"Amikor valaki hozzám fordul, hogy panaszt tegyen valaki másról, meghallgatom. Majd a következőt mondom: "Beszélned kell az illetővel, akiről épp most panaszkodtál. Adok hét napot. Hét nap múlva én magam is felkeresem ezzel, hogy meggyőződjek arról, hogy beszéltél vele."
Bill Johnson
Galambszívet örököltem
Dinnye, zöldség, cukkini, karalábé, hagyma, kukorica, paprika, fűszer- és gyógynövények - amerre csak a szem ellát, gyönyörűen burjánzó, ápolt kert, mintha azt üzenné, minden az életről szól. Egy titka van - árulja el házigazdánk: szeretik a növényeket. Jaksa János nemcsak az üde zöld kertben kalauzol el, hanem bemutatja galambházának különleges lakóit is.
Mindent megadunk a növényeinknek. amire csak szükségük van - mondja Jaksa János, a nagydorogi református gyülekezet presbitere. A nyugdíjas férfi nem tétlenkedik, feleségével együtt gazdálkodik, hobbija pedig a galambtartás.
Akár egy manöken
Kétféle galambot tenyésztek - mutatja a galambász. - A gatyások a magyar díszposták, amiknek tollas a lábuk. Ott lent három-négy amerikai óriás postát látni. Sokféle színben tenyésztem őket, de a legnagyobb sikereket ezek érték el - mondja, majd azt is elmagyarázza, hogy akkor sikeres egy galamb, ha díjakat nyer a kiállításokon.
- Minden galambfajtának megvannak a standard előírásai, hogy milyennek kell lennie a csőre hegyétől a farka végéig. Az a szép galamb, amelyik tetőtől-talpig összhangban van. Szép, fényes tollú, egészséges és úgy viselkedik, mint egy manöken, aki kivonul a kifutóra. El tudja adni magát ugyanúgy, mint egy hölgy a divatbemutatón.Hozzánk hasonlóak?
A galambokat a tenyésztők képezik ki, erre egy úgynevezett bemutató ketrec szolgál.
- Már fiatalkorban betesszük őket a ketrecbe és pálcával igazgatjuk, hogy tudják, hogyan kell állni. A galambok is olyanok, mint az emberek: van, amelyik szereti, ha foglalkoznak vele, és élvezi, hogy most körülötte forog a világ, mert a bíráló vele foglalkozik. A másik típus behúzódik a sarokba, hátat fordul a bírálónak. Ez utóbbiakkal nem lehet versenyezni, eredményt elérni.
Tojásból kisgalambA galambok nem félnek a gazdájuktól, felismerik, nem röpülnek el, ha közelít, és nyugodtan hagyják magukat megfogni is. A gazda azt mondja, hogy leginkább a tömegtől és a gyerektől félnek. A galambházba érve a kis galambokat is megmutatja a tenyésztő.
- Ezek nem egészen kicsik már. Bemutatókat is szoktunk tartani, a gyerekek mindig a pici galamboknak örülnek a legjobban. Néhány éve meglátogatott egy volt osztálytársam az unokáival. A gyerekek a mai napig is emlegetik, hogy milyen élmény volt látni, hogyan lett a tojásból kisgalamb.
A legrangosabb díjJaksa János megmutatja száz galambja közül a kedvencét is.
- Ez hozta a legnagyobb dicsőséget, a nyitrai Európa kiállításon győzött. Megkapta a lehető legrangosabb elismerést, az Európa plakettet. Ezt a díjat csak minden négyszáz galamb után adják ki. Ez a galamb annyival tud többet, mint néhány társa, hogy ügyesen adja el magát. Mára már kiöregedett, nem mehet többet kiállításra, kilenc éves elmúlt.
A szakembertől azt is megtudjuk, hogy a galamboknál a hím ül a tojásokon délelőtt 11-től délután 5-ig, a többi időszakban pedig a tojók. Úgy költenek, hogy mire a kicsik önállóvá válnak, akkorra kelnek ki a következő kisgalambok, a második tojás lerakását követően 18 napra.
Turbékoló gerlepár
Persze ha galambokról van szó, nem kerülhetjük meg, hogy gyakran turbékoló gerlepárral szimbolizálják a szerelmet. Vajon a galambok is hasonlóak egy házaspárhoz? - érdeklődöm.
- Nem, nem - tiltakozik a galambász -, sajnos nekik nem adatott meg az a szerencse, hogy saját maguk válasszanak párt. A tenyésztőjük kiválasztja, hogy melyik galambbal kell párosodniuk - teszi hozzá nevetve, majd tovább romboljuk romantikus elképzeléseinket. Kiderül ugyanis, hogy a tenyésztő jóízűen falatozza a galamblevest, sőt akár le is vágja a galambokat.
- A tenyésztőnek szeretni kell az állatokat, de kegyetlennek is kell lennie. Néhány ismerősünket is mi látjuk el vágógalambbal. Én megfogom őket, a feleségem pedig levágja. Egyébként a galambok fajtától függően akár több mint 10 évet élhetnek. A legidősebb, törzsalapító galambom már tíz éves.
Az ajándék galambok
Végül házigazdánk kedves történetet mesél arról, hogyan juttattak pénzt és galambokat is erdélyi gyerekeknek a nagydorogiak.
- Az ökumenikus imahéten az árva gyerekeket felkaroló Dévai Szent Ferenc Alapítvány javára gyűjtöttünk 125 ezer forintot, majd ezt megtoldotta még az önkormányzat ugyanennyivel. Böjte Csaba eljött hozzánk, és igét hirdetett a református templomban. Azon gondolkodtam, hogy mit lehetne még adni, ami elősegítené az erdélyi otthonokban a gyerekek nevelését, de nem „csupán" pénz. Akkoriban hallottam a Kossuth Rádióban, hogy valamelyik diákotthonhoz istállót építettek. Na, ha istálló van, foglalkoznak állatokkal is, gondoltam. Felvettük a kapcsolatot a csíkszentsimoni gyerekekkel. A galambokat a Pécs - Székelyudvarhely buszjáratra ültettük fel, ott Orbán Gábor tenyésztő várta őket és eljutatta a gyerekeknek a tizenegy pár galambot.
Jaksa János sokat mesél még díjakról, versenyekről, előadásokról, majd elárulja, hogy kedvenc nótája a galambszívet örököltem.
Fekete Zsuzsa
Fotó: Füle Tamás
A Jaksa Jánossal készült interjút erre a linkre kattintva is meghallgathatja.