Ég és Föld egy polihisztor szemével

Ponori Thewrewk Aurél Csillagok a Bibliában című könyvének új kiadása valódi ékkő, amelyen megcsillan a hit és a természettudomány fénye – hangzott el a könyvbemutatón.



Hogyan állította meg Józsué a Napot és a Holdat az égen és milyen csillagászati magyarázatokat adhatunk a betlehemi csillag jelenségére? Többek között ezekre a kérdésekre válaszol a Csillagok a Bibliában című könyv. Szerzője, Ponori Thewrewk Aurél (1921–2014) magyar csillagász, csillagászattörténész, koronológus és polihisztor idén októberben volt tíz éve, hogy elhunyt, ennek apropóján jelent meg e harmincegy éves könyvének második, javított, átdolgozott kiadása. Az új kiadás azért is hiánypótló, mert még az elmúlt harminc évben sem született magyar nyelven olyan átfogó tudományos mű, amely ilyen alapossággal tekintené át a Szentírás, a csillagászat és a kronológia összefüggéseit.

A második kiadás a szerző és fia, Ponori Thewrewk Ajtony javításait figyelembe véve készült, a tördelés és a borító Makovecz Benjamin munkáját dicséri, aki maga is tisztelője Ponori Thewrewk Aurél munkásságának. A kötet elkészültében közreműködött még Szabados László, Taracsák Gábor és Tóth Éva is. Ahogyan az a könyvbemutatón, 2024. december 11-én a budapesti Bibliamúzeum kiállítótermében elhangzott: ezen a művön nagyon sokan nagyon sokáig dolgoztak. Megjelenése nemcsak öröm, de megtiszteltetés is – fogalmazott az eseményen Mizser Attila, a Magyar Csillagászati Egyesület (MCSE) főtitkára. A szerzőnek ez a hetedik olyan kötete, amelyet az MCSE adott ki.



A kötetet Szabó Róbert, a HUN-REN Csillagászati és Földtani Kutatóközpont Csillagászati Intézetének igazgatója ismertette. A szakember kifejtette: az előző kiadás fontos szerepet játszott az életében és gyakran segítette a hit és tudomány viszonyáról szóló előadásait. „Ez a könyv olyan ékkő, amelyen megcsillan a hit és a természettudomány fénye, és szép példája annak, hogyan tudja alátámasztani egyik a másikat, ha nyitott szívvel közelítünk feléjük” – fogalmazott. Hozzátette: a Biblia ugyan iránytű személyes életünkben, de a benne felmerülő természettudományos kérdésekre nem ad egzakt válaszokat, ezért is fontos Ponori Thewrewk Ajtony munkássága.

Szabó Róbert Ponori Thewrewk Aurél tanítványa volt az ELTE-n. „Csillagászattörténetet tanított és nagy hatással volt ránk az a végtelen tudás, amely belőle áradt. A csillagászat akkoriban kiegészítő szak volt valamilyen alapszak mellett, emiatt sokszor este voltak az órák, ennek ellenére Aurél bácsi óráin sosem aludtunk el. Nagyon felkészült előadó volt, vizsgázni pedig az otthonába hívott bennünket” – idézte fel emlékeit. Szerinte csillagásznak lenni ma két szempontból is kiváltságos helyzetet jelent. Egyrészt a csillagos éggel foglalkozni önmagában is kiváltság, másrészt a tudomány legújabb eszközeivel egyre több bepillantást nyerhetünk azokba a folyamatokba, amelyek a Teremtés részét képezték.



Ponori Thewrewk Aurél valódi polihisztor volt. Neki köszönhetjük többek között a Balaton-felvidéki Paloznak főterén látható napórát, mert a napóramozgalom nagy támogatója volt. Műveltsége kiterjedt a klasszikus ókori kultúrákra is, jól ismerte az antik és közel-keleti nyelveket, az ezeken írt szövegeket eredetiben olvasta. Az eszperantó nyelvnek is nagy szószólója volt, emellett Dante-kutató volt, ezért írt az Isteni színjáték csillagászati utalásairól is. Méltatásában elhangzott, hogy költőként is helytállt.

A Csillagok a Bibliában című mű nagyrészt azt fejtegeti, hogyan tudjuk datálni a bibliai eseményeket a csillagászati kronológia segítségével. A könyv két nagyobb fejezetből áll. Az elsőnek az a címe, hogy „Egektől az alvilágig”, ebben a Naprendszert, a korabeli égi jelenségeket és a hozzájuk kapcsolódó ókori hiedelmeket ismerteti. A második nagy fejezet pedig a „Genezistől Golgotáig” címet viseli és konkrét bibliai eseményekről ír, ezért a kronológiát helyezi előtérbe. A szerzőt dicséri, hogy tudományos fejtegetései közepette is bele tud helyezkedni az adott nép gondolatvilágába, emellett rengeteg kultúrtörténeti utalásra is kitér, nemcsak az ókor, hanem a későbbi korok kapcsán is.



A könyvbemutatón Hirtling István színművész olvasott fel részleteket a könyvből, aki kifejtette: nagyon boldog, hogy személyesen is ismerhette a szerzőt. Őt annak idején lenyűgözte Ponori Thewrewk Aurél kisugárzása és az, ahogyan képes volt rávilágítani az összefüggésekre. „Nemcsak csillagászati, hanem kultúrtörténeti szempontból is iránymutatók a magyarázatai. Úgy érdemes olvasni a könyvét, hogy az ember olvassa mellé a Bibliát is. Ha pedig valaki olvassa a Bibliát és elakad, csak üsse fel Aurél valamelyik könyvét és világos magyarázatot kap” – fogalmazott a színművész. Hozzátette: szerinte méltó megemlékezés lenne egykori barátjáról, ha sikerülne megmenteni a budapesti Planetáriumot az enyészettől. Ő ehhez minden segítséget megad, amit csak tud.

A könyvbemutató végén lehetőség volt megismerkedni a Ráday Könyvtár csillagászathoz kötődő könyvritkaságaival is. Berecz Ágnes, a Ráday Gyűjtemény igazgatója felvezetésképpen összefoglalta a Ráday család barokk könyvtárának történetét, majd kiemelt néhány érdekes kötetet, amelyet a résztvevők a séta során megtekinthettek. Volt közöttük atlasz, fénytani szakmunka, asztrológiai kézikönyv, de olyan vastagon illusztrált Biblia is, amelynek metszetei a 17. század eleji csillagászati ismeretekről is tanúskodnak.




Ponori Thewrewk Aurél Csillagok a Bibliában című műve megvásárolható a Magyar Csillagászati Egyesület honlapján, valamint a Bibliás Könyvesboltban (1092 Budapest, Ráday utca 28.) is.


Barna Bálint
Képek: Füle Tamás