Jóvátétel az egyházi iskoláknak

Jóvátételt ígért az egyházi közoktatási intézményeknek az elmúlt évek finanszírozási elvonásai után az oktatási államtitkár. Hoffmann Rózsa azt mondta: azt a fajta igazságtalanságot, amelyet az elmúlt években az egyházi intézmények elszenvedtek, és amelynek során milliárdokkal rövidítették meg őket, az új kormány orvosolja; az elvont forrásokat fokozatosan fogják törleszteni.

A kereszténydemokrata politikus megismételte, hogy a tervek szerint az önkormányzatoknak oktatási intézményeik működési költségeinek legfeljebb 10-15 százalékát kellene a jövőben finanszírozniuk, az egyházi iskoláknál azonban ezt az összeget is átvállalná az állam.
Orbán Viktor miniszterelnök már újraalakította az illetékes egyházi vegyes bizottságot, megvannak tehát a szervezeti garanciái annak, hogy a pénzügyeket rendbe tegyék - jelezte az államtitkár, aki maga is tagja a bizottságnak.
Az államtitkár úgy értékelt, hogy ami az oktatásban az elmúlt nyolc évben történt, az elfogadhatatlan és megbocsáthatatlan. Az egész nemzet oktatási rendszerét kell újjáépíteni, hogy a nevelőmunka helyére kerüljön, egyetlen tanárt se lehessen bántalmazni, hogy a tanár, pedagógus ismét emelt fővel járhasson.
Új értékrendet akarunk az egész oktatási rendszerben - szögezte le, hozzátéve: olyan szilárd értékrendre építkező, sokszínű iskolarendszert szeretnének, amelyben minden magyar állampolgár és család megtalálja a helyét.
Hofmann Rózsa azt mondta, hogy ebben az iskolarendszerben megkülönböztetett szerep illeti meg az egyházi iskolákat. Az államosításig a magyar iskolarendszer 60 százalékát a történelmi egyházak tartották fenn. Azzal tisztában vannak, hogy ezt az arányt nem lehet visszahozni most, de az a 6-8 százaléknyi részesedés, amit most bírnak, "lassú, szerves fejlődéssel erősítendő és erősíthető" – tette hozzá.