A lelki építkezés színterei

„Urunk, örvendezni gyűltünk ma össze; megköszönve a múltat, a jelent, és a Te kezedbe helyezve a jövőt” – hangzott az esperesi imádság Nagykőrös református templomában, ahol hálaadó, félévzáró istentiszteletet tartottak 2025. január 19-én, vasárnap. A nagy múltú iskolaváros Arany Jánosról elnevezett református általános iskolája új épületszárnnyal bővült.

A nagykörősi gyülekezet fenntartásában működő, jelenleg 536 tanuló neveléséért és oktatásáért felelő Arany János Református Általános Iskola és Óvoda most elkészült épületszárnya a legmodernebb felszereléssel várja a tanulókat. Az új épületrészben könyvtár, művészeti terem, katolikus és református hittanterem és két nyelvi terem kapott helyet. A bővítés révén a főépületben felszabadult termekben nagyobb létszámú osztályokat tudnak elhelyezni, így színvonalasabb oktatási körülményeket biztosíthatnak a megnövekedett tanulólétszámú iskola számára.

A hálaadó istentiszteleten Takaró András, a délpesti egyházmegye esperese hirdetett igét Péter első levele 2. fejezetének 5. verse alapján. „Ti magatok is, mint élő kövek, épüljetek fel lelki házzá” – fordult az apostol szavaival az igehirdető mindenekelőtt az iskolás gyermekek felé, hálát adva életükért, hogy ebben az iskolában tanulhatnak és ebben a gyülekezetben nőhetnek fel. „Iskola és templom, iskola és egyház, iskola és gyülekezet a magyar kultúrában összetartoznak. Mindenütt erőforrás ma is, ahol összetartoznak, áldás és ajándék kölcsönösen egymásnak” – mondta az elöljáró. A tanításra bibliai parancsunk van a kezdetektől, hiszen már az első emberpár is azt a parancsot kapta Istentől, hogy ismerje meg és hajtsa uralma alá a teremtett világot – fejtegette. Tanulni és tanítani, tanulni és továbbadni szellemi építkezést jelent, amelyben áldott résztvevők a szülők, nagyszerű munkatársak a pedagógusok, és mindenki, aki hozzáteszi azt, amivel Isten megáldotta. Ennek a tudásátadásnak és épülésnek Nagykőrösön több évszázados múltja van. Templom és iskola közös szolgálata megannyi áldás forrása lett, hiszen a magyar kultúra és tudományosság nagyjai évszázadokon át egyházi iskolákban tanultak és szellemileg építkezve emelkedtek tudományuk legmagasabb csúcsaira. „Olvasott igénk azonban nem a szellemről, hanem a lélekről szól, annak erősödéséről, épüléséről, növekedéséről. A lelki ház megépülése pedig nem tankönyvekhez van kötve, hanem a Könyvek Könyvéhez, a Bibliához” – emelte ki az esperes.  

Szellemi és lelki ház építése összetartozik, megerősíti és kiegészíti egymást. Az egyház azért is van, hogy segítse gyermekei lelki növekedését, erősödését, lelki házuk megépítését – az építkezés elemeit pedig maga Isten adja. „Isten adjon erőt az itt tanítóknak felépíteni az ide járó gyerekeknek szellemi kincsesházát, hadd épülhessenek egyre feljebb és tovább, hogy majd ők is segítsék az utánuk jövőket. Isten áldását kérjük, hogy így induljon, folytatódjon a lelki ház növekedése” – zárta igemagyarázatát Takaró András.

Az igehirdetés után Dávid István kántor ráfelelő orgonajátéka adott lehetőséget az egyéni elcsendesedésre, majd az ünnepség istentiszteleti részének lezárásaként a közös imádság és az esperesi áldásmondás hangzott a szószékről.   

A hálaadó alkalom, lévén az iskolai tanév félévzáró ünnepélye is, az iskolások rövid műsorával folytatódott.

 

Nagy Marcell hatodik osztályos tanuló kifejezően szavalta el Balassi Bálint 148. zsoltárát, majd az alsós gyermekkórus népi zsoltárokat énekelt Szűcs Anikó tanítónő vezényletével.

Ezt követően az intézmény főigazgatója, Kósa Zoltánné tartott félévzáró beszédet. Háláját fejezte ki a lelkipásztornak, az iskolafenntartó gyülekezetnek, és nem utolsó sorban pedagóguskollégáinak és a diákságnak: „Ti vagytok a mi tanítványaink, veletek és értetek dolgozunk, vagyunk és imádkozunk nap mint nap” – mondta. Az épületbővítésről szólva az intézményvezető kiemelte, hogy az öt szaktantermet és a könyvtárt magában foglaló toldalékszárny elkészültéért is Istené a dicsőség. Végezetül köszönetet mondott és ajándékot adott át Szabó Gábor gyülekezetvezetőnek.

Ezután Szabó Gábor, a nagykőrösi egyházközség lelkészelnöke számolt be az építkezésről. A meghívottak köszöntése után hálaadással kezdte az áttekintést, felidézve az óvodaalapítást, a kéttannyelvű képzés bevezetését az általános iskolában, amely tényezők aztán olyan gyermeklétszám-növekedéshez vezettek, hogy további épületbővítés vált szükségessé. Az anyagi források előállásáig és a tervek megvalósulásáig eltelt éveket a hála szavával összegezte. „Akik részt vettek a folyamatban, tudják, mert látták, hogy mennyi csendes csodát éltünk meg. Mindig úgy alakultak éppen ’rosszul’ a dolgok, hogy aztán a végére az a javunkra vált” – idézte fel a lelkész. A beruházás végül jelentős kormányzati támogatással valósulhatott meg.

„Ha valaki Jézus iskolájába iratkozik be, mint én, az egy életre szól. Itt a legfőbb megtanulni való az, hogy a magad érdemének csak azt tudhatod be, amit alázattal el tudtál fogadni attól, Aki elküldött és Akitől a megbízást nyerted. Ő a mi Urunk, Jézus Krisztus – fűzte hozzá személyes bizonyságtételét.

Az új épületrész funkcióinak ismertetése után a lelkész kitért arra, hogy a tervező és kivitelező szakemberek maguk is hívő reformátusok, akiknek munkáját a beszámolót követően díjjal is elismerte a gyülekezet. Szabó Gábor végezetül elmondta, hogy a gyülekezeti ház udvara szintén megújulhatott, ezáltal fizikailag is eggyé lett a gyülekezet és az iskola.

A lelkészi beszámoló után Soltész Miklós államtitkár köszöntője következett.

A szülőket és pedagógusokat egyaránt a keresztény hitre való nevelésre kérte, Jézus tanításaira irányítva a figyelmet. Felsorolta az elmúlt évek fejlesztéseit a református közösségekben és intézményekben Kárpát-medence-szerte, rámutatva, hogy mindez a hívek összefogásából valósulhatott meg. A reformátusság összefogására biztatott, a gyermekeket pedig felnőve a kereszténység továbbvitelére hívta és bátorította.

A köszöntő beszédek után Szabó Gábor lelkipásztor és Rácz Péter főgondnok elismeréseket adtak át. Így az építkezési beruházásban részt vevő nyolc személy a gyülekezet által alapított Soli Deo Glora díjban, az esperes és az államtitkár pedig tiszteletbeli díjban részesültek.

Az ünnepség után az összegyűltek a Szolnoki út 2. szám alá vonultak át, ahol az új épületrészre helyezett emléktábla leleplezésére, majd szalagátvágásra és épületbejárásra került sor. Az iskola tornatermében megrendezett gazdag szeretetvendégséggel zárult a hálaadó ünnep.

A Soli Deo Gloria Díj a Nagykőrösi Református Egyházközség hasonló nevű alapítványának díja, amelyet 14 éve alapítottak. Évente egy alkalommal adják, három kategóriája van: Pedagógus, Tanulói és Szolgálatért díj. Kezdetben a református iskola pedagógusainak szólt, később a diákokra, majd a KRE Pedagógiai Karán dolgozókra is kiterjesztették. Azon személyek is megkaphatják, akik munkájukkal, szolgálatukkal, életpéldájukkal az egyházközséget és az egyetemes egyház ügyét szolgálták.  A díj: 50.000 Ft, valamint Sári Zoltán helyi képzőművész grafikája a templomról.
A most díjazottak névsora: Tényi András főépítész, tervező; Szabó Imre statikus mérnök; Dömötör Gábor műszaki ellenőr; Zsigó Ferenc, a kivitelező cég vezetője; Kósa Zoltánné főigazgató; Kőházi-Kisné Bekő Ágnes gazdasági vezető; Vida Attila gondnok; Cserei Judit hivatalvezető.
Tiszteletbeli díjban részesült: Takaró András esperes; Soltész Miklós államtitkár.

Képek: Vargosz

Iskolaavatás Nagykőrösön