„Átkeltünk ugyan a Vörös-tengeren, de magunkkal hoztuk Egyiptomot. Meg kell szabadulnunk attól, amik voltunk, hogy azzá lehessünk, amivé Isten akar formálni bennünket."
Francine Rivers
Az emlékezés felelőssége
Mindig éreztették vele, hogy nem megbízható, de nem hagyta magát a víz alá nyomni. Igényes lelkész volt, akinek az igehirdetései korrektúra nélkül is azonnal nyomdába mehettek volna. Gondoskodó férfi volt, aki sokat törődött a gyermekeivel. Horváth Barna borsod-gömöri esperes megjárta a börtönt az ötvenes években, s bár ő maga nem írt regényt az életéről és megpróbáltatásairól, fia felnyitotta a családi levelesládát, belelapozott a belügy aktáiba, és megszületett az Emlékezni tilos című életrajzi kötet.
A könyv bemutatóját a múlt év végén tartották a budapesti teológián, ahová a család mellett az egykori barátok is ellátogattak. Horváth Barna már nem érte meg a bemutatót, 2009 szeptemberében, 74 évesen elhunyt. Felesége, Perjéssy Márta megosztott néhány gondolatot a Parókia portál olvasóival.
„Az írott szó végtelen tisztelete munkált bennünk, mindent megőriztünk, az utolsó fecnit is. Nem gondoltam, hogy a végén egy egész életpályáról szóló könyv kerekedik belőle. Hálás vagyok a kisebbik fiamnak, hogy ezzel a kötettel is meg akarja őrizni az apja emlékét, és megmutatni, hogy a férjem olyan ember volt, aki az utókorra is tud hatni."Perjéssy Márta azt mesélte, sokszor kérte férjét, írjon regényt arról, hogyan éltek a lelkipásztorok a Kádár-korszakban, a könyv azonban nem született meg.
„Az Emlékezni tilos című kötetben a mozaikszerű részekből mégis összeállt egy regény, ami bemutatja, hogy a párom és kortársaink mit éltek át. A mi családunk margóra került annak idején, de mi ezt eleve vállaltuk azzal, hogy a lelkészi hivatást választottuk. A hitben élő, vallásos embereket nem vették fel az egyetemekre, fehér négerek voltunk az országban. Anyagilag nem éltünk magas szinten, de a parókia kertjében mindent megtermeltünk magunknak, és az eltartott bennünket." - emlékezett vissza az asszony.
Az ötvenes években a bizalmatlanság és félelem átitatta a mindennapokat. Ahogy a kötet szerkesztője Horváth Barnabás Dávid (Horváth Barna kisebbik fia) fogalmaz, édesapja 1957-ben és 58-ban négy és fél hónapig a pártállam börtönének vendégszeretetét élvezte. Erről egészen a rendszerváltozásig nem beszélt gyerekeinek.„Ez az óvatosság nem a saját bőrének a mentése volt, inkább a következő nemzedék féltése. Persze egyszer el kellett mondani, s ez a pillanat nagyjából a rendszerváltozás pirkadatával esett egybe. Azzal a pillanattal, amikor már kezdett szétfoszlani az a kétségbeejtő gondolat, hogy ez a rendszer akárhogy puhul, a mi életünkben már nem változik meg. Ebből a könyvből nemcsak az derül ki, hogy 1957-58-ban börtön járt az emlékezésért, hanem az is, hogy egy pár röpcédula barátoknak való megmutatása milyen beláthatatlan következményeket von maga után."
1957. november 12-én éjjel a budapesti teológiáról, a Ráday utca 28-ból hurcolták el az akkor még csak 21 éves teológus hallgatót.
„A kapunál kocsi vár, talán Pobeda, a márkáról nem esik szó. Bilincset se kapok. Annál kellemetlenebb, hogy két vaskos test közé szorulva utazunk a hátsó ülésen. A sötétben az arcok nem látszanak csak e kényszerű testközelség kelti azt a benyomást, hogy összeforrtunk, egyek vagyunk, és ebből a szervezetből kiszakadni nem lehet. A kínos csendben arra összpontosítok, hogy ne legyen reszketés, mert esetleg ők is átvennék a rezgéseket, és azt gondolhatnák, hogy van félnivalóm." - írja Horváth Barna a visszaemlékezésben, amelynek minden sora maga a történelem.
„Jellemző, hogy a gyanú milyen mélyen fészkelt. A pestiek közt volt egy minisztériumi főtanácsos, akinek leveleit időnként a miénkkel elcserélték a névazonosság miatt. Ha a levél nekünk szólt, az idős úr felhozta, és a felnőttek egy pohár bor mellett elbeszélgettek. A barátkozás odáig ment, hogy Shakespeare-kötetekkel ajándékozott meg, és kifejezte azt a véleményét, hogy kedvenc drámáit nálam fogja a legjobb helyen tudni. Na, egyéb se kellett, beindult a kombináció, miszerint a szokatlanul rokonszenves embernek spiclinek kellett lenni. Behúzódtunk tehát és éltünk a gyanúperrel. Még sokáig vita tárgyát képezte, hogy szabad-e a jónak látszóról rosszat feltételezni. Csak abban bízhatunk-e, aki már bizonyította hitványságát, mert arról már tudható, hogy mire képes." - olvasható a könyv egyik fejezetében.
Perjéssy Márta azt mondta, a „belügy" sosem feledkezett meg a férjéről.
„Már évek óta lelkészként szolgált egy kis faluban, Igriciben, amikor a börtönből elküldték a töltőtollát. De nem azért, mert a börtönben olyan nagy rend lett volna, hanem azt kívánták ezzel jelezni, bárhol megtalálunk, nem bújhatsz el előlünk."
Valóban így volt. Horváth Barnát még hosszú-hosszú évekig megfigyelték. Nyilvántartási kartonjára az utolsó pecsétét 1986 novemberében nyomták rá. Az Emlékezni tilos című könyv mindig arra figyelmeztet minket, hogy nem szabad felejteni.
Fekete Zsuzsa
Fotó: Füle Tamás