„Különös, hogy Isten a gyermekei életét sokféleképpen készíti elő. De soha nem az elhívott tesz szívességet azzal, hogy az Úr rendelkezésére áll, hanem számára rendkívüli ajándék az, hogy használja őt az Úr."
Végh Tamás
Ötödik alkalmára készül a HIT
Az V. Hagyomány, Identitás, Történelem konferenciára 2022. augusztus 31-ig várják az előadók jelentkezését.
„Most azért gondoljátok meg, hogy mi történt a múltban mindmáig...”
(Haggeus próféta könyve 2. fejezet 15. vers)
Ötödik konferenciájára készül a Károli Gáspár Református Egyetem Hagyomány, Identitás, Történelem (rövidítve: HIT) elnevezésű egyház- és művelődéstörténeti sorozata, az egyetem Hittudományi Kara Egyháztörténeti Kutatóintézetének és az Egyház és Társadalom Kutatóintézet Reformáció Öröksége Műhelyének közös szervezésében. A korábbi alkalmak nagy erénye, hogy egyrészt összegyűjtötték a reformátusság történeti megközelítéseivel foglalkozó különféle tudományágak képviselőit, akik a református múltat többfajta szemüvegen keresztül mutatták be, másrészt fórumot teremtett az anyaországon belüli és kívüli, a különböző református egyháztörténettel foglalkozó szakmai műhelyeknek.
Azzal, hogy sikerült a korábban egymástól elszigetelt kutatásokat közös mederbe terelni, komoly lendületet adott az újabb egyháztörténeti vizsgálatoknak. Ebből fakad a sorozat inspiráló és tanulságos sokszínűsége, és erről tanúskodnak azok a tanulmánykötetek is, amelyek nemcsak nyomtatott formában jelentek meg, de digitális változatuk ingyen letölthető a Reformáció Öröksége Műhely honlapjáról. Tavalyelőtt a világjárványra való tekintettel podcastsorozat is indult HIT Talk néven, amelyben több tudományos műhely is lehetőséget kapott, hogy tágabb diskurzust indítson kutatási témájáról. Az adások szintén elérhetőek a műhely honlapjáról. Idén ősszel pedig ismét a Ráday utca 28.-ba várják az előadókat.
A 2022. november 2-3-án megrendezendő V. Hagyomány, Identitás, Történelem konferencia célja továbbra is az, hogy minél több történeti megközelítésből (egyház-, művelődés-, társadalom-, mentalitás-, kultúrtörténet, néprajz, teológia) vizsgálja a magyar reformátusság közel fél évezredes történetét, lehetőséget adva arra, hogy a különböző tudományágak művelői találkozhassanak, és eredményeikről, nézőpontjaikról, kérdésfeltevéseikről eszmét cserélhessenek. Éppen ezért szeretettel várják ezen területek kutatóinak jelentkezését az előadások megtartására, érkezzenek a Kárpát-medence bármely pontjáról, hogy minél nagyobb merítéssel folytatódhasson a közös munka.
A konferencia időpontja: 2022. november 2-3.
A konferencia helyszíne: a KRE Hittudományi Kar megújult épülete (1092 Budapest, Ráday u. 28.)
A hallgatóság számára a konferencia regisztráció nélkül látogatható.
Aki előadást kíván tartani, 2022. augusztus 31-ig töltse ki az alábbi linken elérhető regisztrációs nyomtatványt (amennyiben a linkre kattintva nem nyílik meg, másolja be a webcímet a böngészőjébe): https://forms.gle/cwynPtWuu6bLruDy9
Az előadás befogadásáról a szervezők 2022. szeptember 15-ig értesítést adnak.
Az előadók számára útiköltség-térítést, illetve szállást biztosítanak, amelynek igénylését szintén a linken elérhető regisztrációs felületen lehet megtenni.
A szervezők emellett szeretnének lehetőséget adni teljes, a konferencia profiljába illeszkedő tematizált szekciók megszervezésére is, amellyel kapcsolatosan a konferencia szervezőit kell felkeresni
A hagyományokhoz híven a szervezők a 2022-es előadásokat tanulmánykötetben is meg szeretnék jelentetni a 2023-as konferenciára.
A konferenciáról bővebb információ kapható az alábbi elérhetőségen:
dr. Lányi Gábor, 30/1832372, lanyi.gabor@kre.hu