A hit dallamai

Évtizedek óta égető szükség lenne egy új református énekeskönyvre. Az országos használatra szánt énekgyűjtemény összeállítását előkészítendő a dunamelléki egyházkerület Egyházzenei Bizottsága saját kiadványt szerkesztett, amelyet a közelmúltban mutattak be.

Krisztus az énekem címmel megjelent a dunamelléki egyházkerület gondozásában az a református énekeskönyv, amelyet elsősorban vasárnapi istentiszteleti használatra állított össze a Dunamelléki Egyházzenei Bizottság. A három éves munka eredményeként november 17-én, szombaton mutatták be az egyházkerület székházában a Dunamelléki Énekfüzetek eddigi három kötetének anyagát, valamint a nyomtatásban eddig még meg nem jelent énekeket is tartalmazó új kiadványt.

A gyűjtemény összeállítói azt remélik, hogy a gyülekezetek használatba veszik az összeállítást, és a kántorok a vasárnapi istentiszteleteken megtanítják a korábban ritkán vagy egyáltalán nem énekelt énekeket is. A kiadvány célja az is, hogy segítséget nyújtson a tervezett, új református énekeskönyv szerkesztőbizottságának. Néhány év alatt ugyanis az idő megrostálja az anyagot, és az énekek java helyet kaphat a kiadásra szánt énekgyűjteményben.

A hit ébresztésére
- Nem mindig tudunk a hitünkről szépen, szabatosan számot adni, de az ének, amelyik szívből fakad, sokszor elvégzi ezt a szavak és a tételesen megfogalmazott vallomások helyett is. Hadd szolgálja ez az énekeskönyv is a döntő célt: segítsen bennünket az ének a mi nyelvünkön, a mi kultúránkban a hitünket fölébreszteni, megvallani és megerősíteni - fogalmazott az énekeskönyv bemutatóján tartott áhítatában Szabó István dunamelléki püspök.

Kihívás és lehetőség
- Két dolog egyszerre igaz ránk: az egyik az, hogy szeretjük a jól bevált, régi dolgokat, a másik, hogy szeretjük az új dolgokat - mondta előadásában Hornyák Julianna, az Egyházzenei Bizottság egyik elnöke célozva arra, hogy az új énekek tanítása a gyülekezetekben egyszerre kihívás és lehetőség.
- Fontos, hogy egy nyelvet beszéljünk a ma emberével, azokkal a kortársainkkal, akiknek el szeretnénk mondani az evangéliumot. Ezért született ez az énekeskönyv, és ezért várjuk az új, országos református énekeskönyvet is - tette hozzá a lelkipásztor.

Hiánypótló kiadvány
Hornyák Julianna portálunk kérdésére elmondta, a fekete énekeskönyvként emlegetett hivatalos énekeskönyv 1948-as megjelenése óta már két-három új gyűjteménynek kellett volna napvilágot látnia.
- Néhány évtizedenként időszerű egy dallamvilágában, szövegében megújult új énekeskönyv kiadása, amely a legutóbbi kiadás óta keletkezett énekeket is magába gyűjti. Az eddigiekben kiadott Dunamelléki Énekfüzetek olyan énekeket is tartalmaznak, amelyeket sokan szerettek, de korábban még nem kanonizálták őket. A nemrégiben megjelent Krisztus az énekem című kiadvány ezeket az énekeket is tartalmazza a szöveghibákat javítva - ismertette az énekeskönyv egyik összeállítója. 
Az énekgyűjtemény szerkesztői elsősorban a vasárnapi gyülekezet igényeit tartották szem előtt, ezért olyan strófikus énekeket válogattak be, amelyeket minden körülmények között, akár hangszerkíséret nélkül is el tud énekelni egy közösség - tette hozzá Hornyák Julianna.

A gitárhasználatot is segítik
- Amelyik fa nem növeszt új hajtásokat, az meghalt, így az is gyanús, ha nem keletkeznek új énekek. Ha a liturgiának ez a része megcsontosodik, az előbb-utóbb az egész egyházi életünket rombolja. Jó esetben új énekek mindig keletkeznek, és az az ideális, ha ezek bekerülnek abba a gyűjteménybe, amely előkészíti az egész egyház használatára szánt énekeskönyvet - mondta portálunk érdeklődésére Draskóczy László. Az Egyházzenei Bizottság társelnöke szerint a legjobb énekeket meg kell őrizni, ám hogy melyek ezek, az csak az idő múlásával derül ki.
- Vannak énekeink, amelyek több száz év után is hasznosak, és bár az 1500-as években írták őket, ma is úgy érezhetjük, hogy a szívünkből hangzanak. Nem kell félni ugyanakkor szelektálni és a régiek helyébe új énekeket behozni a gyülekezeti éneklésbe - tette hozzá a kántor. Draskóczy László arra is figyelmeztetett, nemcsak az orgona lehet a gyülekezeti éneklés kísérőhangszere, az új dunamelléki énekeskönyv szerkesztői ezért a gitárakkordokat is feltüntették az egyes kottákban.

Gyerekeknek is ajánlott
A Krisztus az énekem című kiadványban csillaggal jelölték azokat az énekeket, amelyekről a szerkesztők úgy vélik, a gyermekeknek is érdemes megtanítani. Érthető szövegű, egyszerű dallamú, a Szentírással összhangban lévő és igényesen előadott énekeknek kell ezeknek lenniük Draskóczy Balázs szerint. Az énekzene-tanár, hittanoktató előadásában hangsúlyozta:
- Ha már gyermekkorban megtanítjuk ezeket az énekeket, akkor megkönnyítjük azt a váltást, amikor a gyermekek a vasárnapi iskolából vagy a gyermek-istentiszteletről átlépnek a felnőtt istentiszteletre.

2017-re várható
Fekete Csaba, az Énekeskönyvi Bizottság elnöke kérdésünkre elmondta, amennyiben 2013 végéig összegyűlik az az énekanyag, amelynek alapján az új református énekeskönyvet összeállíthatják annak szerkesztői, várhatóan 2017-ben jelenik majd meg az országos kiadvány.
- A zsinat még a bizottság megalakulása előtt kimondta, hogy Szenci Molnár Albert zsoltárai olyan költészeti, teológiai és nemzeti kincsek, amelyeket egységben meg kell tartani. Ezt személyesen nagyon szívesen vállalom is, sőt, törekszem arra, hogy az énekeskönyvből indokolatlanul kihagyott, átírt verseket is állítsuk vissza helyenként - avatott be a munkálatok részleteibe a szerkesztőbizottság elnöke. Fekete Csaba hozzátette, a könnyebb énekelhetőség érdekében a majdani országos énekeskönyv nem minden esetben alkalmazkodik az aktuális helyesírás szabályaihoz.

A Krisztus az énekem című dunamelléki énekeskönyv megvásárolható a Dunamelléki Református Egyházkerület székházának gazdasági irodájában (1092 Budapest, Ráday utca 28.) 1000 forintos áron, valamint a Kálvin Kiadó könyvesboltjaiban (1141 Budapest, Abonyi utca 21., 1113 Budapest, Bocskai út 35.). A kiadvány megtalálható pdf formátumban az egyházkerület hivatalos honlapján is.

Jakus Ágnes