„Tévedhetetlenül megsejtette, hogy ez hívás, és aki csak meghallja, az követni akarja, sőt, képes is lesz rá, hogy kövesse, ha kell, akár világok vagy évszázadok messzeségén keresztül is."
C.S.Lewis
Cseh nap a Lónyayban – középpontban a szünidő kitalálója
Cseh napot tartottak a Lónyay utcai Református Gimnáziumban, ahol a hagyományos cseh értékek megismerése mellett az ország református gimnáziumainak diákjai vetélkedőn adhattak számot országismeretükről.
Hagyomány a Lónyayban, hogy angol nyelvű országismereti napot szerveznek novemberben, első ízben Kanada, tavaly az Amerikai Egyesült Államok került terítékre, idén pedig rendhagyó módon egy nem angol anyanyelvű ország, a Cseh Köztársaság kapta a főszerepet.
A versenyt a fenntartó képviseletében Szilágyi-Sándor András espereshelyettes és a Cseh Köztársaság magyarországi nagykövete, Tibor Bial úr nyitotta meg. A nagykövet magyar nyelvű köszöntőjében reményét fejezte ki, hogy a felkészülés közelebb hozta a diákokhoz Csehországot, illetve, hogy a közeledés tovább folytatódhat a jövőben. Kiemelte, a verseny egyik fő témájául szolgáló Comenius, születési nevén Jan Amos Komenský fontos kapocs a két nemzet között: református vallású volt, öt évig Magyarországon dolgozott, itt írta két legfontosabb művét. Emellett ő volt az első modern szellemű pedagógus, „a nemzetek tanítója”, ő honosította meg a szünidő fogalmát. Tibor Bial kiemelte, a nagykövetség célja, hogy ne csak hagyományos úton keltse fel az érdeklődést Csehország iránt. A mai diákok már bőven a rendszerváltás után születtek, így nincs emlékük Csehszlovákiáról, távolabb került egymástól a két ország. A közös múlt, történelem azonban továbbra is számtalan módon köti össze a két országot, mint ahogyan most itt a kapcsolódási pont a Comenius-kiállítás. Ezt követően Pétery-Schmidt Zsolt iskolalelkész rövid áhítata következett.
Ahogy az előző években, az iskola ezúttal is törekedett az autentikus hangulat megteremtésére, a folyosókon a verseny helyszínét cseh zászlók és kisvakondos Ahoj! feliratú útjelző táblák mutatták., az iskolaudvaron egy – a mai gyerekek számára minden bizonnyal alig ismert – gyönyörű állapotú, klasszikus fényezésű narancssárga Škoda 110R Coupé állt, Bánóczi Zoltán lónyays öregdiák jóvoltából, mellette pedig a Cseh Köztársaság konzuljának, Juraj Varga úrnak segítségével, a Mlada Boleslav-i gyár legújabb terméke, a Kamiq. A résztvevőket a verseny előtt, ebédre a Monarchia Étterem látta vendégül, a cseh gasztronómia finomságaival, az esemény zárását követően pedig cseh jégkrémmel feledtethették a versenyzők és felkészítő pedagógusaik a feszült perceket.
Három kiemelt témakörben kellett helytállni az angol nyelvű versenyben. Az általános országismereten túl előzetes, önálló feldolgozás keretében ismerték meg a csapatok az Uherský Brod-i Comenius Múzeum vándorkiállításának anyagát és a cseh filmművészet remekét, a Sörgyári capricciót – előbbiből plakátot is kellett készíteni. Hat gimnázium 23 csapata mérte össze tudását, a harmadik helyen a Felcsúti Letenyey Lajos Gimnázium Szakgimnázium és Szakközépiskola csapata, a dobogó második fokán a Bocskai István Református Oktatási Központ „Apolló 13” formációja végzett. A komoly felkészülésnek köszönhetően megosztott első díjat osztottak ki a szervezők, az egyiket újpesti Benkő István Gimnázium „Bohemian Rhapsody”, a másikat a házigazdák „Škodálatosak” csapata vihette haza.
Köszönet a főszervezőknek, Szőlőssyné Paszternák Natasa és Könczöl-Kiss Erzsébet nyelvtanároknak, minden segítő kollégának, dolgozónak, közreműködőnek, továbbá fenntartónknak, hogy biztosította a forrásokat, de mindenekelőtt hálát adunk Istenünknek, hogy áldott, eredményes rendezvényt zárhattunk.
Tóth Csaba Csongor