„Ha ezer lépésre eltávolodunk is Istentől, szeretetének köszönhetően egyetlen lépéssel visszatérhetünk hozzá."
Hans Joachim Eckstein
Alacsony küszöb, magas színvonal
Szó-Tér néven nyílt meg a budapesti egyetemi missziók új közösségi helye. Imareggelivel, lelkigondozói beszélgetésekkel, társismereti csoportfoglalkozással és heti két istentisztelettel várják az egyetemistákat a régi Adna kávézó épületében a Török Pál utca 6. szám alatt.
Nagy gondot fordítanak az egyetemi misszióra az utóbbi években Dunamelléken. Az egyetemi lelkészek a Károli Gáspár Református Egyetemen tanuló fiatal felnőttekkel épp úgy keresik a kapcsolatot, mint a SOTE, az ELTE, a Budapesti Műszaki Egyetem, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem és más, fővárosi intézmények hallgatóival. Az egyházkerület vezetése úgy döntött, a Budapest-Északi Református Egyházmegyével együttműködésben az idei tanévtől az egyetemi missziók rendelkezésére bocsátja a korábbi Adna kávézó épületét. A Kálvin tér közelében, a Török Pál utca 6. szám alatti épületben Szó-Tér néven nyílt közösségi hely, melyet az egyetemi missziók és a Károli Egyetemi Lelkészség együtt töltenek meg élettel.
„Korábban az egyházkerület Horánszky utcai épületében tartottuk az imareggelijeinket, de 20-25 főnél már beláttuk, hogy kinőttük azt a helyet” – osztja meg az előzményekről Masri Mona Aicha, az ELTE Misszió lelkésze.
Nemcsak a szerdai imareggelik, de vasárnapi istentiszteleteik is a Szó-Térben kaptak helyet, és kezdeményezésére egy beszélgetéssorozat is elindult a művészet és a hit kapcsolatáról. Egyetemi lelkész társaival minden hónap első hétfőjén keresztyén alkotókkal beszélgettek felváltva. Ez is jó példája az egyetemi lelkészek és missziók közötti összefogásnak, csakúgy, mint a többi havi közös missziós alkalom, melyért mindig másvalaki felel. A Károli Egyetemi Lelkészség dicsőítő estet, az 1RE Egyetemi Református Misszió a keresztyénség megéléséről szóló négyalkalmas kört, a Semmelweis Misszió a Biblia növényeiről szóló előadást és kalligráfiaworkshopot szervez. Heti két istentiszteletet is tartanak: szerda esténként az 1RE Egyetemi Református Misszió, vasárnap esténként pedig az ELTE Misszió szervezésében. Nagy hangsúlyt fektetnek az egyéni lelkigondozásra is: a Károli Egyetemi Lelkészség, az NKE Misszió és a Semmelweis Misszió lelkészei is várják az intézményeikben tanuló egyetemistákat ide.
Mindezt olyan környezetben teszik, ahová az istentiszteleteken kívül is könnyebben be lehet hívni nem hívő fiatalokat. Ezt a célt szolgálja a vonzó kialakítás, a pihenő- és társasjátéksarok és az önkiszolgáló teakonyha is. „Az egyetemi missziók a Szó-Térben közös, könnyen megközelíthető helyen vannak. Ez a fiataloknak is jobb, és így van átjárhatóság a missziók között is” – magyarázza Masri Mona Aicha, majd hozzáteszi: az ELTE Misszióval szívesen nyitnának a szemközti épületben működő Kisképző középiskolás diákjai felé is.
Az indoklást már Káposztás Gábor adja meg: „Célunk, hogy a missziós munka úgy tudjon megvalósulni, hogy a tevékenységünk párbeszédben legyen a minket körülvevő környezettel, kultúrával, és képes legyen felmutatni a Mindenható Úr kegyelmét, szeretetét, az evangéliumot és az Istenben gyökerező keresztyén élet örömét” – fogalmaz a Károli Egyetemi Lelkészség lelkipásztora (a képen jobbról a második). „Szeretnénk, ha a Szó-Tér olyan hely lehetne, amelynek küszöbén bátran léphetnek be azok, akik keresnek és azok is, akik talán még nem keresők, de valamiért mégis ideérkeznek.”
Elsődleges célcsoportjuk az egyetemisták, akik a hiteles meghallgatást, a személyes törődést és az őszinte hangot igénylik és szeretik leginkább – ezt már Bobok Ágnes, az 1RE Egyetemi Református Misszió (a korábbi egyetemi gyülekezet), valamint a Semmelweis Misszió egyetemi lelkésze mondja (a képen balra). Szerinte a fiatal felnőttek komolyan veszik a saját belső világukat, így hitéletük komoly és mély kérdéseit is. „Mivel őszintén vágynak a dolgok mélyére ásni, egyértelmű, hogy ebben támogatom és kísérem őket. Jelentkeztem a SOTE mentálhigiénés lelkigondozóképzésére is, ahol szakmailag is mélyíthettem a tudásomat. Talán azért nyílnak meg ennyien nekem, mert próbálok a lehető legőszintébben figyelni rájuk, megérteni a működésüket, komolyan venni a sebződéseiket és a legapróbb sikereiket is. Hiszem, hogy ezekben a folyamatokban Isten is jelen van, én minden lelkigondozottam ügyét igyekszem elé tárni a beszélgetések után.”
Szó-Tér – hogy miért ezt a nevet kapta az egyetemi missziók találkozóhelye, arról azt mondja: az egyetemi lelkészek közös döntése volt. „Ez a név kifejezi, hogy az Igének, a találkozásoknak, a beszélgetéseknek ad otthont ez a tér, miközben a vájt fülű keresztyének számára rámutat a misszió szívére, a Megváltóra. Az élő Ige évében kaptuk ezt a lehetőséget, ezt is kifejezi a névválasztás.”
„Különösen örömteli, hogy abból született meg ennek az új közösségi térnek az ötlete, hogy – amint azt Mona is említette – növekedést tapasztaltunk az ELTE Misszió közösségében” – idézi fel Hajdú Bálint Kadosa, a Dunamelléki Missziói Támogató Szolgálat vezetője.
„Miután elkezdtünk azon gondolkodni, hogy ők hová költözhetnének, szóba került, hogy üresen áll az egykor missziós szempontból szép napokat látott hely, a Budapest-északi egyházmegye és az egyházkerület közös tulajdona, a korábbi Adna kávézó épülete. Egyházkerületünk vezetői az idei év elején jelezték, támogatják az ötletet, de merjünk nyugodtan valami nagyobbat is álmodni. A Missziói Támogató Szolgálat koordinálásával kezdetét vette egy hosszabb egyeztetési folyamat az egyetemi lekészek között, melyben sok ötletelés és imádság mentén haladva, tavasz végére összeállt az egyetemi missziós központ megvalósítási tervezete. A Török Pál utcai épület a városi forgatag szívében található, a Kálvin tér és a Ráday utca vonzáskörzetében sokan megfordulnak, így ennek a helynek szép küldetése lehet az ifjúsági misszióra nézve.
Számomra azért is örömteli a Szó-Tér megnyitása, mert ezzel kifejezésre jut, hogy – bár minden misszió a saját programjaiból is behoz ide valamit –, az egyetemistákért végzett szolgálat itt összeér egy nagy közös küldetéssé. Ez a küldetés nem más, mint az evangélium erőterébe bevonzani az egyetemista fiatalokat.
Ahhoz, hogy a Szó-Tér infrastrukturálisan is vonzó hely legyen, az egyházkerület és a Budapest-északi egyházmegye minden támogatást megadott, amit ezúton is köszönünk.”
A budapesti egyetemi misszió alkalmairól és a Szó-Tér közösségi helyről itt tudhatnak meg többet.