"Amikor valaki hozzám fordul, hogy panaszt tegyen valaki másról, meghallgatom. Majd a következőt mondom: "Beszélned kell az illetővel, akiről épp most panaszkodtál. Adok hét napot. Hét nap múlva én magam is felkeresem ezzel, hogy meggyőződjek arról, hogy beszéltél vele."
Bill Johnson
Bölcsőhely, inspiráció, nézőpont
Egymás kezét fogva, élőláncot alkotva vette körbe templomát a budai református gyülekezet, ezzel is hálát adva azért, hogy befejeződött az épület külső felújítása és megújult az orgona. Szombaton történelmi emlékhellyé avatták a Szilágyi Dezső téri református templomot.
A nemzeti jövő helyeSzázhúsz esztendeje annak, hogy megépülhetett a budai reformátusság első temploma a Szilágyi Dezső téren, amely nemcsak a budai reformátusság első kultuszhelye, hanem „édesanya” is, hiszen innen született aztán a pasaréti, a budahegyvidéki, a kelenföldi, a gazdagréti és a svábhegyi gyülekezet - mondta ünnepi igehirdetésében a Dunamelléki Református Egyházkerület püspöke. Bogárdi Szabó István hozzátette: Minden magyar református büszke arra, hogy a nemzeti emlékhely kitüntető címet kapta a gyönyörű templom. A budai reformátusok mégsem emlékhely akarnak lenni, hanem továbbra is "bölcsőhely". A püspök úgy fogalmazott: reméli, hogy a nemzeti emlékhely egyúttal a nemzeti jövőnek is a helye (…) mert ez a hely bölcső, ahol új életeknek kell születnie.
Történelem a templomtornyokban
Egyetlen templom története sem áll önmagában, mert minden templom múltja, jelene és jövője a közösségé is egyben. A közösségé, amely egykor a templomot világának középpontjába helyezte, és a fundamentumokkal együtt saját jövőjének is alapot vetett - mondta köszöntőjében az I. kerület polgármestere, Nagy Gábor Tamás. - Az ünnep nem csupán a budai református gyülekezeté, hanem az egész I. kerületé - folytatta. - A történelem ott van a várfalakban, a templomtornyokban, az utcák macskaköveiben. Buda sorsa mindig összeforrt Magyarország sorsával - tette hozzá a polgármester. - Nem csupán a külsőleg megszépült templomot ünnepeljük és köszöntjük a hitében, létszámában megerősödött gyülekezetet, hanem együtt örülünk, hogy a Szilágyi Dezső téri református templom bekerült a történelmi emlékhelyek közé.
Találkozási pontok
A templom főbejárata melletti sztélét Nagy Gábor Tamás és Radnainé Fogarasi Katalin, a Nemzeti Örökség Intézete elnöke leplezte le. Az elnök szerint a történelmi emlékhelyek a magyar nemzet szimbolikus jelentőségű helyei, fontos építészeti alkotások, amelyek a történelemben betöltött szerepük miatt válhattak emlékhelyekké.
Radnainé Fogarasi Katalin hozzátette: országszerte 13 nemzeti és 47 történelmi emlékhelyet tartanak nyilván, amelyeket egységes sztélével, kőoszloppal jelölnek meg. Az oszlopokra az emlékhellyel kapcsolatos fontosabb információkat vésik be. A templom melletti sztélén a többi közt az is szerepel, hogy a Szilágyi Dezső téri templomban kötött házasságot 1915-ben Ady Endre és múzsája, Csinszka. Az elnök beszédében arra is kitért, reméli, hogy a lakosság megszokott találkozási pontjai felválthatók a sztélékkel, emlékhelyekkel.
Inspiráció és nézőpontA magyar keresztyénségnek az a különös és fontos közéleti feladata, hogy inspiráció és nézőpont legyen a közéleti szereplők számára - mondta ünnepi beszédében Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere, református lelkipásztor. - Ha valaki csak azért közéleti szereplő - politikus, képviselő, államtitkár, polgármester -, mert saját maga előre szeretne jutni, soha nem fogja jól végezni a munkáját, még akkor sem, ha nagy többséggel megválasztják - fogalmazott az miniszter. - Ha nincs több inspiráció az emberben, mint saját előrejutása, az az ember rossz úton jár. Az inspiráció ugyanis azt jelenti, hogy az életünkkel és a munkánkkal mindig szolgálunk valami magasabb rendűt, többet, mint a saját életünk boldogulása. Ez nemcsak a politikusokra igaz, hanem minden emberre. Mindenkinek meg kell méretnie magát egy magasabb nézőponton - tette hozzá.
A Szilágyi Dezső téri református templom több ütemben - mintegy 15 év alatt - újult meg 85 millió forint pályázati és kormányzati támogatásból, valamint a hívek 10 millió forintos adományából - mondta szakmai beszámolójában Berzétei László, a gyülekezet építési gondnoka.
Az ünnepi istentisztelet perselypénzét a kárpátaljai magyarok megsegítésére ajánlotta fel a budai gyülekezet - mondta Illés Dávid, a budai gyülekezet lelkipásztora. A pénzből református intézmények és parókiák fűtését szeretnék „visszakorszerűsíteni” vegyes tüzelésű kazánokra, amelyekkel gázhiány esetén is tudnak fűteni.
Szöveg és kép: Fekete Zsuzsa