"Az anyagi javakon és birtokolt értékeken alapuló identitásmeghatározás hamis utakra csábít. Megtéveszt és manipulálja az embert. Ha attól vagy valaki, amid van, akkor vesztesként egy perc alatt semmivé válhatsz."
Bagdy Emőke
Él, ezért zengjük Ő dicséretét!
Énekszó a dombról, ahonnan minden templom látszik. Krisztus egyetemes, feltámadásának híre minden kontinensre eljut, áthatol népek, kultúrák, nyelvek, felekezetek határain. Tímár Sára magyarként, a népdal erején keresztül közvetíti ezt a nagyszerű üzenetet.
A népdalénekes tavaly megjelent Református hálaének népzenével című lemezén hallható a Krisztus feltámadott kezdetű dicséret, amelyhez nemrég készítettek videóklipet. A forgatási helyszín nem véletlen, hiszen a szentendrei templomdombról nemcsak a város és környéke, hanem a felekezetek templomai is látszódnak, így a feldolgozás univerzális jelleget kap.
A református énekeskönyv 185. dicséretét az egyik legkorábbi magyar nyelvű feljegyzésből ismerjük, ez a liturgikus ének a néphagyományban élt tovább. A középkorban a köznépnek nem volt lehetősége anyanyelven énekelni a templomban, ám a templomon kívül lehetőség nyílt rá a körmenetekben, ahogy ezzel az énekkel is tették. A későbbi paraszti társadalmakban is általános volt az egyházi énekek szakrális téren kívüli megszólaltatása.
Mára kikopott ez a szokás, Tímár Sára nem titkolt szándéka, hogy a templomok falain kívülre emelje az egyházi énekeket, és a templomok falain belülre pedig a népzenét, ezért született meg a Református hálaének népzenével. A húsvét vasárnap megjelenő videóban szándékosan nem használtak templombelsőket, az alkotók az ének felekezetközi jellegét szeretnék kiemelni, és továbbadni a dicséret húsvéti örömüzenetét.
A videót rendezte és vágta: Timár Benjámin. Operatőrök: Liptai Gábor, Timár Benjámin. Drón: László Péter. Közreműködők: Tímár Sára - ének, Szabó Dániel - cimbalom, Fekete Márton - brácsa, Lelkes András - bőgő, Bacsó Lilla és Darabos Péter - tánc.
Kapcsolódó cikkünk:
Zenei és lelki ajándék, amit másoknak átadok
Vallja, hogy Isten szeretetét kell továbbadnunk a zenén keresztül, erre a népzene is alkalmas, amely sokszor személyesebb, mint a külföldi énekek. Jól ismert dicséreteinket dolgozza fel a népzene nyelvén, sőt, népdalokat is gyűjt. Így szeretteti meg református énekeinket.