A fekete szalag napja

Az edmontoni Kálvin Magyar Református Egyház kis delegációval képviseltette magát a totalitárius diktatúrák áldozatainak európai emléknapja alkalmából az albertai parlament épületében tartott megemlékezésen augusztus 23-án. Az emléknap eredetét az 1939. augusztus 23-án aláírt Molotov-Ribbentrop-paktum adja, amely tragikus módon határozta meg a közép-kelet-európai népek II. világháború alatti és utáni sorsát. Lányi Gábor lelkipásztor beszámolója.

A szomorú dátum évfordulói az elmúlt 76 év alatt többször váltak a kommunizmus elleni tiltakozás alkalmaivá, például 1986-ban, amikor 21 amerikai és ausztráliai városban tartottak megemlékezéseket, vagy például 1989-ben, amikor ezen a napon mintegy kétmillió litván, lett és észt tüntető 675 kilométer hosszú élő láncot alkotva emelte fel szavát a balti államok szovjet megszállása ellen.

Az Európai Parlament 2009-ben iktatta törvénybe az emléknap megünneplését, amelyet Kanadában a fekete szalag napjaként (Black Ribbon Day) ismernek és szintén 2009 óta hivatalosan is ünnepelnek, amely elismertség kivívásában fontos szerepe volt a Kanadai Magyar Kulturális Tanácsnak is.

A megemlékezésen több albertai parlamenti képviselő mellett a Molotov-Ribentropp-paktum által érintett közép- és kelet-európai országok, lengyelek, lettek, litvánok, észtek, ukránok és magyarok edmontoni szervezeteinek képviselői voltak jelen és tartottak rövid beszédeket.
A Corvin Történelmi Társaságot dr. Berkes Zoltán elnök, gyülekezetünk presbitere képviselte, míg dr. Székely Zsolt, szintén presbiterünk, a Székely-Magyar Kulturális Egyesület nevében volt jelen és volt egyike az ünnepi szónokoknak. A megemlékezést ifj. Szajkó László megindító hegedűjátéka zárta.

dr. Lányi Gábor lelkipásztor