„Lehet, hogy amikor az emberi próbálkozás elér önnön határáig és csődöt mond, akkor fog szabadon működni Isten ereje."
Corrie ten Boom
Csodálatos kenyérszaporítás
„Képeket festeni az evangéliumhoz olyan, mint az ég és a föld közé állni, és a képi világ lenyomatával jelezni, hogy Aki öröktől van, nem olyan nyilvánvaló – de itt van.” A Bibliamúzeum új időszaki kiállítása Karátson Gábor festőművész Márk evangéliuma ihlette akvarelljeit mutatja be.
A csodálatos kenyérszaporítás – Karátson Gábor akvarelljei Márk evangéliuma szerint címmel nyílt kiállítás a budapesti Bibliamúzeum kiállítótermében.
„Jézus az életem centruma, nélküle létezni sem tudnék. Semmire sem megyek a teologikus gondolkodással” – írta Karátson Gábor festőművész (1935–2015) A csodálatos kenyérszaporítás című művében. A kiállítás kurátora, Timár Gabriella múzeumigazgató köszöntőjében úgy fogalmazott: „Karátson Gábornak más út adatott a keresésben, és más eszköz a megértésben. Kik fogják megnézni az ő akvarelljeit? Azok, akik társra lelnek a megértés utáni vágyban; azok, akik nem fogják érteni azt, amit látnak a színek és vonalak többször is áttörölt, többször is újraírt finomságában; aztán azok, akik nem biztos, hogy ki tudják mondani, hogy Jézus az életük centruma, ugyanakkor jól értik a teologikus gondolkodást. Minden megtörténhet. Reménység szerint leginkább az, hogy majd mi is a kezünkbe vesszük az Írást, és vágyunk megérteni azt. Talán megszólal bennünk az az imádság is, hogy Uram, hadd értsem meg a te Igédet, mindazt, amit el akarsz mondani.”
„Karátson Gábor munkái képek a nyílt titokról, a tudós tudatlanságról, az elrejtett nyilvánvalóról, a felfoghatatlan egyértelműről” – fogalmazott Bogárdi Szabó István református püspök megnyitó beszédében. Felidézte, amikor egy rendezvényen a művész odalépett hozzá, és arról beszélt, mennyire lenyűgözi a vizsolyi biblia szövege. A püspök szerint Karátson Gábor ezzel a gesztussal annak a meggyőződésének adott hangot, „hogy képeket festeni az evangéliumhoz olyan, mint az ég és a föld közé állani, és a képi világ lenyomatával jelezni, hogy Aki öröktől van, nem olyan nyilvánvaló – de itt van. Hogy régi szöveghez folyamodni és betűhíven papírra vetni, vagyis újra leírni olyan, mint a csoda közvetlen megértése. Végül sajátos módszerrel alkotni, feltételek nélkül itt, ma, a vizualitás korában, amikor mindent felfal a kiábrázolás őrülete: olyan, mint helyet hagyni a szemlélő képzelet számára az ürességnek, ahol éppenséggel nincs elrejtve semmi, hogy előléphessen a minden – olyan ez, mint a gyógyulás.”
A püspök hozzátette: Karátson Gábor látomásai csak szemlélődés révén tárulnak fel számunkra; figyelem és átadottság nélkül puszta példázatok maradnak. „Idővel és alázattal sejtjük meg, hogy ezek itt – az ő szavával élve – színes árnyékai annak, ahogyan az ég és a föld találkoznak. Akvarelljeinek áttetsző színei a rögzített szövegbe, a textusba kapaszkodnak, ami egyszerű alázatra vall: oda kell hajolni a képhez, a textus fölé, és térdet kell hajtani a kereszthalálig alázatos, dicsőségben feltámadó Megváltó előtt.”
A csodálatos kenyérszaporítás – Karátson Gábor akvarelljei Márk evangéliuma szerint című tárlattal párhuzamosan két másik is megnyílik a közeljövőben. Az Országos Evangélikus Múzeumban a Máté evangéliumához, a Németajkú Református Egyházközség Hold utcai templomában pedig a Lukács evangéliumához készült akvarellsorozat tekinthető meg. A kiállításokhoz számos társrendezvény kapcsolódik.
Adventi kísérőrendezvények a Bibliamúzeum kiállítótermében:
Budafoki William Byrd Énekegyüttes adventi koncertje
december 9-én, szombaton 10 órától
KARÁCSONYRA VÁRVA – KARÁTSON
Adventi kézműves foglakozás gyerekeknek Karátson Gábor akvarellképei között
(Előzetes bejelentkezés szükséges.)
Foglalkozásvezető: Hartmann Éva
december 9-én, szombaton 10.30-tól 12 óráig
További kapcsolódó programok:
Magyar Kultúra Napja
Vizsolyi Biblia – Kovácsné Pázmándi Ágnes könyvtáros előadása a Műemlékkönyvtárban
2018. január 22., hétfő, 15 óra
Hogyan készült? A Vizsolyi Biblia Márk evangéliumának első oldala a nyomódúcon.
A Bibliamúzeum nyomdagépénél Jánváry Zoltán grafikusművész.
2018. január 22., hétfő, 15.30 óra
Finisszázs
Kenyérszaporítás – Karátson Gábor akvarelljei között
Foglalkozás óvodások és kisiskolások részére
(Előzetes bejelentkezés szükséges.)
Foglalkozásvezető: Hartmann Éva
2018. február 10., szombat 11 óra
Szemadám György festőművész szubjektív tárlatvezetése
2018. február 10., szombat 15 óra
Mády-Szabó Eszter csellókoncertje
2018. február 10., szombat 16 óra
Hogyan készült? A Vizsolyi Biblia Márk evangéliumának első oldala a nyomódúcon. A Bibliamúzeum nyomdagépénél Jánváry Zoltán grafikusművész.
2018. február 10., szombat 16.45 óra
Nyitvatartás
A kiállítás 2017. október 26-tól 2018. február 10-ig, hétfőtől péntekig 10 óra és 19 óra között, szombaton 17 óráig tekinthető meg a Bibliamúzeum kiállítótermében.
A kiállítás helyszíne:
A Dunamelléki Református Egyházkerület Ráday Gyűjteményének Bibliamúzeuma
1092 Budapest, Ráday u. 28.
Tel.: 06 1 218 0266/161
e-mail: bibliamuzeum@bibliamuzeum.com,
honlap: www.bibliamuzeum.com
A kiállítás az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatásával valósulhatott meg.
Képek: Füle Tamás