„Amint tehát az a kenyér is akkor szaporodott meg, amikor megtörték..."
Augustinus
Párbeszéd a gyülekezeti valóságról
Bereczky Örsnek a gyülekezettípusok és a növekedési mutatók összefüggéseiről szóló cikkére reflektált a Kerengők Podcast.
„Lelkész vagyok, a feleségem is az. Közös pályánk elején aprófalvakban, Baranyában, az Ormánságban szolgáltunk. A statisztika szerint évről évre csökkent gyülekezeteink száma. Sokszor megkaptuk, egyházon belülről és kívülről is, hogy ideje lenne egy kicsit elgondolkodni a szolgálatunk minőségén. Mindig fogytak a mieink, tehát legalább részben biztos, hogy velünk van a baj.” Ezzel a felvezetéssel kezdődött Bereczky Örs budakalászi református lelkipásztor portálunkon megjelent írása, amely egyházunk gyülekezeteit településtípusok szerint veti össze a növekedési statisztikákkal.
Cikkének három fő vitaindító tétele volt:
1. Minden, ami vidék, az csökken.
2. A mezővárosok meg kell, hogy küzdjenek az intézményeikkel.
3. A városi növekedést a helyén kell kezelni.
„Nincs értelme mellébeszélni – beszélgetés a jelen református egyházáról” címmel jelent meg a Kerengő nevű dunántúli református podcast 47. adása, amely Bereczky Örs írására reflektál. A három állandó beszélgetőtárs – Bella Péter, Farkas Gergely és Szakács Gergely református lelkipásztorok – mellé ezúttal meghívták a cikk szerzőjét is, hogy négyesben beszélgessenek „református egyházunk és a jelen találkozásairól” (és egy kicsit rólunk, a Parókia portálról is).
„Hogyan kellene végre szembenézni saját valóságunkkal? Miért jelenik meg a kettős beszéd ott, ahol nem mondják ki őszintén a valóságot? Miért küzdünk tabukkal, ha a faluról vagy az intézményeinkről beszélünk? Mi legyen a falvainkkal? Miért jó közeg a kertváros? Miért akadnak el lelkészek a saját pályájukon? Miért alakul ki lassan két párhuzamos egyház, egyik a gyülekezetek összessége, a másik a sok intézmény? Hol van kevés pénz és hol sok? Hova kell menni a misszióval és hol kötelességünk ott maradni? Sok a munka és kevés az ember? Alulfinanszírozás és túlhatalom együtt mivel jár? Ilyen és ezekhez hasonló kérdések mentén próbáljuk körbejárni a témát. Sok történettel, tapasztalatokból építkezve beszélgetünk az egyházunkról, amit szeretünk” – írták az adás felvezetőjében.
A beszélgetés meghallgatható Spotifyon keresztül itt:
vagy böngészőből megnyitva IDE KATTINTVA.
A podcastadást abban a reményben ajánljuk olvasóinknak, hogy a gyülekezeti valóságról szóló párbeszéd ezután is folytatódni fog egyházunkban.
Képek: Hajdú D. András, Kerengő Podcast