"Amikor valaki hozzám fordul, hogy panaszt tegyen valaki másról, meghallgatom. Majd a következőt mondom: "Beszélned kell az illetővel, akiről épp most panaszkodtál. Adok hét napot. Hét nap múlva én magam is felkeresem ezzel, hogy meggyőződjek arról, hogy beszéltél vele."
Bill Johnson
Megtalálta, megmentette
Megfáradt jelenünkben jobbára tartunk az ünnepektől. Egyháziaktól és világiaktól egyaránt. Tartunk tőlük, mert a legtöbbször készületlenül virrad reánk a nap, amikor ünnepelni kellene. Munkát, kínzó határidőket, teljesítésre váró feladatokat félretenni és ehelyett beengedni a lelkünkbe, az életterünkbe, szűkebb és tágabb közösségünkbe az ünnepet. Mert éppen ez a legnehezebb: az ünneplő ruha mellett a lelkünket is ünneplőbe öltöztetni. Ha úgy tetszik, eggyé válni az ünneppel, azonosulni vele testben és lélekben.
Sok sikertelen ünnep van már a hátunk mögött. Manipulatív, figyelemelterelő aktuálpolitikai szólamok alkalmazzák, húzzák egy kaptafára gyakorta a múltat és jelent. Melyek csak azt érik el, hogy kiüresítik az ünnep értelmét, s eltávolítanak az emlékezés lényegétől, a kiindulási ponttól, a százhatvanhét évvel ezelőtti március idusától. Az üzenettől, ami tartást, távlatot, jövőképet adhatna a jelennek. Az önmagát keresőnek. A múltat és a jelent nem érdemes összekeverni. Előbbire tisztelgően emlékeznünk kell, míg utóbbit elég, ha meg- és túléljük. S majd ítél a jövő. De mindig csak megfelelő távolságból visszatekintve.
Persze a nemzeti ünnep lehet olyan nap is, amelyen egyszerűen csak kötelező szabadnappá silányul a szabadság megélése az emberi lélekben. Egy plusz nap a munkára vagy a pihenésre, kinek-kinek ízlése és habitusa szerint. De lehet akár a globalizmus pirosbetűs ünnepe is, amelyen, ahogy jól megszoktatták már velünk, egész napos angolszász sikerfilm-folyam löttyinti arcon március idusát.
Vajon e modern kor béklyóit néma egykedvűséggel viselő embereiként eszünkbe jut-e az idei ünnepen a Wass Albert-versben (Emlékezés egy régi márciusra) megszólaló kisgyermek kérdése:
„Édesanyám! Mi a szabadság?" Az 1947-ben Bajorerdőn megfogalmazott versbéli válasz erre így szól: „fiam, szabadság az, ha majd hazatérhetünk mindannyian". S vajon mi 2015 tavaszán milyen válaszokat találunk zsugorodó életterünkben, félig-meddig már elherdált Kárpát-medencénkben? Milyen válaszokat talál a mai ünneplő Pesten és Pozsonyban, az éhező Beregszászon és a fogyatkozó Aradon és szerte másutt, ahol akad még magyar emlékező?
Március 15-én szeretném megtalálni a helyem az ünnepi tömegben. Választ kapni a bennem ágaskodó kérdésekre. Múlt, jelen és jövő kínzóan zavaró összefüggéseire.Hátha éppen a múlt hősei igazítanak majd el. Talán az általuk tanúsított márciusi hév, ifjonti lelkesedés bennem is lángra gyújt valamit, ami – úgy tűnik – ma már csak alig-alig pislákol. Talán megtalálom ez ünnepen önmagam és az életem. Talán sok hasonlóan keresgélő emlékező úgy ér haza majd este, hogy megtalálta kérdéseire a választ. Talán majd az emlékező tisztelgés megadja a jövő biztatását és reménységét, akár nagy püspökünk, Ravasz László szavaiba kapaszkodva: „Találja meg önmagát a magyar, és megtalálta, megmentette – jövendőjét." Így legyen.
Fábián Tibor
református lelkipásztor
Fotók:
archív (Nagy Piroska)
archiv (Füle Tamás)