„Tévedhetetlenül megsejtette, hogy ez hívás, és aki csak meghallja, az követni akarja, sőt, képes is lesz rá, hogy kövesse, ha kell, akár világok vagy évszázadok messzeségén keresztül is."
C.S.Lewis
Gondolatok reformáció ünnepén
Ha megkérdeznénk az embereket, milyen ünnep van ma, sajnos nagyon sokan nem a reformáció emlékünnepére, hanem halloween-re gondolnának.
A protestáns egyházak tagjai ma arra emlékeznek, hogy Luther Márton 1517-ben ezen a napon kiszegezte a 95 pontból álló tételeit a wittenbergi vártemplom kapujára. Tételeivel tiltakozott a középkori egyház visszaélései ellen és bizonyságot tett a tiszta és teljes evangélium hirdetése mellett. A tételek hamar elterjedtek és ismertekké váltak, hiszen az emberek nagy lelkesedéssel fogadták. Ez azt bizonyítja, hogy Luther gondolatai ott éltek a tiszta és teljes evangéliumi tanításra szomjazó lelkek millióiban. Luther nem akart egyházszakadást, hanem az egyház visszaformálását, reformációját kívánta szolgálni tételeivel. Nem rajta múlt, hogy a szakadás mégis bekövetkezett.
A lutheri reformációt a német-svájci Zwingli Ulrik vitte tovább, ki mártírhalálával pecsételte meg a reformáció melletti síkraszállását.
Kálvin János pedig Genfben munkálkodott és a "Keresztyén vallás rendszere" című hatalmas művében a reformátori teológia alapjait rakta le és fejtette ki bővebben fő tanításait.
A reformátorokat Isten a Szentírás újrafelfedezésével juttatta el azokhoz az igazságokhoz, melyekért odaszánták egész életüket az Isten ügye szolgálatára. Ezért a reformáció alapelvei közül a legelső igazság a Sola Scriptura igazsága. Csakis a Szentírás hitünk és életünk zsinórmértéke és minden más hagyományt és tanítást ezen kell lemérni. Ebből az alapelvből indultak meg a különböző bibliafordítások, hogy minden nép a maga nyelvén olvashassa és hallhassa Isten Igéjét. A második: a Sola Gratia, azaz egyedül kegyelemből nyerhető el az üdvösség s nem emberi cselekedetek által. A bűnbocsánatot nem lehet megvásárolni, kiérdemelni, csak kegyelemből elnyerni. A harmadik: Sola Fide, ami azt jelenti, hogy Isten kegyelmét az ember csak a hit teljes önátadásával fogadhatja el. A negyedik: a Solus Christus, azaz: Egyedül Krisztus váltsága árán van üdvösségünk, Ő az egyedüli közbenjáró Isten és emberek között. Senki nem léphet az ő helyére. Végül az ötödik: Soli Deo Gloria, azaz Egyedül Istené a dicsőség. Az ember és a világ önistenítésével szemben egyedül Istené a dicsőség.
A reformáció lelki ébredést és megújulást eredményezett egész Európában. A reformáció mindenekelőtt az egyház lelki ébredése, megújulása. Gyümölcsei azonban az élet minden területén jelentkeztek.
A reformáció azt a feladatot és elkötelezést jelenti minden református keresztyén ember és gyülekezet számára, hogy egyéni és közösségi viszonylatban állandóan vissza kell formálódnunk Krisztus lelki arcára. Őbenne együtt láthatjuk Isten emberi arcát és a mi Isten szerinti arcunkat.
Forrás: www.reformatuskanizsa.hu - Tímár Pál ny. lp. írásának felhasználásával