Búcsút vettek Sípos Ete Álmostól

Háromezren vettek búcsút Sípos Ete Álmostól a ceglédi református nagytemplomban vasárnap délután. A 78 éves református lelkipásztor szeptember 7-én adta vissza lelkét Teremtőjének. Szép küzdelem, nemes harc volt az élete, nem takaréklángon égés, nem passzív sodródás, hanem valódi, aktív, testi és lelki erőt igénybevevő futás a hit versenypályáján – emlékezett édesapjára igehirdetésében Sípos Ete Zoltán.

Sípos Ete Zoltán Pál apostol Timóteushoz írt második levelének 4. fejezete 7-8. verse alapján hirdette Isten Igéjét.
„Ama nemes harcot megharcoltam, futásomat elvégeztem, a hitet megtartottam. Végezetül eltétetett nekem az igazság koronája, amelyet megad nekem az Úr, az igaz bíró ama napon, de nemcsak nekem, hanem mindazoknak, akik vágyva várják az ő megjelenését."

Mindegy milyen korszak köszöntött be, a kommunizmusban és a posztmodernben is az evangéliumért vívta a harcot édesapám. Őrizte a hitet és a Szentírást – mondta.
Aktívan küzdött az Úr csapatában, nem azért, hogy kegyelmet nyerjen, hanem azért, mert már kegyelmet nyert. A szép harcot igyekezett mindig szabályszerűen vívni. Követett el bűnöket, ezeket soha nem tagadta. Nemes harca során konfrontálódott azokkal, akik szerinte nem a Biblia szerint éltek. A konfliktusokat az Úrért, a hitért vállalta – emlékeztetett Sípos Ete Zoltán.

A Szeged-Újszegedi Református Egyházközség lelkipásztora édesapja egyik interjújából idézett, melyben Sípos Ete Álmos úgy fogalmazott: „Nem az a kérdés, hogy hány öregotthont építettem, mit újítottam fel és hányan tértek meg körülöttem. Isten az Igét bízta rám. A kérdés az, hogy elmondtam-e maradéktalanul, amit rám bízott."

„Az utolsó hetekig vívta a harcot. Néhány héttel a halála előtt még előadást írt, azonban egyszer csak ráébredt, hogy a nemes küzdelemnek vége. – Édesapa, még szeretnénk téged sokáig hallgatni – mondtam neki, de ő azt válaszolta: Kisfiam, már mindent elmondtam.
Célba ért."

A hálaadó megemlékezések sorában az elhunyt lelkipásztor fia Sípos Alpár Szabolcs elevenítette fel édesapja életének főbb állomásait. Sípos Ete Álmos 28 évig szolgált Tápiószelén, majd 16 esztendőn át Budapesten, a Nagyvárad téren épített virágzó gyülekezetet. Hatvankét éves korában tudományos munkába kezdett, 2007-ben szerzett doktori címet. A Biblia Szövetség Egyesület alapító tagja és vezetője volt. Mindig derűs, örvendező keresztyén. „Azért volt jó a közelében lenni, mert valódi keresztyén, a Krisztust hordozó ember volt" – fogalmazott Sípos Alpár Szabolcs.

Sípos Ete Álmos nyolcadik gyermeke, Sípos Dávid hálaadó imában emlékezett, melyben bátornak és erősnek nevezte édesapját.

Bogárdi Szabó István, a Magyarországi Református Egyház Zsinatának lelkészi elnöke megemlékezésében azt hangsúlyozta: Isten azért ad őrállókat, hogy emlékeztessen, itt még a kegyelem állapotában vagyunk, és majd eljön a dicsőség állapota (...) Sípos Ete Álmos egyik nagy ajándéka az egyházkritika volt, amelyet mértékkel és nagy bölcsességgel tett."

A hálaadó megemlékezők sorában felszólalt Mikolicz Gyula, a Biblia Szövetség Egyesület titkára, Alföldy-Boruss Dezső, Földvári Tibor lelkipásztor, valamint Kosteleczki János, a Budapest-Nagyvárad téri Református Egyházközség gondnoka.

Sípos Ete Álmost a tápiószelei temetőben családi körben helyezték nyugalomra. Búcsúzott tőle felesége, Takács Sarolta, akivel 53 évig élt boldog házasságban, valamint 11 gyermeke, 42 unokája, dédunokája, testvérei és azok családjai.

„... aki pedig befogadja az evangéliumot, az élő Krisztust, azt az embert ez a hatalom felemeli, emberi méltóságába helyezi, megigazulttá teszi. Olyan igazzá, mint maga Krisztus. Ez az evangélium felemeli, mert hatalom: szenvedéseken, erőtlenségeken, nélkülözéseken, megaláztatásokon, síron és ítéleten!... ennek az evangéliumnak erejében hiszek teljes szívemből és ezt szeretném hirdetni szavammal, életemmel és egykor majd halálommal is. Ámen." (idézet Sípos Ete Álmos 1994-es beiktatási prédikációjából)

Fekete Zsuzsa
Fotó: Füle Tamás