"Az anyagi javakon és birtokolt értékeken alapuló identitásmeghatározás hamis utakra csábít. Megtéveszt és manipulálja az embert. Ha attól vagy valaki, amid van, akkor vesztesként egy perc alatt semmivé válhatsz."
Bagdy Emőke
Növekednek
A magvető, a mustármag és a magától növekedő vetés – három csodálatos képe a hit erejének és fejlődésének. A magok kikelése azonban nem egyértelmű, ezt Isten adja. A huszonötéves jubileumot ünneplő SDG Diákmozgalom Tavaszi Találkozóján a növekedésről lesz szó.
A múltszázad húszas éveiben kibontakozó Soli Deo Gloria Református Diákmozgalom (SDG) az egyik legjelentősebb ifjúsági szervezetté vált Magyarországon a két világháború között. A szocialista időszak után, 1994-ben alakult újjá, huszonöt éves fennállása alatt számos középiskolás korú fiatalt szólított meg és vezetett Istenhez. A növekedést a szervezet vezetői is tapasztalják, nem véletlen, hogy ez lesz a témája a Tavaszi Találkozónak, amelyet április 12-14. között rendeznek Balatonszárszón. A szervezet céljairól, a találkozó hátteréről és a jubileum megünnepléséről Katona Viktort és Tolnay Ráchelt kérdeztük.
Közösségi programok a lelki érettségért
„Alapvetően református középiskolákban végzünk szolgálatot, amelyben az egyik kiemelkedő cél, hogy a középiskolások lelkileg is érettekké váljanak az érettségiig. Az iskolai hitéletet szeretnénk erősíteni többek között azzal, hogy ifis légkörű ima- és bibliaköröket hozunk létre. Ilyen közösségek alakultak például Pápán, Miskolcon, Békésen és a budapesti Baár–Madas Gimnáziumban” – fogalmazott Katona Viktor.
A szervezet elnöke elmondta, az SDG találkozókat, bibliaismereti versenyeket, nyári tábort és zarándoklatokat szervez, ezekre zömmel református középiskolások, egyetemisták jönnek el. Az egykori virágvasárnapi konferenciákat a tavaszi találkozók váltották fel, ez utóbbikat ezzel az elnevezéssel 2014 óta szervezik minden évben, húsvét és pünkösd között. A találkozóra a régi SDG-s tagokat is meghívják, akik már az idősebb korosztályhoz tartoznak, és közös hétvégén lehetnek együtt a mostani középiskolásokkal. A Tavaszi Találkozó főelőadója Hős Csaba felcsúti református lelkész, tiszteletbeli elnök lesz.
Növekedni hitben, tagokban
Tolnay Rácheltől megtudtuk, a hétvége témája a huszonöt éves szervezet életében különösen fontos. „Most kivételesen virágvasárnapon lesz a találkozó, ez a témánkra is rávilágít. A növekedés legfontosabb kérdései: Hogyan tudunk növekedni az Istennel való kapcsolatunkban, mit jelent, hogy őt követjük, hogyan formálódunk általa, hogyan jelenhet meg ez a hétköznapjainkban. Jézus Márk evangéliumában többször is növényekkel szemlélteti a növekedést, a várakozást, azt, ahogy Isten formálja teremtményei fejlődését. A magvető példázatában a földet a lelkünk, életünk szerzett és művelhető részéhez hasonlítva ismerhetjük meg, a magától növekedő vetés példázata Isten jelenlétét mutatja be, a mustármag példázatán keresztül pedig a keresztyén közösség, Isten országának és szavának csodáiba nyerhetünk bepillantást.”
A találkozó koordinátora, önkéntese szerint a fiatalok mentorálása, az értük vállalt szolgálat a szolgálókra is visszahat, így a szervezet mint közösség növekedik tagokban és hitben egyaránt. „Ennek stádiumai vannak, nem tudjuk, hogy az a kamasz, aki eljön a tavaszi találkozóra, pontosan hol tart az érettségben, a testi-lelki fejlődésben. Isten eszközei vagyunk ez utóbbi segítésében, a valódi munkát azonban ő végzi.”
Megtisztelő, elfogadó
A mostani szolgálókat, vezetőket, elöljárókat is Isten érintette meg az SDG programjain. Katona Viktor a pápai gimnáziumba járt, érdeklődő, nyitott fiatalként könnyen bekerült az ottani SDG-s közösségbe. Másodikos gimnazistaként kérték fel, hogy a helyi csoportot vezesse, mint mondta, nagyon megtisztelő volt számára, hogy ekkora felelősséget kapott. Később titkár lett, majd lelkészként fizetett munkatársává vált a szervezetnek.
Tolnay Ráchel tizenhat évesen vett először részt a szervezet bibliaismereti versenyén, a nyertes csapat tagjaként ingyen mehetett az SDG nyári táborába. Teljesen egyedül ment el Balatonszárszóra, ahol sok élménypedagógiai játékon, csoportbeszélgetésen vehetett részt, mint mondta, nagyon vonzó volt a tábor komplexitása. Megérintette, hogy kíváncsiak rá, fontos számukra a véleménye, azt érezte, hogy befogadják őt. Folyamatosan kapcsolódott be a szolgálatba, ahogy fogalmazott, „belenőtt” az SDG-be.
Új kezdet előtt
A szervezet jövőjéről, a huszonöt éves jubileumról Katona Viktor beszélt. „Nagy előretekintés van bennünk. Csábító, hogy a múlttal foglalkozzunk, és hálát is adunk érte, de inkább a jelent és a jövőt tartjuk fontosnak. Szeretnénk fejleszteni a kommunikációnkat, hatékonyabban képviselni azt, akik vagyunk. Honlapunkat is újratervezzük. Szeretnénk továbbá a saját működési területünket is bővíteni, ez nagyobb vállalkozás a részünkről. Célunk, hogy olyan központot alakítsunk ki, amelyet most »SDG-háznak« nevezünk, ahol a közösség otthonra lelhet, az ott élő tagok napi imádságban és munkában vannak együtt. Ez a ház vendégfogadásra is alkalmas lenne, és reményeink szerinte az épület lelki központtá, feltöltődési hellyé válhatna. Ahogy huszonöt éve, úgy most is új kezdet előtt állunk.”
Szombat estére szerveznek hálaadó estet a találkozón, ahol szeniorok, tagok, szervezők közös vacsorán vesznek részt, megemlékezéssel. Ide várják a régebbi tagokat is, hálát adva az elmúlt huszonöt esztendőért.
Az SDG Tavaszi Találkozójára itt jelentkezhetsz:
https://goo.gl/forms/mwHq0jdJRXh8l1Ko1
Képek: SDG Diákmozgalom