„Számomra csak egy ember létezik: Jézus. Jézus létezik, és ő létezik mindazokban, akik benne és általa léteznek. Azért írok, mert jobban, pontosabban ki akarom fejezni az azonosságot Jézussal bennem és másokban. Fütyülök rá, hogy hányan olvassák, vagy hányan nem olvassák a verseimet. Egyetlen célom: egy fokkal közelebb hozni a jóakaratú, érzékeny olvasót ehhez az azonossághoz, a Jézussal való egységhez."
Weöres Sándor
A kávé csak alibi
A józan kikapcsolódást szeretnék divatba hozni a reformátusok. Fiatalos, barátságos, alkoholmentes szórakozóhelyet nyitott a református egyház Kallódó Ifjúságot Mentő Missziója Budapest szívében, a Kálvin tér közelében. Az Adna Café már a nevében is üzenetet hordoz.
A józan kultúra márkáját építik
A problémás, iskolakerülő, italozó, drogozó vagy rosszul tanuló fiatalokért nemcsak a szociális ellátó helyeken, a kórházakban, a szakrendeléseken, a bentlakásos drogterápiás otthonokban tehetünk, hanem a hétköznapi élet terein is – mondta az Adna Café megnyitóján Erdős Eszter, a Kallódó Ifjúságot Mentő Misszió vezetője. A harminc éve drogrehabilitációval foglalkozó szakember úgy fogalmazott: fiatalos, alkoholmentes szórakozóhellyel szeretnék divatba hozni a józan kikapcsolódást.
„A józan kultúra márkáját szeretnénk építeni. Azt szeretnénk, hogy bulizás közben a fiatalok anélkül is jól érezzék magukat, hogy anyagoznának, lerészegednének vagy szégyellnék józanságukat. Célunk, hogy vendégeink lelki fejlődésével is törődjünk, hogy jobbá, élhetőbbé tegyük hétköznapjaikat, egészségesebbé életszemléletüket. A kávézó nem megbélyegző módon kínál komplex támogatást, hogy a fiatalok kiegyensúlyozottabbak, boldogabbak lehessenek.
Erdős Eszter szólt arról is, hogy prevenciót szeretnének végezni a Török Pál utcai kávézóban, amelyben finom, minőségi, egészséges ételekkel és italokkal várják a vendégeket.
„Kihelyezetett templom szeretnénk lenni, az a vágyunk, hogy a kegyelem megtapasztalhatóvá váljon mindenki számára. A kávézó neve Adna, azt jelenti: öröm Istenben. Ez olyan hely lesz, ahol megélhetjük ezt" – tette hozzá.
A leállás nem szermentességet jelent, hanem újjászületést
A kávéház megnyitóján a Ráckeresztúri Drogterápiás Otthonban gyógyult Kubisziny Viktor mesélt „drogkarrierjéről" és életének legfontosabb fordulatáról.
„A leállás nem azt jelenti, hogy szermentessé válok, mert az kevés, újjá kell születni" – mondta a harmincöt éves férfi, aki korábban tizenhat éven át drogozott.
„Az az utcai drogos voltam, akiről már mindenki lemondott, én is önmagamról. Félig hajléktalan dzsenki voltam, loptam, tarháltam, szélhámoskodtam. Nem voltak tiszta kapcsolataim, mert mindenkit átvertem, becsaptam. Belül érzéketlen, halott állapotban voltam, nem kívánom senkinek ezt a belső börtönt. Drogkarrierem végén isteni kegyelem folytán jutottam el a Válaszút Misszióba, majd a ráckeresztúri drogrehabilitációra. Nehezen tudom megfogalmazni, amit ott kaptam, de az biztos, hogy az első pillanattól olyan biztonságot éreztem, amit korábban soha, pedig erős kábítószer-megvonási tüneteim voltak. Ezt a biztonságot kerestem korábban a pénzben, a nőkben, a karrierben, de sehol nem találtam. Ráckeresztúron rengeteget tanultam arról, hogyan kell normálisan, kábítószer nélkül élni. Tizenéves koromtól folyamatosan ütöttem magam valamivel, fogalmam sem volt arról, hogyan kell hasznosan, produktívan élni. Ráckeresztúron új életet kaptam. Az ott dolgozó munkatársakon keresztül találkoztam Istennel, és megtapasztaltam, hogy bármi történjék, Isten szeret – zárta történetét Kubisziny Viktor.
Komfortos zsákutca
Czibere Károly, az Emberi Erőforrások Minisztériumának szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára a kávézó megnyitóján arról beszélt, hogy a református egyház drogmissziós szolgálata megmutatja, van reménység és gyógyulás. A mai magyar társadalomnak pedig mindennél jobban kell ez az élmény - vélte az államtitkár.
„Akkor tartozunk össze, akkor tudunk erős Magyarországot építeni és szociális biztonságot teremteni, ha senkiről nem mondunk le. A legtöbb ember komfortosan próbálja berendezni azt a zsákutcát, amelybe beletévedt, a gyógyulás útja azonban nem ez, hanem a 180 fokos fordulat. Az Adna Caféban olyan emberekkel lehet majd találkozni, akik képesek voltak erre a fordulatra, és ez üzenet nemcsak a kábítószer-fogyasztóknak, hanem minden szenvedélybeteg embernek."
A legjobb a normális
Bogárdi Szabó István, a Magyarországi Református Egyház zsinatának lelkészi elnöke a Parókia portálnak adott interjúban azt mondta: olyan fiatalokat akarnak elérni a kávézóban, akik helyzetüknél fogva bezártságban élnek. „Nehéz ezeket az ajtókat kinyitni és eljuttatni hozzájuk a szabadítás üzenetét. Olyan helyen, ahol a bevett szórakozás kellékei nem lesznek jelen, az ide betérő fiatalok láthatják majd, hogy van normális élet, és a legjobb dolog normális életet élni" - tartja a püspök.
Egész életünkkel
A kávézó vezetője, Ladányi Krisztina arról beszélt portálunknak, hogy missziónak tekintik a közeledést a fiatalokhoz.
„Otthonos, meleg, barátságos légkört szeretnénk teremteni. Nemcsak szavainkkal, hanem tetteinkkel, egész életünkkel szeretnénk evangelizálni. Azt szeretném, hogyha valaki ide belép, érezze a szeretetet."
Az Adna Café Budapest 9. kerületében, a Török Pál u. 6. szám alatt várja vendégeit. A kávézó szakácsot keres. Jelentkezni az eszter@kimm.hu e-mail címen lehet Erdős Eszternél.
Fekete Zsuzsa
Fotó: Füle Tamás