"Amikor valaki hozzám fordul, hogy panaszt tegyen valaki másról, meghallgatom. Majd a következőt mondom: "Beszélned kell az illetővel, akiről épp most panaszkodtál. Adok hét napot. Hét nap múlva én magam is felkeresem ezzel, hogy meggyőződjek arról, hogy beszéltél vele."
Bill Johnson
„Maradjatok meg az én szeretetemben”
A Szentírás megálljt parancsol, hogy rácsodálkozhassunk Isten megtartó szeretetére. Saját erőnkből csak az életünk kíméletlen végigrohanására jut, de Krisztus szeretetében gyümölcstermőkké válhatunk.
Az idei ökumenikus imahét nyitó istentiszteletét a budapesti Szent István Bazilikában tartották, ahol a különféle keresztyén felekezetek képviselői a keresztyén egységért imádkoztak.
Ahogy engem szeret az Atya, úgy szeretlek titeket – olvassuk János evangéliumának 15. fejezetében. Az a feladatunk, hogy megmaradjunk ebben a szeretetben és viszonozzuk azt, ezt úgy tehetjük meg, ha egymást is úgy szeretjük, ahogy Isten szeret minket és ahogy az Atya szereti Krisztust – fogalmazott szentbeszédében Erdő Péter esztergom–budapesti érsek.
„Ez a szeretetparancs nagyon különös hangsúlyt tartalmaz. Itt nem az ellenségszeretetről van szó, hanem Krisztus arra hívja fel követőit, hogy egészen különös módon szeressék egymást, nemcsak a teremtés, hanem a keresztség alapján is. Így az egyház belső szeretetközössége jellé válik a világ számára.”
Ez a közösség meghívás abba a szeretetkapcsolatba, amelyen keresztül megtapasztalhatjuk az Atya és a Fiú egymás iránti szeretetét. A hívők közötti szeretetnek kegyelmet hordozónak és közvetítőnek kell lennie, csak az ilyen szeretet tehet tanúságot Krisztusról.
„A Megváltó ezzel a szeretettel gyűjötte maga köré a tanítványokat, nekünk is belsőséges, Krisztus köré gyűlt közösséggé kell válnunk, a keresztyén család is ezt jeleníti meg. Ma különösen fontos, hogy védjük és szeressük a családokat, amelyek gyülekezeteink megújulását hordozzák magukban. Imádkozzunk és dolgozzunk azért, hogy az alapvető emberi és keresztyén értékek képviseletében és Krisztus szeretetében egyre inkább megtaláljuk a teljes egységet.”
Steinbach József dunántúli református püspök a Zsoltárok 103. alapján hirdette az igét. A zsoltárban közös hitünk foglalatát olvassuk, amely arról az Istenről tesz bizonyságot, aki megbocsájtja a bűnöket, meggyógyítja a betegségeket, megváltja lelkünket a sírtól.
„Nagyon fontos fokozás ez. Isten új kezdetet ad, de hatalmas szeretete túlmutat ezen, mert az örökkévalóság távolságába helyezi a földi élet minden percét. Nincs ennél nagyobb örömhír.”
Ez alapján érthetjük meg az ökumenikus imahét mottóját, amely az isteni szeretetben való megmaradásra és a lelki gyümölcstermésre hívja fel a figyelmet. Az imahét anyagát az egyik franciaországi szerzetesközösség állította össze, a közösség egykori vezetője 1938-ban azt írta, civilizációnk halálos zajban és sebességben él. Az azóta eltelt bő nyolc évtized nyomorúságai mögött az állandó kapkodás, sietség, zaj, túlterheltség is áll, ezért a szerzetesközösség nem véletlenül hívja fel a mai ember figyelmét az elcsendesedés, az Istennel töltött idő fontosságára.
A zsoltár egyértelműen beszél a gyümölcsökről. Isten szeretete önmagunk megtagadását is jelenti, amely a másokért való élés gyümölcsét termi meg. Ebben a szeretetben feltöltődve csodálkozhatunk rá, mennyi mindent kaptunk, ez a hálaadás gyümölcse. Dávid a megújulásról is beszél, amely az eredeti, örökkévaló rendhez való visszatérést jelenti.
„Csak akkor teljesedhet ki az életünk, ha ezeket a gyümölcsöket teremjük, erről az Újszövetségben is több helyen olvashatunk. Ezek olyan táplálékok, amelyek bennünket és a világot is táplálhatják. A zsoltár szent felszólítása megálljt parancsol, hogy gyönyörködhessünk Isten megtartó szeretetében. Saját erőnkből csak az életünk kíméletlen végigrohanására jut, észre sem vesszük, hogy a gonosz játékszereivé válunk. Maradjunk meg tehát Isten szeretetében, hogy tanúságot tehessünk a világ előtt arról az egységről és szeretetről, amelyet egyedül Krisztusban élhetünk át!”
Képek: Somogyi Csaba