„Különös, hogy Isten a gyermekei életét sokféleképpen készíti elő. De soha nem az elhívott tesz szívességet azzal, hogy az Úr rendelkezésére áll, hanem számára rendkívüli ajándék az, hogy használja őt az Úr."
Végh Tamás
„Itt jó helyen vannak”
Református óvoda épül Bicskén. Szeptemberben hetvenöt gyermek veheti birtokba az új épületet – hangzott el a március 26-ai bokrétaünnepen.
Az óvoda megépülésével régi vágya teljesül a Bicskei Református Egyházközségnek, hiszen a gyülekezetnek az iskolák államosítása óta nem volt oktatási, illetve nevelési intézménye. Az óvoda épületének kivitelezése 2021 júliusában kezdődött, és várhatóan 2022 június végére befejeződik.
A Mandulaág Református Óvoda épületét Bicske belvárosában, a helyi oktatási intézmények közvetlen közelében, az egyházközség tulajdonában álló telken húzták fel. Az óvoda három csoportjába összesen hetvenöt gyermeket várnak idén szeptembertől. Minden csoportnak önálló „házat” terveztek a tervezők, így az utcafronton is jól elkülönül a három egység. Az intézményt a huszonegyedik századi követelményeknek megfelelően tervezték: földszintjén találhatók a hatvan négyzetméternél nagyobb csoportszobák, a tágas tornaterem, a gyermeköltözők és mosdók. A kicsik differenciált, egyéni fejlesztését és egészségvédelmét szolgálja az ugyancsak földszinti elhelyezkedésű logopédiai, fejlesztő szoba, valamint a pszichológusi szoba. Az emeleten kap helyet a nevelőtestületi szoba és a könyvtár. Az udvar és az udvari játékeszközök lehetővé teszik a mindennapos szabad levegőn történő nagymozgásokat, játékot, valamint természeti felfedező tevékenységeket.
Az óvodai névválasztás bibliai eredetű: Áron vesszeje kivirágzott, bimbót fakasztott, virágot növelt, és mandulát érlelt. (Mózes negyedik könyve 17. rész 23. vers) A kivirágzó mandulaág jel volt Áron és a nép számára, hogy Áron lesz a kiválasztott nép vezetője.
Az ünnepségen Balog Zoltán dunamelléki püspök, a Zsinat lelkészi elnöke köszöntötte a megjelenteket, és örömmel nyugtázta a gyermekek önfeledtségét:
„Fontos, hogy a gyerekek első naptól kezdve tudják, hogy az egyházi intézményekben, templomokban jó helyen vannak. Noha a világban nagyon sok baj, gond van mostanában, fontos, hogy elhiggyük, hogy az életünk a teremtő Isten kezében van, ő vigyáz az életünkre. A bokrétaünnep fölfelé tekintést jelent. Akkor könnyebb elhinni, hogy Isten vigyáz az életünkre, ha fölfelé tekintünk” – emlékeztetett az egyházvezető. „Tekintetünket először fölfelé – az Istenre –, majd lefelé – a megoldandó feladatra –, végül előre kell irányítanunk, és akkor megtaláljuk a megoldást mindenre” – tette hozzá. Majd arról beszélt: Isten angyalokat küld nekünk, akik nem csak vigyáznak ránk, hanem utat is mutatnak. „Így bízzuk az óvodapedagógusokat is Istenre, hogy jól tudjanak vigyázni a rájuk bízott gyermekeknek, és irányt mutatni nekik. Az, hogy milyen felnőttekké válnak a mai gyermekek, attól függ, mit adunk át nekik Isten szeretetéből.”
Amikor a gyerekekre tekint, gyakran elképzeli, vajon milyen felnőtt lesz majd belőlük – mondta Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára.
„Minden gyermeknek vannak olyan tulajdonságai, amelyeket csiszolni kell, és olyanok is, amelyeket meg kell erősíteni. Az őket gondozó felnőttek feladata, hogy ezeket a tulajdonságokat jól felismerjék. A felelősségünk, hogy kihozzuk a gyerekekből a bennük lévő értékeket” – hangsúlyozta az államtitkár. Emellett hálát adott azért, hogy az utóbbi időben több, mint ötszáz egyházi – katolikus és protestáns – óvoda újult meg, és kétszáz új óvoda épült. „Az egyháznak ez a szolgálata közösséget hoz létre és közösséget erősít” – zárta gondolatait.
Tessely Zoltán országgyűlési képviselő is köszöntötte a megjelenteket, majd gratulált Bicske lakosainak, hogy mertek nagyot álmodni. Kiemelte: egy bokrétaünnepen a legfontosabb feladat a hálaadás. A képviselő Szénási Sándor református lelkész, költő Ember, ne félj! című versének soraival zárta beszédét.
Bálint Istvánné, Bicske polgármestere, Wass Albert-idézettel kezdte köszöntőjét: Együtt erő vagyunk, szerteszét gyöngeség. „Az építkezéshez fizikai erőforrások – Magyar Falu Program, az MRE Óvodaprogramja, az építők munkája –, a működéshez lelki erő szükséges” – mondta a polgármester, majd megígérte a jelenlévőknek, hogy amennyire erejéből telik, Bicske város vezetése mindenben támogatni fogja a Mandulaág Református Óvodát.
A püspöki áldást követően a gyerekek segítségével felkerült a bokréta az óvodaépület legmagasabb pontjára.
Képek: MRE Országos Óvodaprogram