„Zavarba jövök és elpirulok, Uram, ha fölidézem születésedet és körülményeit, és ha az enyémre gondolok. Te, az Isten, teremtőm nekem és a mindenségnek, istállóban születtél, én pedig palotában; téged ökör és szamár között szegény pásztorok, engem – ki por és féreg vagyok a te színed előtt – udvari emberek nyüzsgő tömege vett körül. A te szüleid szegények, az enyémek fejedelmek; te szegénységben jöttél a világra, én gazdagságban." Rákóczi Ferenc
Tényleg könnyű a finneknek?
A finn oktatási rendszert világszerte jó példaként emlegetik. Jukka Sinnemäki, nemzetközileg elismert finn pedagógus egy református középiskola vendégeként beszélt saját tapasztalatairól.
Szembenézni a tanulók problémáival és elkötelezetten dolgozni azért, hogy sikeresek legyenek – ezen a területen kínált a Gödöllői Református Líceum Gimnázium a térség pedagógusai számára együtt gondolkodási lehetőséget. A nemzetközi szinten elismert finn szakember, Jukka Sinnemäki előadására megtelt a Gödöllői Városi Könyvtár előadóterme.
„Remélem, hogy sok kritikát kapok!”
Ezt a vágyát magyarul fogalmazta meg Jukka Sinnemäki előadása elején. A kritika iránti igény önmagában hírértékkel bír a magyar közéletben. A finn oktatási szakember, a Global Teacher Prize 2019-es díjazottja azonban a párbeszéd iránti igényre utalt olyan kompromittáló kérdésben például, amit témául kapott: létezik-e olyan ország, vagy tanterv, amely valódi megoldást kínál az oktatás problémáira?
A finn pedagógus nem tudott választ adni a tökéletes tanterv kérdésére, de őszintén beszélt azokról a problémákról, amelyek a finn oktatási rendszerben felmerültek. A tanárok Finnországban is nagyon fáradtak, sok mindennel küzdenek még úgy is, hogy az oktatási rendszerük kiemelkedő; de tény, hogy ez utóbbit nem egy éjszaka alatt hozták létre.
A finn oktatás egyik kihívása az volt, hogy a gyerekek nem mozogtak eleget – de az erre kapott összeget elköltötték, mielőtt megoldást találtak volna. A szakember hangsúlyozta: bár fontosak az anyagi erőforrások, a legtöbb probléma megoldása nem csak ezen múlik.
Beszámolt arról, hogy a finn rendszert akkor kezdték megváltoztatni, amikor a diákok PISA-eredményei a legjobbak voltak.
A magyar diákok teljesítményéről itt olvashat.
A PISA honlapját itt éri el.
Legyetek jól!
De a szakember szerint mégsem a PISA-eredmények a legfontosabbak – a mérőszámok által jelzett oktatási problémák megoldását meglepő helyen kezdené. Jukka Sinnemäki szerint fontos, hogy a tanárok tudatosítsák saját szükségleteiket. A hétköznapok rohanásában könnyű elveszíteni a fókuszt, ami nélkül lehetetlen jó fontossági sorrendet felállítani. A tanárok jóllétének kulcsa a szakember szerint az, hogy tudnak-e olyan területet találni a saját életükben, ahol csökkenthető a sebesség.
Jukka Sinnemäki véleménye szerint az a pedagógus,
aki komolyan tudja venni a saját szükségleteit, komolyan fogja venni a rábízottakét is.
Fontosnak tartotta kiemelni: a tanulók legtöbb problémája nem látványos – mint ahogyan a könyvtár dísztermében ülőkön sem látszott, hogy bármi gondjuk lehet.
Jukka a tanár és diák közti közöny falát igyekezett ledönteni a saját életéhez kapcsolódó történetekkel. A finn szakember oktatásfilozófiáját az a kislány fordította meg, akivel nagyon sok gond volt az iskolai évek alatt, de amikor elhagyta az intézményt, egy lélegzetelállítóan szép festményt ajándékozott Jukkának – amit egy kilenc perces oktatóvideóból tanultak alapján festett az iskola kertjéről.
Nem a jó tanulókat kellene még sikeresebbé tenni, hanem a felszín mögé látva észrevenni és felfedezni azt az értéket, ami az adott diák sajátja – hangsúlyozta az előadó.
C.S. Lewis gondolatait hívta segítségül zárásként Jukka Sinnemäki, miszerint a történet elejét nem lehet megváltoztatni, de a ma meghozandó döntéseket újra lehet gondolni, hogy más lehessen az elkezdett történet vége.
Cél: közös gondolkodás
A református gimnáziumok közül jó néhány nemcsak a diákjai, de a tanárai számára is biztosítja a fejlődés lehetőségét, ilyen a Gödöllői Református Líceum is.
Az Erasmus+ program támogatásával létrejött tanulmányi utak egyikén látogatott el Király Teodóra, a szervező református gimnázium egyik angoltanára Finnországba, ott találkozott Jukka Sinnemäkival is. Akkor még ő maga sem gondolta, hogy a neves finn pedagógus elfogadja a gödöllői iskola meghívását, ami szintén az Erasmus+ program keretében jöhetett létre.
„Értelmes, hiteles és szorgalmas emberekkel nagyon sokat teszünk azért, hogy a ránk bízott ötszáz gyereknek jobb legyen” – mondta köszöntőjében Király Teodóra, aki azt is hangsúlyozta, hogy a Líceum nem pusztán oktatási intézmény, hanem működő szellemi műhely is.
A pedagógus a szeptember 27-én életre hívott találkozót szakmai ünnepként definiálta, melynek fő célja a pedagógusok együtt gondolkodása volt a gyerekek érdekében.
Ő személyesen láthatta szakmai útja során Jukka tantermét, mégsem ez volt a legfontosabb, amit kollégáival szeretett volna megosztani. „Elsősorban Jukka Sinnemäki filozófiáját szerettem volna kihangosítani, amely szerint
a gyerek méltóságát mindenekelőtt tisztelni kell”
– árulta el a pedagógus.
A közös gondolkodás tereire az információs buborékok korában nagyobb szükség van, mint valaha. Az előadás hallatán keresztény ember számára megkerülhetetlenné válik a kérdés: hogyan jelezzük a pedagógusainknak, hogy bízunk bennük és fontosak számunkra?
Számolatlanul sokszor hallottuk Reményik Sándor szavait iskolai ünnepségen: Ne hagyjátok a templomot,/A templomot s az iskolát! Ha ezt nem csak a tanévnyitón vesszük komolyan, akkor lehet közös ügyünk oktatás.
Balog Zoltán püspök a Magyar Nemzetnek adott interjújában odaállt a pedagógusok béremelésének ügye mellé – bízunk benne, hogy nem marad egyedül!
Az inspiráló előadás visszanézhető a Facebookon: https://www.facebook.com/refliceum/videos/132815696554983
Fotó: Székely Gergely