Eddig és ne tovább

Ördög88, cukilány16. Vajon kik állnak az internetes felhasználói nevek mögött? Diákújságírók beszéltek a világháló veszélyeiről és előnyeiről, valamint ismerkedtek a református sajtóval.

Diákújságíró-találkozóra gyűltek össze gimnazisták, kísérőtanárok és médiaszakemberek a református egyház zsinati hivatalában a közelmúltban.  A Református Pedagógiai Intézet szervezte rendezvényen több református médiummal; a Reformátusok Lapjával, az egyház hivatalos honlapjával és Dunamelléki Református Egyházkerület internetes magazinjával, a Közös(s)Ég Magazinnal is megismerkedtek a diákok. Nem csupán a fiatalok tanulhattak a média szakemberektől, hanem maguk a digitális bennszülöttek is megosztották tudásukat, véleményüket és kritikájukat a Facebookról, az okostelefonokról, illetve az internet etikus használatáról. Kreativitásuk, tudásuk és humoruk a hivatásosos újságírókat is lenyűgözte.

 

Barátom-e az ismerősöm?
Az egyik diák, Balogh Anna először az okos telefonokról szeretett volna írni, de az élet felülírta a tervet. Egy lány ugyanis eltűnt az iskolájából. Így született meg az Élet a Facebookon és élet a Facebook nélkül című pályaműve.

– A sulimból eltűnt egy lány. Megismert a Facebookon egy férfit, aki jóval idősebb volt nála, és a szülei nem helyeselték a kapcsolatot. Erre ő a barátjával elszökött. A rendőrség három napig kereste, a szülei is jelentették, de nem találta senki. Az iskolában nyílt titok volt, hogy a barátnőjével Facebookon végig tartotta a kapcsolatot, többször hívták is egymást. A legutolsó hívás alkalmával sikerült rávenni, hogy jöjjön haza.
A közösségi oldal ugyan elegendő erőnek bizonyult ahhoz, hogy elcsalja a lányt, de ahhoz már erősebb kontaktus kellett, hogy vissza is tudják hozni. Anna a saját tapasztalatai alapján is fontosabbnak és erősebbnek látja a személyes kapcsolatot.
– Épp beteg voltam, amikor írtam ezt a pályázatot, és azt vettem észre, hogy a barátaim is sokkal inkább megírják Facebookon, hogy mi volt a suliban, minthogy átugorjanak, bármilyen közel is lakom. Még a szomszédommal is inkább egymásra írunk, és együtt unatkozunk külön-külön a gép előtt. Én sem vagyok kivétel, én is sok időt töltök fenn. 
A tizenhat éves lány arról is mesélt, hogy amikor előadásához kutatott, feltette magának a kérdést, hogy azok, akik nem kapcsolódtak be a virtuális közösségi hálóba, vajon milyen indíttatásból nem tették. Jót nevetett magán, mikor ráeszmélt, hogy még ezt az információt is a Facebookon kezdte el keresni. 
– A Facebook azt sugallja, hogy ott mindent megtalálsz, minden ott van.

 

A Facebook nem tud a legjobb barátod lenni
– Ott te nem magad vagy, hanem az, akit megalkotsz. Lehetsz Paris Hiltontól Marilyn Mansonig bárki. Kérdés, hogy ez a lány, aki elszökött és megkerült, vajon tényleg szerette azt az embert, vagy csak azt szerette, akit az mutatott – egy ideált, aki ott volt a Facebookon? Talán azért is jött haza, mert akit talált, nem az volt, akit várt. 
Anna szerint ezek az esetek nem a Facebook vagy a felgyorsult kommunikáció hibái, hanem a mieink.
– Ha felállnánk a gép mellől és elmennénk egy jót beszélgetni a barátunkkal, lehet, hogy az életünk egészen máshogy alakulna. A Facebook nem tud a legjobb barátod lenni. Nem tudja azt nyújtani, mint egy személyes társalgás. Lehet, hogy a húgommal is jobb testvérek lennénk, hogyha nem lenne Facebook, mert nem veszekednénk a gépen, és már ez is nagyban megkönnyítené a társalgásunkat.

Tizenévest meghazudtoló józansággal beszél arról is, hogy a másik véglet sem egészséges. Azt mondja, a megoldás nem az, ha valaki törli magát a közösségi oldalról, hanem az, ha megtanulja magát kontrollálni:
– Meg kell húzni a vonalat, hogy eddig és ne tovább az életembe! Ha ezt nem tesszük, akkor a „csak öt percekből” órák lesznek és a végén már nem is te játszod a főszerepet az életedben! Szerintem senki nem akarja, hogy amikor lepereg az élete filmje előtte, akkor a stáblista elején saját maga helyett a Facebook-profilja álljon, mert olyan fontossá lett, hogy minden mást kitörölt az életéből. Ajánlom mindenkinek, hogy minél sűrűbben keresse meg a kijelentkezés gombot!
Vad Bence előadó szintén azt hangsúlyozta: Nem szabad hagyni, hogy a Facebookból kilépés egy másodlagos életbe jelentsen belépést; bölcsnek kell lenni, hogy tudjuk, nem a like-ok száma fontos.

 

Okos telefon. Okos diák?
Ahhoz már a régi készülékekben is hozzászoktunk, hogy segítségünkre van a számológép, a stopper, vagy az időzítő, de Virágh Máté és Burger Ádám arra is próbálta felhívni a figyelmünket, hogy az okostelefonok hogyan támogatják a diákot a tanulásban. Találunk rajtuk KRESZ-programot, földrajzprogramokat, zenei és nyelvi alkalmazásokat. Ez utóbbiak megkímélhetnek bennünket a nehéz és drága szótárok vásárlásától és magunkkal hurcolásától egyaránt, nem beszélve arról, hogy a kiejtés és a nyelvtan is könnyen elsajátíthatóvá válik ugyanabból az alkalmazásból. A könyvolvasó programok is egyre népszerűbbek.
 – Az internetelérés is jól jöhet, amikor a tankönyvszerkesztők éppen azt hagyták ki a könyvből, amit mi keresünk. Fontos a helymeghatározó rendszer: ha nem talál utat a tanuláshoz a diák, akkor örömmel kisegíti – viccelődött Ádám, aki a kritikáját is megfogalmazta: 
– Ilyen kaliberű telefonokat olyanok kezébe kell adni, akik ki tudják aknázni a lehetőségit, nem pedig olyan kiskölyköknek, akik telenyomják buta játékokkal és nem arra használják, hogy egyről a kettőre haladjanak vele. Egyben biztosak lehetünk: a telefon mindig okos marad, de az azt használó diákról ez nem mondható el minden esetben.

Illusztrált tízparancsolat netre alkalmazva
Az internethasználatnak is megvan a saját etikája, amelynek figyelmen kívül hagyása a közösség retorzióit, sőt, kiközösítését vonhatja maga után. Hartmann Ábel tatai gimnazista a tízparancsolatot alkalmazta internetes környezetre Netika című munkájában. Pozitívumként említette, hogy az új kommunikációs eszközökkel a keresztény tartalmakat – igehirdetéseket, bibliafordításokat, értelmezéseket, keresztény dalokat – is könnyebben elérjük. Mindez persze nem szabad, hogy helyettesítse az istentiszteletet, az a jó, ha csak a túlórára marad.
Az ötödik parancsolatot átültetve az internetes világba, Ábel arra figyelmeztet, hogy ne használjuk ki azt, ha a szüleink nem értenek az internethez. Továbbá fontos, hogy a családunkról ne adjunk ki személyes információkat. 
– Véletlenül se osszuk meg az üzenőfalon, merre dugtuk el a bejárati ajtó kulcsát, mert volt már rá precedens, hogy így raboltak ki valakit. Ami az internetre felkerült, azt nem lehet kitörölni többé.

„Hagyj békén, hittanra gyilkoljuk egymást!”
Sok destruktív ötletet is találunk az interneten, ezekről mesél Ábel a hatodik parancsolatra emlékeztetve. 
– Fenn van például a neutronbomba készítési módja – még jó hogy a hozzávalókat nem lehet minden sarki boltban összeszedni.
Ide sorolja a hackelést, a rágalmazást, a gúnyolást és a kiközösítést is. Tudjuk, hogy történtek öngyilkosságok emiatt. Ugyanitt beszélt Ábel az agresszív stratégiai játékokról, melyekkel elmondása szerint nincs is baj egészen addig, amíg a valóság és a játék össze nem mosódik. Ábel a barátjával igyekezett illusztrálni is az eseteket, így igyekeztek fényképeket készíteni arról a játékról, amelyben egyikük megöli a másikukat. Balszerencséjükre egy ismeretlen játékos épp odaért és elkezdte gyógyítani az avatárjaikat, így kénytelenek voltak ráírni, hogy hagyja őket békén az illető, hiszen hittanórára gyilkolják egymást. Akadtak sajnos olyan fiatalok, akik a játékok rabjává váltak, és történt olyan eset, mikor egy fiatal meghalt végkimerültségben.

Jézus a pornósztárokat is szereti?
A hetedik parancsolathoz a fiúk nem készítettek illusztrációt, mégis érték őket itt is meglepetések, ugyanis találtak egy oldalt XXXchurch néven, mely kifejezetten a pornóról való leszokást szeretné segíteni. Az oldalon talált legizgalmasabb mondat: Jézus még a pornósztárokat is szereti.

Az ördög nem alszik
A kilencedik parancsolatot is szerették volna illusztrálni a fiatalok, így egyikük feljelentkezett egy csetszobába cukilány16 néven, és várta a barátját. Azt azonban nem tudta, milyen felhasználói névvel fog megjelenni. Sok idő után derült ki, hogy végig másik emberrel csevegett Ábel. Így nem csak azt sikerült képre rögzíteniük a fiúknak, hogy milyen könnyű prédát jelentenek a fiatal lányok egy csetszobában, de azt is, hogy bárki bőrébe bele lehet bújni egy ilyen fórumon, ne várjunk őszinteséget és megbízhatóságot. A történet pikantériája, hogy a felhasználó, akivel Ábel beszélgetett ördög88 nickname-mel szerepelt. 
– Az ördög sosem alszik – jegyzi meg Ábel – de az elkötelezett tanítvány az interneten is ugyanaz marad.

Pete Violetta
Fotó: Zeller István, illetve Református Pedagógiai Intézet