„Különös, hogy Isten a gyermekei életét sokféleképpen készíti elő. De soha nem az elhívott tesz szívességet azzal, hogy az Úr rendelkezésére áll, hanem számára rendkívüli ajándék az, hogy használja őt az Úr."
Végh Tamás
Énekszó és terített asztal
Szeretetvendégséggel, épületbejárással, biblia-, ima- és énekmaratonnal és a Bibliamúzeum tárlatvezetésével nyílt meg a budapesti Ráday Ház október 1-jén.
A Ráday Ház ünnepélyes átadását követően szeretetvendégséget tartottak az újjáépített Ráday Felsőoktatási Diákotthon új bejárata előtt, a Markusovszky téren. A több száz fős ünneplő gyülekezetet a dunamelléki egyházkerülethez tartozó egyházmegyék látták vendégül. A saját tájegységükre jellemző, bográcsban főtt ételekből a járókelőknek is jutott.
A főzőversenyeikről is híres alsónémedi gyülekezet lelkésze és presbiterei igazi ínyencségeket, szürkemarha- és mangalicapörköltet készítettek a délpesti egyházmegye képviseletében. „Igazi férfitevékenység ez!” – osztotta meg Szappanos Zoltán, alsónémedi lelkipásztor. Szerinte a vendéglátás mindig kiváló alkalom arra, hogy a gyülekezetek találkozzanak, megismerkedjenek egymással, egymásra mosolyogjanak. „A mi gyülekezetünkből is járnak a teológiára, rendszeresen fogadunk is teológusokat. Örülünk, hogy az egyházunk gyarapodik, szépül, gazdagodik” – tette hozzá.
Babgulyást készített a sokácok tradicionális fazekaiban Vikár Csaba busó nagykövet, aki Mohácsról érkezett a baranyai egyházmegye képviseletében. Erre a napra a sokácok díszes férfi viseletét öltötte magára, bocskorral, bütykös harisnyával. „Nagyapám és nagybátyáim is református lelkész voltak, édesapám a mohácsi gyülekezet presbitere. Szeretek főzni, járom az országot. A gazdálkodó mohácsi sokácok jellegzetes főzési módját hoztam ide is, akik a tűz mellett hagyhatták a különleges eljárással készült fazekakat, amíg a munkájukat elvégezték, így délre kész lett az ebéd. Ma is kiválóan alkalmasak ezek a fazekak egytálételek elkészítésére.”
Bagdy Emőke klinikai szakpszichológussal, a Károli egyetem professor emeritájával a vértesaljai egyházmegye dámszarvaspörköltjét kóstoltuk meg.
„Nemcsak testi táplálékkal, hanem Igével él az ember, és a mai szent napon összekapcsolódik a kettő: a táplálék lélekben, testben és szeretetben. A Ráday Ház ünnepi átadása szintemelkedés számunkra, gyakorló református hívő emberek számára. Olyan destruktív világ vesz körül, legutóbb azt olvastam, háromszázhatvanmillió keresztyént üldöznek világszerte, és mi, akik szabadon művelhetjük a hitünket, sőt, megéljük a hitben és valóságos lehetőségekben való gyarapodásnak az örömét, emelkedett szívvel adunk ma hálát az Úristennek.”
A süteményes asztalnál Novák Katalin köztársasági elnök a nagymamája receptje alapján készült stanglival kínálta az ünneplő gyülekezetet. A szeretetvendégséget követően az érdeklődők bejárhatták a dunamelléki püspöki székházat, a Ráday Gyűjteményt, a Hittudományi Kart és a Ráday Felsőoktatási Diákotthont is magában foglaló épületegyüttest. „Kíváncsiak voltunk az újjáépült kollégiumra és a templomi istentisztelet is fontos volt nekünk” – mondta Bertók Jánosné, a Rákospalota-Óvárosi Református Egyházközség tagja. Miután leégett a diákotthon korábbi épülete, figyelték a híreket, és adományokat gyűjtöttek a teológusoknak. A nyugdíjasok is beletették a maguk hozzájárulását, ahogy máskor is készségesen odaállnak az egyház egész közössége számára fontos ügyek mellé – számoltak be.
„Előtörtek a régi emlékek és érzelmek, amikor a Kálvin téri istentisztelet után az ünneplő gyülekezettel énekelve átvonultunk a Ráday Házba” – osztotta meg velünk Oláh Pál Olivér üllői lelkész. „Eszembe jutott, hányszor jártam én is erre, mikor még itt tanultam. A teológia felújított épületében a régi és az új letisztult, világos formában találkozik, a kollégiumi épületbe lépve viszont teljesen más világba csöppentem. Belül meg is sirattam, hogy már nincsenek azok a szobák, ahol mi laktunk, ahol közösen összegyűltünk, amihez az életünknek ez a pár éve hozzákapcsolódik. De a mostani teológusok számára ez az újrakezdés biztonságot jelent. Újra van otthonuk – mint amikor a pusztai vándorlás után végre hazatért a választott nép. Nagy felelősség is egy ilyen szép, nagy felújított épület, hogy vigyázzunk rá, megtöltsük tartalommal, lélekkel, és méltók legyünk arra, hogy ajándékba kaptuk.”
Ez történt már a Ráday Ház megnyitásakor is: az újonnan kialakított kápolnában biblia-, ige- és énekmaratont tartottak, és a látogatók épületbejáráson is részt vehettek Veres Sándor dunamelléki főgondnok és Somogyi Péter egyházkerületi főjegyző vezetésével. A Bibliamúzeum kiállítótermében az érdeklődők megtekinthették a 20. századi festők képeit bemutató Kapcsok és kötelékek című kiállítást, és részt vehettek Bácskay András asszírológus tárlatvezetésén is.
Ifjúsági csoportját hozta el Vecsey Katalin, a zirci gyülekezet lelkipásztora. „Az ifiközösséggel minden évben szoktunk kirándulást szervezni, amit most a Ráday-napokra időzítettünk. A teremtés hete és a reformáció hónapja jegyében jöttünk el Budapestre, sétáltunk a Városligetben, megnéztük a fasori reformációs emlékművet, ezután látogattunk el a Ráday Házba. Rácsodálkoztunk az épületre – én magam is, hiszen itt tanultam. A Bibliamúzeumban kiraktuk Noé bárkáját, és az épület többi részét is bejártuk” – számolt be.
„Egy Ninivéhez közeli kis faluból származom, Telskufból, ahol nemrégiben magyar testvéreink iskolát építettek. Ott születtem, Jézus nyelve, az arámi az anyanyelvem” – mondta érdeklődésünkre Polls Mouner, aki szintén a tárlatvezetésre jött. „Saját múltunkról hallhattam, bizonyos részletek nekem is újak voltak. Örülök, hogy érdekli a magyarokat a történelmünk, kultúránk. A Bibliamúzeum emlékeztet közel-keleti keresztyén gyökereimre, amelyhez – látva ezeket a kincseket –, még jobban ragaszkodom.”
A régi helyen, de megújult formában a Ráday Ház ezentúl nyitva áll nemcsak az egyházkerület, de az egész egyház közössége, valamint a keresztyén üzenet iránt érdeklődő látogatók előtt a budapesti Ráday utca 28. szám alatt.
Képek: Bazánth Ivola, Hurta Hajnalka, Füle Tamás