„A megszabadult ember tudja, ha szabadságát önmagának megtartja, hogy élvezze, elveszti, mert szabadságának fogságába esik."
Hamvas Béla
A Biblia mint kánon
A bibliai kánon kialakulásáról hagyományosan az ún. Jamniai zsinat „döntéseinek” és a Szentírás tekintélyének fényében gondolkozunk. Tanulmányában Sanders felhívja a figyelmet a kánon jelentőségére, amely általában nem játszik szerepet, ha bibliai szakaszok értelmezésére kerül sor - írja bevezetőjében Czövek Tamás, a cikk fordítója.
A Sanders által képviselt kánonkritika újraértelmezi a tekintély kérdését, amikor az ipsissima verba keresése helyett a Bibliát az ókori hitvallók többnemzedéknyi közösségi termékének tekinti. A kánonkritika szemüvegével a bibliai pluralizmusra is másként tekinthetünk. Az nem negatív, hanem olyasvalami, ami meggazdagít.
A Biblia mint kánon
(James A. Sanders)
A bibliai tudományokban új tudományág van születőben, aminek neve kánonkritika. A kánonkritika reménységre ad okot a bibliai pluralizmus terén elvárható szakmai őszinteség kérdésében valamint abban is, hogy a formális kritikai módszertanban e pluralizmusnak kiváltságos szerepet juttassunk.
James A. Sanders írását Czövek Tamás református lelkipásztor fordításában közöljük.
A publikáció teljes tartalma az alábbi linken olvasható: