Urunk Jézus Krisztus követésének gyönyörűségéről.
Melyek a Presbiteri Szövetség szolgálatának sajátos eszközei?
- közel 100 esztendős múltja, benne hitvalló elődeink példát adó szolgálataival
- a nevéből is következő világos küldetése: minden eszközével egyházunk presbitereinek szolgálatát kell segítenie
- és használnia kell a Presbiteri Szövetségnek ismert nevét, meglévő országos szervezetét és létező tagságát
Másodikként még mindig nem tudunk a címbéli kérdéssel foglalkozni, mert a „A Presbiteri Szövetség felelőssége a presbiterek közösségében” kérdésre csak azután kereshetünk válaszokat, ha tisztázzuk: milyen állapotban van most 2022. elején a Presbiteri Szövetség?
Erre a legrövidebb választ a régi viccel adhatunk:
– Hogy vagy?
– Jól.
– Részletesebben?
– Rosszul!
Hiszen a Presbiteri Szövetség nincs jó állapotban.
- A vezetés elöregedett és felismerték, nincs utánpótlás generáció, akinek átadják a stafétát.
- A Szövetség viszonya a közegyház vezetésével, a püspöki karral nagyon megromlott a Szövetség jogi helyzetének összekuszálódása miatt
- a tagság elfogyóban, a 20 évvel ezelőtti 1.500 fős létszám 400 főre apadt, és szintén elég idős
Ebben a helyzetben első elnöki teendőim nem lehettek mások, mint rendezni viszonyunkat a püspöki karral,
- ennek érdekében élve a lehetőséggel, hogy a Balatonszárszói SDG Konferenciaközpont vezetőjeként az elmúlt 10 évben mind a négy püspökünket személyesen is megismertem kértem mindannyiuktól egy személyes találkozót, melyen kértem osszák meg velem tapasztalataikat a Szövetség tevékenységéről és el kell mondjam: egyöntetűen nagyon szomorú dolgokról számoltak be (megjegyzem Balog Zoltán püspök úrral a beszélgetést természetesen még az elnöki felkérésre adott válaszom előtt kértem, és a felkérésre csak azt követően mondtam igent, amikor kiderült, Püspök úr támogatását bírom az ügyben),
- a beszélgetéseken én pedig vázlatosan elmondtam, milyen Presbiteri Szövetséget képzelek én el – ezt egyöntetűen pozitívan fogadta minden püspökünk
- annyira, hogy lehetőséget kaptam arra: keressem meg a Zsinat Elnökségi Tanácsát egy támogató nyilatkozat kiadása érdekében a Presbiteri Szövetség Megújulási Programjának támogatására – ezt az Elnökségi Tanács három körös egyeztetés után végül 2021. november 10-én határozatban fogadta el.
Mivel ez a határozat bár nagyon rövid de rendkívül fontos, ezért teljes egészében idézem:
Az Elnökségi Tanács örömmel veszi tudomásul, hogy a Magyar Reformtus Presbiteri Szövetség jogi státusza két év után idén tavasszal jogerősen rendeződött.
Az Elnökségi Tanács üdvözli a Magyar Reformtus Presbiteri Szövetség megújulási programját, melynek hármas célját:
- fiatalítás,
- taglétszámnövelés,
- szorosabb együttműködés a közegyházzal
a maga részéről támogatja.
A második elnöki teendőm a Presbiteri Szövetség alapszabályának és szervezeti struktúrájának vizsgálata volt, melyről kiderült: a szervezeti rend túl bonyolult, rengeteg bizottság és tisztségviselő van, de csak papíron, jelentős részük valódi tevékenységet a Szövetségben nem végez, az országos elnökségnek az egyházkerületek vezetésével közvetlen kapcsolata nincs, ezért az Alapszabály teljes átdolgozását kezdeményeztem, aminek fő célja:
- a szervezetet egyszerűsíteni
- új vezetési rendet kialakítani egy öt fős országos elnökség létrehozásával úgy, hogy az elnökségnek minden egyházkerületből legyen egy-egy tagja, az ötödik tag pedig lelkész legyen – így elérhető, hogy minden egyházkerület közvetlen betekintést kapjon a Presbiteri Szövetség működéséről, és a lelkész tag pedig garanciát jelenthet minden lelkésznek az országban, hogy a Presbiteri Szövetség a lelkészi karral mindenben együttműködve kívánja szolgálatát ellátni.
A munka folyik, az ötfős elnökségre a személyi felkérések az egyházkerületek elnökségeivel való konzultációt követően megtörténtek (hiszen nem várhatunk jó együttműködést, ha az egyházkerületeket előzetesen nem kérdezzük meg, alkalmasnak látják-e a jelöltet az egyházkerület képviseletére).
Elkezdtük írásba foglalni a Presbiteri Szövetség 2022–2026. évekre vonatkozó programját:
- mivel kíván foglalkozni a Szövetség
- és ami kimarad, azzal arról is döntünk majd, mivel nem kíván foglalkozni ebben a ciklusban a Szövetség.
Mert ez mindkettő nagyon fontos! Erőnkhöz, tagságunkhoz és feladatunkhoz kell illeszteni tevékenységünket, és azokat a tevékenységeket amik ezen kívül vannak, le kell építeni. Így például az én elnökségem alatt a Presbiteri Szövetség egészen bizonyosan nem fog az Országgyűléshez fordulva törvényt kezdeményezni, mert erre sem nem hivatott, sem nem feladata a világi törvénykezésbe beleszólni.
Mind az Alapszabály, mind a Szövetség programjának elfogadására a 2022. május 7-i küldöttközgyűlésen fog sor kerülni, de előtte még a tervezeteket meg fogjuk vitatni az április 1-3. között Beregfürdőn megrendezésre kerülő megújulási konferenciánkon.
Ezzel végre elérkeztünk címünkhöz:
„A Presbiteri Szövetség felelőssége a presbiterek közösségében”
Ennek a felelősségnek kell megjelennie a Szövetség programjában, erről a felelősségről kell szóljon a Presbiteri Szövetség minden megnyilvánulása. A program tervezete elkészült, már elkezdtük az egyeztetését.
A programtervezet szerint a Szövetség küldetése így szól:
Először, mindenekelőtt és mindenek felett: a Presbiteri Szövetség a Mi Urunk Jézus Krisztust szolgálja (és nem foglalkozik semmivel, ami nem Krisztus szolgálatáról szól).
Másodszor a Presbiteri Szövetség a Magyarországi Református Egyházat kívánja építeni, és nem öncélúan saját szervezetét.
Ennek a kettős küldetésünknek két módon kívánunk megfelelni:
- segíteni akarjuk a presbitereket hitük erősítésében
- és segíteni akarjuk a presbitereket ismereteik gyarapításában.
Céljaink megvalósításához természetesen egy jól működő Szövetségre van szükség, amely olyan programokat szervez a presbiterek hitének erősítésére és ismereteik gyarapítására, amelyekkel fel tudja kelteni a presbiterek érdeklődését.
- Ehhez szükség van tagtoborzásra, mert ehhez kapcsolatba kell tudni lépnünk a presbiterekkel.
- Az álomcél ez ügyben az kell legyen, hogy minden presbitériumból legyen legalább egy tagja a Presbiteri Szövetségnek, aki folyamatosan tájékoztatja presbiter társait a Szövetség programjairól.
- Ehhez élve az internet lehetőségével havi hírlevelekkel tervezzük a folyamatos kapcsolattartást kiépíteni.
Néhány szó a tervezett programokról:
- ismétlődések nélküli, jól elkülönülő programokat tervezünk egyházmegyei, egyházkerületi és országos szinten is
- egyházmegyékben képzéseket rendezünk, a megtanulható ismeretek átadásra (pl. bibliaismeret, egyháztörténet, egyházjog, a presbiterek jogai és kötelességei témákban), itt a módszer a hagyományos előadás
- egyházkerületi szinten találkozókat tervezünk, melyek a tapasztalatcsere fórumai („jó gyakorlatok” cseréje, esettanulmányok), itt az alapvető módszer a kiscsoportos feldolgozás
- országos szinten pedig évi két konferenciát szeretnénk:
- missziós képzési céllal: az MRPSZ tavaszi konferenciáját
- a presbiterek kegyességi gyakorlatának, imaéletének fejlesztésére pedig az MRPSZ őszi csendesnapjait.
Fontos hangsúlyoznunk:
- évi 1-1 egyházmegyei és egyházkerületi rendezvényt tervezünk „csak”
- mind az egyházmegyei, mind az egyházkerületi rendezvényeket éves tematikával és az előadókra tett javaslatokkal segítjük
- minden rendezvényünket lelkészeink bevonásával tervezzük és bonyolítjuk le
- minden programunkon csak olyan témákkal kívánunk foglalkozni, amelyeket lelkészeink fontosnak és aktuálisnak tartanak, hiszen a presbitériumok vezetőiként ők ismerik legjobban, mire van épp legnagyobb szükség
- mindenben együtt kívánunk működni a lelkészi karral, mert csak lelkészeinket támogatva, őket segítve, rájuk támaszkodva közösen építhetjük igazán szeretett Magyarországi Református Egyházunkat
- mert csak buta presbiterek panaszkodnak lelkészeikre, az okosak ismerik az Igét Máté evangéliuma 7. részének 3. verséből: „Miért nézed a szálkát atyádfia szemében, a magad szemében pedig miért nem veszed észre még a gerendát sem?” Nem az a jó kérdés, mit nem tesz jól a lelkészem; a helyes kérdés az: mit tehetnék én többet?
A jó válasz pedig azzal kezdődik, ha megvizsgálom:
- hogyan kerülhetek közelebb Krisztushoz?
- hogyan tudok alázatban növekedni?
- hogyan tudok többet szolgálni?
És a jó válaszoknak azzal kell folytatódnia, mert csak ott találhatjuk meg a helyes utat,
ahol szeretjük egyházunkat,
ahol szeretjük lelkészeinket,
ahol szeretjük egymást.
Mert ugyan nem tökéletes sem egyházunk, sem a lelkészeink, de mi magunk sem, hiszen mind e világiak és emberek vagyunk, korlátokkal, hibákkal és hiányosságokkal, mert tökéletes csak egy van: a Mi Urunk Jézus Krisztus, aki nélkül ez a sok szép terv is csak betűhalmaz egy fehér papírlapon, hiszen ahogyan azt a 127. zsoltárból tudjuk:
„Ha az ÚR nem építi a házat, hiába fáradoznak az építők.”
Mindehhez tehát szükség van a főgondnokok, presbiterek támogatására, részvételükre, és Istenünk áldására. Ámen!
Bor Imre
presbiteri főjegyző
a Presbiteri Szövetség elnöke