„Amint tehát az a kenyér is akkor szaporodott meg, amikor megtörték..."
Augustinus
„Soha nem vagytok egyedül”
Több száz, jelentős részben mélyszegénységben élő gyermeket látogatott meg a Magyarországi Református Egyház Bárka Táborában Balog Zoltán. A püspök, aki egyben a tábor egyházi fővédnöke is, a Krisztussal való közösség öröméről is beszélt a gyerekeknek. Az idei utolsó turnus sajtónyilvános napján ott volt Szalai Ádám, a magyar labdarúgó-válogatott volt csapatkapitánya, a tábor jószolgálati nagykövete is.
A Bárka Táborban nemcsak egymással, de Krisztussal is közösségben vannak a gyerekek – erről beszélt Balog Zoltán, a Magyarországi Református Egyház Zsinatának lelkészi elnöke.
A püspök – aki közösen imádkozott a többszáz gyerekkel – hozzátette: ennek a közösségbe tartozásnak az örömét szeretnék átadni, hogy a fiatalok érezhessék: sosincsenek egyedül.
A balatonfenyvesi eseményen ott volt Szalai Ádám, a tábor jószolgálati nagykövete is.
A válogatottságtól tavaly visszavonult csatár elmesélte, hogy személyesen ismer olyanokat, akik szegény sorból kitörve lettek sikeres élsportolók. Azt mondta, igazi példaképnek tartja őket, mert nekik mindenki másnál többet és keményebben kellett dolgozniuk a felemelkedésért. Az ő példájukat a gyerekek elé állítva arra biztatta őket, hogy soha ne adják fel az álmaikat.
Móring József Attila, a térség országgyűlési képviselője pedig arra emlékeztette a fiatalokat, hogy közösségek akkor születnek, amikor figyelünk egymásra.
Arra bátorította őket, hogy merjék kézen fogni egymást, merjenek egymásba kapaszkodni.
A Bárka Tábor a Magyarországi Református Egyház legnagyobb esélyteremtő programja: 2018-as indulása óta már több mint hétezer, köztük rengeteg többszörösen hátrányos helyzetű vagy sajátos nevelési igényű gyermeknek biztosított üdülési lehetőséget. A reformátusok számos olyan gyermeket is nyaraltatnak, akik korábban sohasem láthatták a Balatont, és nemhogy fürdőruhájuk nem volt, de még tiszta váltóruhájuk vagy fehérneműjük sem. Őket ruházattal és minden olyannal, ami a gondtalan kikapcsolódáshoz szükséges, ellátják.
A Bárka Táborban a gyerekek foglalkozásokon, programokon keresztül olyan életre szóló élményeket élhetnek át, amelyek hatására magabiztosabbá, nyitottabbá válnak, önértékelésük javul. Mindezek hátterében az élménypedagógiai módszer áll, amelyre a foglalkozások épülnek. Az animátorok mellett lelkészek és teológushallgatók is nap mint nap részt vesznek a hitbéli erősítésben, és hatalmas szerep hárul az önkéntesekre is, akik közül sokan egy évben több alkalommal, és akár évről évre is visszajárnak segíteni.