"Amikor valaki hozzám fordul, hogy panaszt tegyen valaki másról, meghallgatom. Majd a következőt mondom: "Beszélned kell az illetővel, akiről épp most panaszkodtál. Adok hét napot. Hét nap múlva én magam is felkeresem ezzel, hogy meggyőződjek arról, hogy beszéltél vele."
Bill Johnson
Értük hajolnak le
Félévkezdő csendes napot tartottak a budapesti teológusok a Református Missziói Központban. „Az élettörténetekből látszik, hogy nagyon sok nehézség van a szolgálatban, de megéri, hiszen az áldás is éppen ennyi rajta" – összegezte a találkozások tanulságait egy leendő lelkész.
A csendes nap résztvevőit Vida Szabolcs lelkipásztor, szociális munkás köszöntötte az RMK képviseletében, majd Zsengellér József, a Károli egyetem dékánja nyitotta meg az alkalmat. A résztvevők megemlékeztek a teológia nemrégiben elhunyt professzoráról, Nagy Istvánról, azután a dékán arra biztatta a teológusokat: látogassanak meg minél több gyülekezetet Magyarországon, hiszen csak így lehetnek tisztában azzal, hova mennek, mi vár rájuk az egyetemi évek után.
A nyitó áhítatot L. Molnár István, a református börtönmisszió vezetője tartotta, Máté evangéliuma 3. részének 13–15. versei alapján. Jézus példája nyomán bátorította a hallgatókat a közeledésre Istenhez, egymáshoz és a többi emberhez.
A nap fő programja a különböző társadalmi missziók munkájába való bepillantás volt. A leendő lelkészek kiscsoportos váltásban találkozhattak a református börtönmisszió, a kórházmisszió, a menekültmisszió, a reptéri misszió, a telefonos lelkigondozás, a hajléktalanmisszió, a siketmisszió, valamint a vakmisszió munkatársaival. Interaktív foglalkozások, helyzetgyakorlatok, prezentációk, személyes vallomások és egy menekült család által készített étel hozta elérhető közelségbe a terepen végzett munkát.
Szenvedés és hála
Az igehirdetés szolgálatára és a gyülekezeti munkára készülő teológusokat mélyen megérintették a találkozások. Így összegezték érzéseiket:
„Gyakran hajlamos vagyok panaszkodni amiatt, ami nem sikerül vagy hiányzik az életemből. A siket- és vakmissziós munkatársak bemutatták, milyen akadályokat kell leküzdeniük nap mint nap azért, ami számomra természetes. Rájöttem, mennyire hálátlan vagyok a saját életemmel kapcsolatban."
„A hajléktalanmisszió munkája megmutatja, mit lehet Jézus szavával kihozni a reménytelennek bélyegzett emberekből. Budapest utcáin rengeteg hajléktalan él, akik elvesznek, senkinek nem kellenek, szívünk szerint inkább megszabadulnánk tőlük. A misszió munkatársai mégis értük hajolnak le."
Hogyan bánjunk velük?
„Hálás vagyok a gyakorlati tippekért, melyeket a siket és vak testvéreinktől kaptunk arra vonatkozóan, miben, hogyan tud nekik segíteni a gyülekezet. Fontosnak tartom a lelkészek érzékenyítését és képzését ebben a témában, hiszen leginkább ők ismerik a gyülekezeti tagjaikat, tudják, kinek milyen segítségre van szüksége. Nélkülük nem lehet megvalósítani a missziót. Az élettörténetekből látszik, hogy nagyon sok nehézség van a szolgálatban, de megéri, hiszen az áldás is éppen ennyi rajta."
Tanulni kellene
„Egy kicsit szomorú vagyok azért, mert nem kap nagyobb hangsúlyt a misszió a képzésünkben, pedig ez nemcsak teológusoknak, de minden keresztény embernek felelőssége. Bízom abban, hogy az itt szerzett tapasztalatok tovább fognak dolgozni mindannyiunkban, és hatással lesznek a szolgálatunkra. Inspiráló volt látni az RMK dolgozóinak lelkesedését, hűségét és elhivatottságát."
Akadálymentesítési program
Bölcsföldi András, a teológia spirituálisa kérdésünkre elmondta: „Nagyon fontosnak tartjuk, hogy a teológusok minél többet menjenek a Hittudományi Kar falain kívülre, ahol láthatják, mi folyik egyházunkban a gyakorlatban. Fontos a missziói látás elsajátítása, a lehetőségek ismerete, a gyakorlati tanulás. A személyes találkozások alkalmával kaphatnak megfogható dolgokat, tanácsokat a hallgatók, a vakmisszió és a siketmisszió munkatársai például most a Szeretetszolgálat által meghirdetett gyülekezeti akadálymentesítési programra hívták fel a figyelmüket."
Horváth Zsuzsanna