Egykérdés - mennyi válasz?

Az újévkor indult Egykérdés-honlapon bárki kérdezhetett Istentől. A szervezők – a Magyar Evangéliumi Keresztyén Diákszövetség (MEKDSZ) aktivistái – célja az volt, hogy párbeszédet kezdeményezzenek a diákokkal, a kereső fiatalokkal.


Kérdezz-felelek

A honlapra mintegy 2700 kérdés érkezett és 13 ezer látogató nyitotta meg az egykerdes.hu oldalt február végéig. Az összegyűjtött kérdésekre háromnapos fesztiválon keresték a feleletet mintegy ezer hallgató előtt. Dányi-Nagy Márió református teológus adott választ a három legtöbbet feltett kérdésre: beszélt a szexualitásról, az egyház hitelességéről, valamint arról, hogy Isten válaszol-e kérdéseinkre, vagy csupán a saját agyunk. Akik nem tudtak elmenni a helyszínre, élő internetes közvetítésben kapcsolódhattak be a programokba.

Amit a keresztyének csinálnak, furcsa

Mi, akik ismerjük Isten kegyelmét, sokszor azt érezzük, hogy hiába hívunk el egy barátot a templomba, gyülekezetbe, diákkörbe (MEKDSZ-esként), nem jönnek el, mert amit a keresztyének csinálnak, az nekik furcsa – mondta a fesztivál ötletgazdája. Nyári Attila a fesztivált hídnak tartja a fiatalok és az egyház között, vagy – mint fogalmazott – még inkább a mai fiatalok és Jézus között. Tehát olyan fórum, ahol valóban hallhatnak Jézusról, de számukra biztonságos környezetben – tette hozzá. Az előadást minden este egy-egy népszerű zenekar koncertje követte. Akik pedig jó beszélgetésre vágytak, megtehették egy sör mellett, ahol lelkészek és papok is beszélgetőtársaik voltak.

 

 

„Néha nagyon magamra ismertem”

Akár hallottak korábban az Egykérdés-kampányról, akár nem, a fesztivál vendégei eltérően vélekedtek a rendezvényről. Kovács Evelin egyházi iskolában nevelkedett. Állítása szerint a vallásos nevelés bűntudatot sulykolt belé, ezért eltorzult az Isten-képe. Mióta egyetemre jár, több keresztény felekezet istentiszteletén megfordult azt kutatva, milyen Isten valójában. A fesztiválra keresztény barátnője hívására jött el. „Közvetlen volt az előadás. Nem kerülte meg a kérdést valamilyen mindenkit kielégítő válasszal. Például nagyon tetszett az a válasz, amit arról mondott az előadó, hogy ki hogyan próbálja feldolgozni vagy megoldani a bűntudatát. Néha nagyon magamra ismertem” – újságolta Evelin. „Nem konkrét választ kaptam, hanem gondolkodási lehetőségeket” – tette hozzá. Herjeczki Zsófia maga is szervezője volt saját egyeteme Egykérdés-programjainak és nem hívő barátait hozta el az első estére. Egy csoporttársnőm, aki tegnap volt itt, azon csodálkozott, hogy ez keresztyén dolog, mégis kultúraközeli. Nem érezhető a szakadék, ami máskor van keresztyén meg nem keresztyén rendezvények között – mesélte örömmel Zsófi.

 

Jobb, ha hisznek valamiben, mintha lopni járnának

Megrögzött ateista vagyok. Meg sem vagyok keresztelve – vágott hirtelen a beszélgetésbe az egyik fellépő zenekar, a Szabó Balázs Band dobosa. Fekete Dezső arról beszélt, hogy a vallást hiánypótlásnak érzi az emberek életében. „Nem ellenzem, mert még mindig jobb, ha hisznek valamiben, mintha lopni járnának. Úgy gondolom, hogy egészséges léleknek, egészséges elmének nem feltétlen van szüksége erre. Tehát ha én ki vagyok békülve a világgal meg magammal, nekem erre semmi szükségem.”

Az egyház megnyugvást adjon

Az egyik résztvevő szerint az egyház dolga kérdéseket feltenni. „A világ kérdésekből áll össze. Ahogy választ kapunk a kérdéseinkre, újabbak merülnek föl és ez olyan folyamat, amelynek soha nincs vége. Ennek kell megfelelnie adott pillanatban a katolikusoknak, a református egyháznak és az összes többi egyháznak, amely próbál jelen lenni. Tudják föltenni az újabb kérdéseket – fejtegette Meszes Tibor. Úgy vélte, az a fontos, hogy az egyház megnyugvást, irányt adjon és segítséget a válaszhoz. „Választ ne adjon, mert választ egy ember adhat nekem – én.”

Valami szokatlan kisugárzás

A Grund üzemeltetői szívesen adtak helyet az igényes rendezvénynek attól függetlenül, hogy őkmaguk nem hívők. Arról beszélnek, hogy nem csalódtak az estékben. Az, hogy föláll egy színpadra valaki, és a tömegnek egy bárban beszél ezekről a kérdésekről, nagyon érdekes – osztotta meg tapasztalatait Nánási Anikó programszervező. André Tamás, a Grund egyik vezetője úgy fogalmaz, hogy kihívás és élmény volt a fesztivál. „Nem olyan, mint amikor egyetemi rendezvény, gólyabál vagy más buli van nálunk este. Ebben nagyon sok többlet volt. Háromszáz ember ott állt csöndben, és hallgatták az előadót. Noha egyébként is jól érzik magukat az emberek nálunk, valahogy teljesen más kisugárzása volt az eseménynek, mint a többinek”

 

A MEKDSZ alulmúlta önmagát?

Vajon mennyire ért célba a szervezők szándéka? Nem veszélyes-e túllépni az egyházi környezet határain? A szervezők nagyon sok kommentet kaptak, amelyekben többen kritizálták a MEKDSZ-t; „lesüllyedtetek, a MEKDSZ alulmúlta önmagát, hogy lehet összekapcsolni a sörözést az evangelizációval?...” Nyári Attila fesztivál-ötletgazda másként vélekedett, ugyanis szerinte ugyanaz történt, ami Jézus szolgálata idején. Akkor azt mondták, hogy leült a bűnösök asztalához, amin a vallásos, „öltönyös” emberek teljesen ki voltak akadva, de azok, akikért jött, szerettek körülötte lenni. Ezeken a fesztiválokon ugyanez történik. Kívülről, a vallásos emberek kritizálnak, de én látom, hogy itt jól érzik magukat az emberek, és hallják az evangéliumot. Écsi Anikó szervező annyit tesz hozzá, hogy bár kaptak negatív kritikát is, mégis úgy érezték, az Egykérdés azzá a fesztivállá lett, amit megálmodtak.

Folyt.köv.

A március 1-3. között a budapesti VIII. kerületi Grundon tartott fesztivál csak egy része annak a folyamatnak, amikor az érdeklődők nyíltan feltehetik kérdéseiket és hallhatnak Istenről. A szervezők az előadások helyszínén dobozokban összegyűjtötték azoknak az elérhetőségét, akik szeretnének tovább tudakozódni, nézeteiket megosztani, véleményüket kicserélni. A kapcsolatfelvételre az egykeredes.hu honlapon is lesz még lehetőség. Akiknek megkapták a az e-mail címét a szervezők, küldenek egy három részes gmail-levelet, ahol leírják, hogy az egyetemeken kívül hol tudják megtalálni a MEKDSZ-t, és hívogatják őket a következő alkalomra is. „Úgy gondoltuk, hogy ha érdekli őket, talán visszajönnek ugyanerre a helyszínre kedden és szerdán 18 órától, amikor mátrixbeszélgetéseket, illetve Érdeklődő vagyok-csoportot tartunk majd, valamint vasárnap 17 órakor találkozási pontos istentiszteleteket. A csoportos beszélgetésekbe több egyetemen is bekapcsolódhatnak a fiatalok – tájékoztatott Écsi Anikó. Az egykerdes.hu-n a további kérdésekre rövid video üzenetekkel válaszolnak a szervezők.

Jakus Ágnes

Ide kattintva meghallgathatod az Egykérdés fesztivál első napján készült interjúinkat, ahol a résztvevők mellett Takáts Tamás énekes is beszél kérdéseiről és megtéréséről.