"Amikor valaki hozzám fordul, hogy panaszt tegyen valaki másról, meghallgatom. Majd a következőt mondom: "Beszélned kell az illetővel, akiről épp most panaszkodtál. Adok hét napot. Hét nap múlva én magam is felkeresem ezzel, hogy meggyőződjek arról, hogy beszéltél vele."
Bill Johnson
Harmadszor is püspök
Szabó Istvánt választották a Dunamelléki Református Egyházkerület püspökévé - közölte az egyházkerület választási bizottsága december elsejei ülése után.
A püspök megbízatása hat évre szól. Szabó István harmadik ciklusát kezdheti meg az egyházkerület élén.
Az év végén lejár a négy magyarországi református egyházkerület, az egyházmegyék, valamint a zsinatot alkotó és annak vezetői tisztségeit betöltő egyházi és világi tisztségviselők mandátuma. A választási eljárás véget ért a Dunamelléki Református Egyházkerületben. A szavazatokat december elsején bontotta ki a választási bizottság. Az egyházkerület 299 gyülekezetének összesen 324 szavazati számértéke van. (A nagyobb gyülekezetek több szavazati számértékkel rendelkeznek.)
A szavazatok megszámlálása után a Dunamelléki Református Egyházkerület Választási Bizottságának elnöke, Pintér Gyula közölte: összesen 314 szavazólap volt érvényes, a többit alaki vagy egyéb hiányosságok miatt nem vették figyelembe. A hibák közt említette például, hogy a szavazólapokat tartalmazó borítékról hiányzott a hitelesítők aláírása, illetve bélyegzője, vagy a jelöltek melletti négyzetbe nem „x"-et, hanem számokat írtak. A jelöltek a szavazólapon alfabetikus sorrendben szerepeltek.
A választáson két püspökjelölt, a jelenleg is hivatalban lévő Szabó István, valamint Balla Péter, a Károli Gáspár Református Egyetem rektora indult. Szabó István a szavazatok több mint kétharmadát, 220 szavazatot kapott a gyülekezetektől, míg Balla Péter 88 szavazatot tudhat magáénak.
Az egyházkerület főgondnoki tisztére a hivatalban lévő Tőkéczki Lászlót, valamint Kovács Leventét jelölték. Tőkéczki László 216, Kovács Levente 94 szavazatot kapott.
A legszorosabb eredmény a főjegyzői poszton volt, amelyre két új jelölt „pályázott." Simonfi Sándor 159, Illés Dávid 149 szavazatot kapott.
A világi főjegyzői posztot a jelenlegi főjegyző,
Veres Sándor töltheti be a következő hat évben. Veres Sándor 230, míg Brandenburg Sándor 79 szavazatot kapott - ismertette az eredményeket Pintér Gyula.
A választási bizottság elnöke hozzátette: a választás méltóságteljesen, csendesen, testvéri légkörben folyt.
Az egyházi választási törvény jogorvoslatra is lehetőséget ad a vonatkozó törvények szerint, az esetleges kérelmet az illetékes egyházi bírósághoz lehet benyújtani a választási bizottságon keresztül.
A Dunamelléki Református Egyházkerület közgyűlését a törvények szerint január 31-ig kell összehívnia az ügyvivő elnökségnek.
Szabó István püspök életrajza
Szabó István 1956. december 14-én született Sárbogárdon. Szülei lelkipásztorként szolgáltak a Fejér megyei településen, hét gyereket neveltek. Szabó István nős, három gyermek édesapja. Debrecenben érettségizett, majd Budapesten végezte a teológiát. Az egyetemi évek után Sáregresen szolgált segédlelkészként, majd Józsefvárosban beosztott lelkészként. 1985-től a Budapest-Külső-Üllői úti Missziói Egyházközségben a szinte teljesen megszűnt gyülekezet újjászervezése volt a feladata.1989-ben templomot és lelkészlakást építettek a gyülekezettel, amely öt évvel később anyaegyházközséggé vált. 1997-től a Budahegyvidéki Református Egyházközség lelkipásztora. A Dunamelléki Református Egyházkerület 2003-ban, 2009-ben is püspökévé választotta.
Tanulmányai: 1982/83-ban Chicagóban tanult ösztöndíjasként. 1994-ben doktori vizsgát tett, értekezésében az 1989 előtti egyházvezetőség teológiai megnyilatkozásait tette a kálvini teológia mérlegére. 1998-tól a Pápai Református Teológián dogmatikát tanít. 1999-ben egyetemi tanári kinevezést kapott.
Egyéb megbízatások:1991 óta a Budapest-Déli Református Egyházmegye tanácsosa, 1992-től kerületi tanulmányi bizottsági tag, ebben a ciklusban zsinati pótképviselő. Társadalmi munkában tagja a XX. Század Intézet (Terror Háza Múzeum) Közalapítvány felügyelő bizottságának és a Károli Gáspár Díj szakbizottságának.
Több könyve, számos írása, cikke, tanulmánya jelent meg. Publikációi Bogárdi Szabó István néven jelennek meg.