"Amikor valaki hozzám fordul, hogy panaszt tegyen valaki másról, meghallgatom. Majd a következőt mondom: "Beszélned kell az illetővel, akiről épp most panaszkodtál. Adok hét napot. Hét nap múlva én magam is felkeresem ezzel, hogy meggyőződjek arról, hogy beszéltél vele."
Bill Johnson
December elsején kiderül
Október 10-ig van lehetőség beküldeni az egyházmegyei jelölőgyűlések eredményeit a Dunamelléki Református Egyházkerület Választási Bizottságához. A testület október 7-i üléséig a nyolc dunamelléki egyházmegyéből öt küldte be az adatokat - tájékoztatott Pintér Gyula. A bizottság elnöke szerint ismét megmutatkozott, hogy az egyházi választási törvény módosításra szorul.
Lejár a mandátum
Idén lejár a négy magyarországi református egyházkerület, az egyházmegyék, valamint a zsinatot alkotó és annak vezetői tisztségeit betöltő egyházi és világi tisztségviselők mandátuma. Ebben az írásunkban a Dunamelléki Református Egyházkerülettel foglalkozunk. A nyolc dunamelléki egyházmegyében augusztusban kezdődött és szeptember végén zárult a jelöltállítási folyamat. A jelölő közgyűléseken arról döntöttek, hogy kik azok a lelkipásztorok és világi egyháztagok, akikre az egyházkerület, illetve az egyházmegye vezetését bíznák a következő hat évben. Arról is határoztak, hogy kiket delegálnak az egyházmegye képviseletében a zsinati ülésekre.
A Dunamelléki Református Egyházkerület Választási Bizottsága - többek között - az egyházkerületi jelöltek összesítését végezte október 7-i ülésén, azonban az adatok egyelőre hiányosak - tudtuk meg az elnöktől.
Már nincs sok idő
Az egyes egyházmegyék illetékeseinek 2014. október 10. napjáig van lehetőségük beküldeni a hivatalos adatokat a bizottságunknak - hívta fel a figyelmet Pintér Gyula. A lelkipásztor hozzátette, hogy az egyház hivatalos honlapján olvasható választási útmutató egyik passzusa szerint október 8-ig kell beérkeznie a jelölőgyűlések adatainak, egy másik helyen ugyanebben a dokumentumban már október 10-e szerepel.
- Ilyen és ehhez hasonló szabályozatlan, vagy nehezen értelmezhető kérdések megvitatásával telt a bizottsági ülésünk nagy része - tette hozzá.
Változtatni kell
Pintér Gyula szerint az egyházi választási törvény több helyen is változtatásra szorul. Példaként említette, hogy a jelenlegi szabályozás szerint lehetőség van arra, hogy valakit „kettős jelöléssel" két különböző szintű tisztségre is megválasszanak, eszerint elképzelhető, hogyha valaki elvállalja a jelölést a püspöki és esperesi tisztre egyaránt, akkor a gyakorlatban önmaga „főnöke" lenne.
Tájékoztatott arról is, hogy október 20. napjáig kiküldik a gyülekezeteknek a választási útmutatót, illetve a szavazólapokat, amelyeken megjelölhetik, hogy kire adják le a voksukat a különböző posztokon a presbitériumok.
A szavazatok beérkezési határideje 2014. november 28-a, déli 12 óra. Nem a postára adás időpontja, hanem a beérkezésé számít - hangsúlyozta Pintér Gyula. A szavazatokat dupla, zárt borítékban kell elküldeni a Dunamelléki Református Egyházkerület püspöki hivatalába, a választási bizottságnak címezve. Cím: 1092 Budapest Ráday u. 28.
December elsején kiderül
A szavazatokat december elsején számolja meg a héttagú választási bizottság, és az eredményeket már aznap nyilvánosságra hozzák. December elsején tehát tudható lesz, hogy a jelenlegi egyházvezető Szabó István püspök vagy Balla Péter, a Károli Gáspár Református Egyetem rektora töltheti-e be a püspöki tisztet a következő hat évben. A jelöltlista szerint az egyházkerület lelkészi főjegyzői tisztét Illés Dávid vagy Simonfi Sándor töltheti be. A főgondnoki tisztségre Tőkéczki Lászlót és Kovács Leventét, míg a világi főjegyzői tisztségre Veres Sándort vagy Brandenburg Sándort választhatják a presbitériumok.
Fekete Zsuzsa
Fotó: Füle Tamás
A jelöltállításról szóló listákat azok hivatalossá válása után közöljük.