"Az anyagi javakon és birtokolt értékeken alapuló identitásmeghatározás hamis utakra csábít. Megtéveszt és manipulálja az embert. Ha attól vagy valaki, amid van, akkor vesztesként egy perc alatt semmivé válhatsz."
Bagdy Emőke
Életté váltani
Néhány évtizeddel ezelőtt még öten-hatan ültek az imaház padsoraiban, az elmúlt hétvégén már teli templomban ünnepelték a református gyülekezet fennállásának századik évfordulóját Pilisen. A Pest megyei kisvárosban összetartó közösséggel ismerkedtünk meg, és azt is megtudtuk: nemcsak a gyülekezeti tagok, hanem a helyi keresztyén felekezetek is testvérként tekintenek egymásra.
Kudarc vagy győzelem?- Aki érti, hogy mi a különbség aközött, hogy „igazam van" és aközött, aki megigazította, az érti, hogy mi a különbség aközött, hogy a világ szemében kudarcot vallottam, de Krisztus igazsága szerint győztem - fogalmazott a dunamelléki püspök a pilisi templom ünneplő gyülekezete előtt. Bogárdi Szabó István Pál apostol Timóteushoz írt második levele alapján felhívta a figyelmet arra, hogy az élete végéhez érkező, fogságban lévő apostol utolsó heteiben sem zárkózik be, hanem meg akarja osztani örömét fiatal tanítványával, amiért Isten segített neki a hitet megtartani. A buzdítás szava a ma tanítványai felé is elhangzott:
- Isten azért formál bennünket közösséget teremtő erejével, azért van gyülekezet, hogy megértsük a az üdvösség titkát, rátegyük az életünket, és ezért a nagy titokért fussunk, igyekezzünk, küzdjünk.
Hordozva lenniAz elmúlt száz évben Isten hordozta a pilisi gyülekezetet - hangsúlyozta Morva Ákos református lelkipásztor.
- Vannak emberek, akik azt mondják, „megcsináltuk", és azt gondolják, hogy minden rajtuk múlt. Sokan vannak, akik azt gondolják, „tesszük, amit lehet, de jó lenne, ha a Jóisten még meg is segítene bennünket". Szeretném azonban a szívetekre helyezni, Testvérek, amit Mózes könyvében olvastunk: „emlékezzél meg az egész útról, amelyen hordozott téged az Úr, a te Istened" (Mózes ötödik könyve, 8. rész, 2. vers).
Önállóak és mindenben partnerek
Az 1999 óta Pilisen szolgáló lelkipásztor kérdésünkre elmondta, korábban Nyáregyháza társegyházközsége volt a pilisi gyülekezet. A Gál Géza és Kelemen Norbert lelkipásztorok szolgálatának eredményeként felépült templom azonban új lendületet adott a kis közösségnek. 1999-ben missziói egyházközséggé nyilvánították a gyülekezetet, a Dunamelléki Református Egyházkerület püspöke a pilisi református közösség önálló lelkészévé nevezte ki Morva Ákost.
- Amikor ide érkeztem, már egy lelkes, növekedésre váró, imádkozó közösség volt itt. Emlékszem, milyen nagy szeretettel fogadtak a bemutatkozó szolgálatomon, és azóta is bármibe fogtunk - látva az őszinteséget és a jóakaratot - a gyülekezet odaállt minden jó ügy mellé - számolt be a lelkipásztor.
Lerombolták a kerítést
A belül megerősödő gyülekezet megközelíthetőbbé vált a település lakói számára is.
- Elbontottuk a templomépületet körülvevő betonkerítést, és megépítettük a hiányzó tornyot. Az elsősorban evangélikus vallású pilisiek számára zárt, ismeretlen közeg megnyílt; az itt élő reformátusok pedig megtudták, hogy van gyülekezet. Nyilvánvalóvá vált, hogy ide be lehet jönni.
A misszionáló közösség is megtett mindent azért, hogy megszólítsa a kívülállókat: előadásokat, gyermekalkalmakat, a keresztyén hit alapjaival megismertető Alpha kurzusokat szerveztek.
- Óriási élmény hetven év körüliekkel az üdvösségről mint húsbavágó kérdésről beszélni, ez engem is mindig megerősített - árulta el a lelkész.
Egy család
Tíz év elteltével, 2009 óta önálló egyházközség a pilisi. A százéves fennállását ünneplő református közösség a felújított gyülekezeti ház udvarán tartott szeretetvendégséget. Az összejövetelen ott voltak az ifjúsági csoport tagjai is, akik a hálaadó istentiszteleten százezer forintos adományt nyújtottak át a gyülekezetnek. A fiatalok szívesen vállalnak autómosást, kerti munkákat az idősebb gyülekezeti tagok megsegítésére, és az ebből kapott adományokat, saját gyűjtésüket, valamint az általuk szervezett irodalmi teaházból befolyó összeget ajánlották fel a nagyobb közösség számára.- Lelki családként gondolok a gyülekezetre. Ahogy egy családban lehet számítani a fiatalok erejére és kreativitására, úgy itt is szívesen segítünk, amiben tudunk. Számunkra pedig példaképek az idősebbek. Látjuk, hogy valószínűleg mi is olyanok leszünk, mint ők, látjuk a hibáikat, látjuk a jó példákat is, amelyeket követhetünk, és segítséget kapunk a nálunk bölcsebbektől - mondta mikrofonunk előtt Korsós Tamás teológus, az ifjúsági csoport vezetője.
Életté váltani- Ez a közösség nemcsak megtartó erőt, feladatot és az élet kiteljesedésének színterét jelenti, hanem annál is többet: valami nagy melegséget, az otthont - fogalmazott érdeklődésünkre Fülöpné Böszörményi Alice. A pilisi gyülekezet tagja arról mesélt, imádkozó nagyszülei álmát látja megvalósulni, hiszen az öt-hat fős gyülekezetből a gyülekezeti ház befogadóképességét csaknem meghaladó közösség lett.
- Mindannyiunk alapvető szükséglete az Abraham Maslow által megfogalmazott önmegvalósítás. Bár a mi keresztyén fülünk számára rosszul cseng ez a fogalom, mégis megsejtett ez a pszichológus valamit, amit én úgy fordítottam magamnak, hogy ez az életem kiteljesedésének, teljessé lételének szükséglete egy nagy isteni terv alapján. Hogy mi ez a terv, meg lehet tudni, csak kérdezni kell. Ha van bennünk nyitottság, engedelmesség és szabadság, akkor nem méregetjük, hogy mi lesz a következménye annak, amire Isten elhív. Akik itt, Pilisen az Istenéi, merik megélni a hovatartozásukat. Amikor csütörtökönként kimegyünk az emberektől nyüzsgő piacra, csak úgy zeng minden égtáj felől, hogy „Áldás, békesség", „Dicsértessék a Jézus Krisztus", „Békesség nektek", „Erős vár a mi Istenünk". Ott esünk egymás nyakába, nem arra figyelünk, hogy ki hogyan nézi ezt. Ezért vagyunk kicsit különlegesek Magyarországon, és a reformátusok különösen is bátrak: nem méricskélünk; ameddig eljutottunk, azt megpróbáljuk életté váltani.
Mi a jövő?
A pilisi gyülekezettel együtt ünnepeltek a délpesti egyházmegye esperese és lelkészei, a település evangélikus lelkésze és katolikus plébánosa, az ökumenikus imacsoport tagjai, valamint az erdélyi káposztásszentmiklós-csibai református testvérgyülekezet képviselete. A lelkipásztorok áldásmondását követően Bogárdi Szabó István püspök és Takaró András délpesti esperes emlékfákat ültettek a gyülekezeti ház elé. A centenáriumi ünnepségsorozat folytatásaként október 26-án, szombaton a délpesti egyházmegye lelkészeinek, presbitereinek és egyháztagjainak a református gyülekezetek jövőjéről tartanak missziói konferenciát Pilisen.
Jakus Ágnes
Képek: Jakus Ágnes, Varju Viktória