"Amikor valaki hozzám fordul, hogy panaszt tegyen valaki másról, meghallgatom. Majd a következőt mondom: "Beszélned kell az illetővel, akiről épp most panaszkodtál. Adok hét napot. Hét nap múlva én magam is felkeresem ezzel, hogy meggyőződjek arról, hogy beszéltél vele."
Bill Johnson
Hordozni az erőtleneket
Azért szépen összejöttünk – nyugtázta elégedetten az egyik szervező a megnyitó előtti pillanatokban a Hold utcai református templomban Budapesten. A Dizseri Tamás Szeretetszolgálati Díj átadása mindig összegyűjti a Bethesda alapító főigazgatója, a tizenkét éve elhunyt Dizseri Tamás hőskori harcostársait – közülük idén Paróczai Zoltánné, az érdi Dr. Dizseri Tamás Habilitációs Központ vezetője vette át a kitüntetést február 7-én.
Hanem hogyÁlpróféta, aki azt mondja, hogy ki kell lépni a komfortzónából. Istent a legnehezebb a mindennapokban, a komfortzónában szeretni – mondta a vak ember szombati meggyógyításának története alapján áhítatában Bogárdi Szabó István. A dunamelléki püspök szerint a történet a komfortzónában, az emberi életben két szóban robban: „hanem hogy". A vak gyermekük miatt megbélyegzett szülőket és a tehetetlen társadalmat összefűző, hazug dogmák – például hogy koldulni szabad, gyógyítani tilos szombatnapon – ebben a két szóban roppannak össze: hanem hogy megmutatkozzon Isten dicsősége. Ennek a szombatnapi gyógyításnak látszólag csak vesztesei vannak, de a történet mélyén ott van a legcsodálatosabb: bár száz ellenséget szerzett tettével Jézus, de a meggyógyult ember hinni kezd benne – kicsi fény ez, de csak így láthatunk, ezekben a botladozó „hanem hogy"-okban fedezhetjük fel Isten dicsőségét.
Kilépni a bezártságból
A Kádár-korszakban a fogyatékkal élőket nagy, világvégi otthonokba száműzték a mindennapokból – akik ma Érden a társadalom aktív tagjai. A Kádár-korszakban a templomfalak közé akarták zárni az egyházat, de a szolgálni vágyás nem halt ki a bezárt közösségekből – emlékezett Balog Zoltán. A hőskorban, amikor Dizseri Tamás sokakkal együtt azon fáradozott, hogy egyházi egészségügyi és szociális intézmények indulhassanak, ugyanazok a kérdések voltak, mint ma: mit adhat az egyház ezeken az intézményeken keresztül Isten dicsőségére és az emberek javára, illetve hogyan tudja megőrizni elhivatottságát, lelkületét az intézményi struktúrában. Önfeláldozás nélkül mit sem ér az infrastruktúra – mondta az emberi erőforrások minisztere, aki hozzátette: a díjjal tizenkét éve keresik Dizseri Tamásra emlékezve, mi az a más, a több, amit adni tud az egyház az állami intézményrendszernek.
Kapcsolódni
Az a több, az a plusz az érdi orvosi rendelőben kezdődött 1983-ban. Dizseri Tamás kérésére itt kezdte el munkáját Paróczai Zoltánné egy fejlesztő napközi otthon megszervezésével, amely később habilitációs központtá bővült. Munkatársaival egyre bővülő terápiás eszköztárral azon igyekeznek, hogy mihamarabb elkezdődhessen a súlyos-középsúlyos értelmi fogyatékkal élő klienseik korai fejlesztése és integrációjuk a társadalomba. A hidro-, zene- vagy lovas terápián túl kerámiaműhelyben és varrodában biztosítanak munkalehetőséget az erre kész fiataloknak, segítve abban, hogy elismerést szerezzenek önmaguk és környezetük előtt is.
Generációk nőttek fel a keze alatt, akiket szép fokozatosan be- és elfogadott a társadalom. A központ csengettyűegyüttese számos fellépést tudhat maga mögött, a központ lakóival és portékáikkal pedig rendszeresen találkoznak Érd lakói vásárokban. A horgásztársaság vezetőjével is húszéves a kapcsolat, a srácok imádnak pecázni, ami nem csak kikapcsolódás: a horgászat a finommotoros működésüket is fejleszti – meséli Paróczai Zoltánné.
Hűséges munkatárs
Az érdi Dr. Dizseri Tamás Habilitációs Intézet vezetője zsigerileg éli a néhai orvos-főigazgató legkedvesebb igéjét, amely a Melocco Miklós által készített emlékplaketten is áll: „Mi, erősek pedig tartozunk azzal, hogy az erőtlenek gyengeségeit hordozzuk, és ne a magunk kedvére éljünk." Nem is olyan könnyű ez – Mariann hétévesen elhunyt, paralízises nővére révén belülről ismerte, milyen lelki, anyagi nehézségekkel küszködnek a beteg gyermekeket hordozó családok, ezért is döntött úgy, hogy a fogyatékosügynek szenteli életét. A Hetényi Géza Egészségügyi Szakközépiskola elvégzése után ideg-elmegondozónői és ápolónői diplomát szerzett, 1990-ben a Zsámbéki Tanítóképző Főiskola Családvédelmi szakán és később szociális vezető – szervező szakon szerzett képesítést. Munkáját Budapesten, az Egészségügyi Gyermekotthonok Módszertani Intézetében kezdte, ahol súlyos, halmozottan fogyatékkal élő gyermekek, fiatalok gondozása volt a feladata – innen hívta el munkatársul Dizseri Tamás harminckét évvel ezelőtt. Nem ő az egyetlen hűséges szakmabeli – a habilitációs központ munkatársai között sem jellemző a fluktuáció.
Befogadni
Mariann nevéhez fűződik a gánti Fecskepalota születése is – ebben az üdülőben fogyatékkal élő, sérült és egészségkárosodott gyermekek, fiatalok és felnőttek kapnak lehetőséget a kikapcsolódásra. Az intézményvezető kollégáival mindent megtesz azért, hogy a sérültek minél teljesebb emberi életet élhessenek, és családjaik ne roppanjanak bele a terheik, keresztjeik hordozásába. Az életüket bemutató kisfilmben elhangzott: az lenne az abnormális, ha egy populációban nem lennének fogyatékosok. A népszámlálási adatok szerint Magyarországon 450 ezer főről beszélünk, de ennél is többen lehetnek. Velük kapcsolatban nem az a kérdés, mire taníthatók meg, mennyire fejleszthetők, hanem hogy van-e olyan társadalom, amely magába fogadja őket – mondta Czibere Károly államtitkár a díjátadót követő konferencián. A társadalom pedig mi vagyunk, a befogadás a mi felelősségünk – tette hozzá Márkus Eszter, az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Karának dékánhelyettese.
Bagdán Zsuzsanna
Képek: Nagy Botond