Ima a norvég tragédia áldozataiért

Közös imádságra hív a Magyarországi Evangélikus Egyház vasárnap a budai várba. 

Az evangélikus egyház püspöke, Fabiny Tamás felhívásában arról számol be, hogy jó kapcsolatot ápolnak a norvégiai egyházzal ezért fontosnak tartják, hogy imádkozó közösségben is együtt legyenek északi testvéreikkel. A Bécsi kapu téri evangélikus templomba a Norvég Királyi Nagykövetség képviselőit is meghívták.

Az istentisztelet július 31-én, vasárnap 11 órakor kezdődik (Budapest I. kerület Táncsics Mihály utca 28.)

Múlt pénteken Norvégiában, a fővárostól nyugatra egy nyári táborban több mint nyolcvan fiatal esett áldozatul egy lőfegyveres merénylőnek, két órával korábban Oslo központjában hét ember halt meg a kormány székházánál elkövetett pokolgépes merényletben. A terrorcselekmény elkövetésével egy 32 éves norvég férfit vádolnak, aki beismerte tettét.

Az oslói katedrálisban múlt vasárnap tartottak gyászszertartást, amelyen a hozzátartozók mellett részt vett V. Harald király és felesége, Szonja királyné, valamint Jens Stoltenberg miniszterelnök is.

Oslo katolikus püspöke óvatosságra intett az olyan kifejezések használatát illetően, mint a "keresztény fundamentalizmus".A Kathpress hírügynökségnek adott interjúban Markus Brent Eidsvig úgy vélte: a merénylő, Anders Behring Breivik megpróbálta a keresztény hitet a maga céljaira kisajátítani. A püspök felhívta a figyelmet arra, hogy "Norvégiában élnek fundamentalista keresztények is, de ők soha nem tennének hasonlót, és nem is rokonszenveznek Breivikkel". Eidsvig kifejezte meggyőződését, hogy a sokkoló eseményeket követően Norvégia képes lesz megőrizni demokratikus társadalmának nyitottságát. "Már megmutatkozik, hogy meg fogjuk védelmezni demokratikus, emberi értékeinket" – mondta az oslói városháza előtt rendezett hétfői nagygyűlés kapcsán, amelyen az emberek kölcsönösen bátorították egymást.

A püspök úgy véli, hogy a terrortámadások után különösen nagy felelősség hárul a katolikus egyházra mint a bevándorlók első fogadóállomására. Az országban élő katolikusoknak mindössze tíz százaléka született norvég. (A lakosság túlnyomó része evangélikus vallású.) Eidsvig szerint az egyház feladata elsősorban az, hogy segítse a bevándorlók beilleszkedését a társadalomba anélkül, hogy azok feladnák saját kultúrájukat. "A mi társadalmunk elég nyitott ahhoz, hogy az ember megtartsa hitét és saját kultúráját" – hangoztatta Oslo püspöke. 

Fotó: AP