„A jót a rossztól elválasztó vonal nem államokon, nem társadalmi osztályokon keresztül, sőt nem is politikai pártok között húzódik… hanem minden emberi szívben.”
Alexander Szolzsenyicin
„Nem mondhatunk le arról, hogy magyarul beszéljünk”
Ukrán állami elismerést kapott a kárpátaljai református fenntartású Pulzus Rádió két magyar hírszerkesztője. Munkájuk része, hogy az ukrán forrásokat magyarra fordítják, és az ukrán hírszerkesztővel mindkét nyelven elmondják azt a hallgatóiknak. Munkájuk pótolhatatlan a rádiónál, mert nincs más hírszerkesztő, aki holnap beülhetne helyettük a mikrofonhoz. A Pulzus FM munkatársaival beszélgettünk a díjak apropóján.
„Igazán nagy dolog az ukrán állami szintű elismerés, amit a kolleganőmmel kaptunk. Öt éve dolgozunk együtt hírszerkesztőként a Pulzus Rádiónál” – mondja Répási Eszter. Hozzáteszi: „A most kapott elismerést nem mondanám díjnak, ez inkább a munkánkat megköszönő oklevél.” Bekfi Mária azt mondja, meglepődött, amikor szólították az ungvári eseményen, de örül, hogy az elmúlt évek alatt sikerült ilyen szakmai szintre jutniuk a hírszerkesztésben, hogy a nálunk nem, Ukrajnában viszont ünnepelt újságírók napja alkalmából már megyei, állami szinten is elismerésre érdemesnek találták.
A rádióban – ami sokakban tartja most a lelket – 8 és 17 óra között minden órában elhangoznak a legfrissebb információk. A hírek tartalmáról Barta Miklós ügyvezető azt mondja: nem csak a háborúról beszélnek, hiszen rengeteg mondanivalójuk van helyi rádióként. A hallgatók várják a környezetükből származó információkat, beszélnek az elvándorlás okairól, a gazdasági nehézségekről, a tojás elszállt áráról és az örömeikről is. Az ügyvezető azt is hangsúlyozza: egyedülálló, hogy a nap 24 órájában tudnak szólni az emberekhez, el tudják mondani, mi történik Beregszászon, Kárpátalján és Ukrajnában. A híreket két nyelven, ukránul és magyarul is felolvassák a munkatársak. „Hatalmas munka, sőt egyedülálló is, hogy az ukrán információkat magyarra fordítjuk, vagyis magyarul is elmondják a hírszerkesztők.” Az ügyvezető hozzáteszi: a Pulzus FM jövőjét is abban látja, hogy ezt a kényelvűséget meg tudják tartani a törvényességet betartva, de Barta Miklós hangsúlyozza: „nem mondhatunk le arról, hogy magyarul beszéljünk.”
Kiemelt szakmai készségek
A díjátadóra az ügyvezető kísérte el a munkatársait, szerinte itt nem számított, hogy ki milyen médiumot képvisel, milyen anyanyelvű, milyen nyelven készít műsort. „Az volt a fontos, hogy vagyunk, létezünk, dolgozunk.” Birta Zoltán, a rádió főszerkesztője hangsúlyozza, hogy nincs, aki beugrana helyettük, így szerinte a díjak nemcsak a Pulzus Rádió hírszerkesztőinek szólnak, hanem szerte az egész kárpátaljai médiának, akik a háború ellenére talpon maradtak. „Ez egy megerősítés, hogy az állam is fontosnak tartja a mindennapi munkánkat, hogy Kárpátaljáért dolgozunk.” A főszerkesztő kiemeli: a rádiónak békeidőben sem volt könnyű megtartani a munkatársait, és erre jöttek még rá az elmúlt évek nehézségei, a koronavírus-járvány, és most a háború. „Mégis, Isten kegyelme az, hogy olyan munkatársaim vannak, akik szívvel-lélekkel, ha kell, éjjel-nappal végzik a szolgálattal felérő munkájukat.” Birta Zoltán hozzáteszi: egészen más Kárpátalján rádiózni, mint Magyarországon. „Itt nincs más, nincs más hírszerkesztő, aki a helyükre állhatna.”
A főszerkesztő szerint ez az elismerő oklevél kellő motivációs bomba a következő évekre. Az ukrán nyelvű elismerésben egyébként Viktor Mikita a Kárpátaljai Megyei Katonai Adminisztráció vezetője azt írta a Pulzus két díjazott munkatársának, hogy az elismerést a hírszerkesztőként végzett szorgalmas munkájukért, „a megye újságírói szférájának fejlődésért tett jelentős hozzájárulásukért, kiemelt szakmai készségükért” kapták.
Tíz év múlva is
A Pulzus Rádió a közelmúltban ünnepelte tizedik születésnapját. Vajon lesz-e tíz év múlva is Pulzus? Barta Miklós erre a kérdésre azt feleli: „érezzük, hogy a munkánkon ott van Isten áldása. Az, hogy tíz év múlva is lesz-e még rádió, az is csak Istentől függ. Ha ő szeretné, ha neki fontos lesz tíz év múlva is, akkor leszünk.” Hozzáteszi: minden imádságában ott van, hogy a Pulzus Rádió jövője biztosított legyen. „Rajtunk nem fog múlni, szóval, mindent összevetve a válaszom igen, reménységünk szerint lesz tíz év múlva is Pulzus FM.” Birta Zoltán főszerkesztő hozzáteszi: „Kárpátalján élünk, mi megtanultuk, hogy nem szabad tíz évben gondolkodni, csak a jelenben és a holnapi napban. Nekünk Isten a lámpás a kifürkészhetetlen, sötét jövőben, benne bízunk, hogy holnap is leszünk, megtart bennünket. Ez a mi reménységünk.”
Azt is elárulták, ha lesz még rádió tíz év múlva, munkatársak szeretnének maradni. Répási Eszter azt mondja, nem tud elképzelni olyan körülményt, ami miatt saját döntéséből ott hagyná a rádiót. Bekfi Mária pedig még megjegyzi, szeretne majd ő is itt lenni, és szerinte a legfontosabb, hogy magyar nyelven is szóljon majd a műsoruk.
A rádió ukrán anyanyelvű hírszerkesztője, Kis Viktória tavaly novemberben a rádiós, televíziós és kommunikációs dolgozók napján hasonló elismerő oklevelet kapott hírszerkesztő munkája miatt. Viktória a rádió indulása óta a Pulzus munkatársa, a református rádió szerkesztőségében tanult meg magyarul. Feladata, hogy a magyar nyelvű híreket ukránra fordítsa, illetve ő olvassa fel az ukrán nyelvű híreket. A tavaly őszi díjátadón Barta Miklós ügyvezető munkáját szintén ukrán állami elismerő oklevéllel díjazták.
Kapcsolódó cikkeink:
"Ha lekapcsolnánk a rádiót, pánik törne ki Kárpátalján"