„Az igehirdetésnek akkor van ereje, ha ember áll az emberek előtt, csak éppen palástban, és olyan hangon szól, olyan szavakkal, amit mindenki megért."
Békési Sándor
És ha nincs karácsonyi hangulatom?
Attól még lehet gyönyörű karácsonyi történeted.
Keressük a Karácsonyt. Azt sugallják nekünk, hogy valahol létezik: és azt mondják nekünk, náluk van a tuti recept. Minden eladó. Látunk egy kedves képet, melyen régi barátok, boldog gyerekek, mély megértésben élő párok ünnepelnek: és érkezik, mert hogy mindig érkezik, egy frappáns mondat, ami egy okos marketinges fejéből pattant ki. Megtudjuk, mi mindent kell megvennünk, megrendelnünk, előfizetnünk azért, hogy ezek a víziók valóra váljanak.
Az ünnepeink mindig ott rejtik magukban valami fontosnak, értékesnek és értelmesnek a valóra válását. Ha nem lenne ilyen fontos az emberi kapcsolódás, akkor ezek a reklámok nem tudnának rajtunk fogást találni. Pontosan a szívünket veszik célba, mely majd magával húzza az eszünket: és emiatt például esztelen költekezésbe fogunk.
Szeretnénk szeretni, valamit, valakit. Enélkül pusztán idegen, homályos sötétben virrasztunk. És ezt nálunk jobban senki nem tudja, mint a termék- és brandmenedzserek. A reklámpszichológus többet tud rólad, az érzelmi szükségleteidről, és azt, hogy miként működnek az emberi kapcsolataid, mint Te magad.
„Nem tudom, hogy mi van velem. Egyáltalán nincs karácsonyi hangulatom.” A karácsony, ha csak hangulat marad, nagyon törékeny és kiszolgáltatott alkalom. Elég egy jól célzott beszólás a családunk valamely tagjától – és máris itt a vége, kis karácsony, nagy karácsony. Elég egy csomósra sikerült mártás, vagy az opálosra összeálló csokimassza… Ha a párunk arcán nem azt a boldog mosolyt látjuk feltűnni, melyet elképzeltünk – csalódások szükségtelen sorának tesszük ki magunkat.
Ezek igazából nem valós problémák. Csupán apró bosszúságok. A valós problémák ott kezdődnek, ahol emberek nem engedhetik meg maguknak azt a luxust, hogy azon filózzanak: pulyka vagy csirke legyen az asztalon. A valós problémák ott kezdődnek, hogy mivel fűtsenek be Szentestén, hogy legalább akkor meleg legyen. A valós problémák ott kezdődnek, amikor rengeteg ember rokonok és minden egyéb támogató kapcsolati háló nélkül, egyedül áll a világban.
A karácsony hangulata helyett (vagy alatt) létezik a karácsonyi valóság. És bizony, ebben a valóságban nagyon sok tennivaló akad. Isten válasza, amelyet a Születésként ünneplünk most – erre a valóságra volt válasz.
Martin Buber rendkívüli 20. századi filozófus azt írta, hogy „az érzéseink csak vannak, de a szeretet történik”. Az érzések végtelenül színes és változatos skálája hullámzik bennünk, amelyekre az állandótlanság jellemző. Ezért a hangulat nem elég.
Ehhez a szeretethez, amely történik, másfajta látásmódra lesz szükségünk.
A meghívás pedig: részvétel és kapcsolódás.
A karácsony előtti napokban egy segélyszervezet alkalmain önkénteskedtem. A hatalmas épület minden terme hirtelen kreatív műhellyé szerveződött.
Az önkéntesség nem karitatív hóbort, világmegváltó szentek hobbija, kegyes lelkületűek klubja, akik nem tudják, hogy mit kezdjenek a felesleges idejükkel, pénzükkel, vagy krónikus segítő-szindrómájukkal. Maga az önkéntes vállalás és a szociális fókuszú szervezetek működésének lényege – igazából egy nagyobb struktúrára mutat rá, olyan világ lehetőségére, olyan világállapotra, amelyben a szeretet meg tud történni.
Nem létezik külön önkéntesség, ezt így gondolom. Emberek vannak, egyre szélesedő, táguló világlátással és felelősségérzettel – akik igyekeznek olyan elveket az életük minden területén megvalósítani, mint a tisztelet, a hozzájárulás, a gondoskodás és az együttműködés. Az, hogy ez ilyen formán fut ki, egy önkéntes szervezetnél végzett néhány óra munkában jelenik meg – az csak ennek a szemléletváltásnak és személyiségfejlődési útnak a pillanatnyi és látható kifejeződése.
Miről szólt ez a vállalás? A fent említett közösség december 25-én több mint 100 embernek terít asztalt, „pont úgy, mintha otthon lennénk!”, ajándékozással és egyéni, névre szóló karácsonyi üdvözlőlap átadásával egybekötve.
Ezért néhány pontban szeretnék ezekről a nézőpont-igazításokról írni.
Az első forgatás: az elvárások helyett felajánlás
Amikor a csapból is az folyik, hogy „mert megérdemled”, és a feljogosítottság állapotában sokan azt keresik: „Ez miért jó nekem, nekem mi hasznom van belőle?”
Felszabadító, ha valaki azt a kérdést tudja feltenni: Mit tudok adni? Én mit tudok ehhez hozzátenni?
A második forgatás: a nyereség helyett veszteség
Az önkéntes alkalmakon lehetőségünk van megtapasztalni azt, hogy ebből a tevékenységből nem lesz nyereségünk. Lesznek bőven, akik ezt nettó hülyeségnek, pazarlásnak tartják. Miért adna bárki is a keresményéből másnak, amelyért ő dolgozott, és amelynek nem ő fogja élvezni az előnyeit? Abban a világban, ahol minden alaposan ki van kalkulálva, ahol olyan „számítóak” az emberek: mi történne akkor, ha egyszer nem nyernénk cserébe SEMMIT?
A harmadik forgatás: a látható helyett a láthatatlan
Jobbára láthatatlanul és a „láthatatlannak dolgozunk”. Ennek a karácsonyi vacsorának az elkészítésénél rengeteg ember fordult meg: van, aki fél órát, van, aki két órát tudott maradni. Van, aki csak épp beugrott egy kosár élelmiszerrel. Ebben a világban, ahol az emberek elképesztő dolgokat megtesznek azért, hogy észrevegyék őket, szerepeljenek főműsoridőben, elismerést és megbecsülést szerezzenek – rengeteg olyan ember van, aki láthatatlanul, észrevétlenül, minden méltatás nélkül törődik másokkal. Másrészt, a láthatatlannak dolgoznak, hiszen nem lehet mindig tudni, hogy miként és kihez ér célba az, amiért dolgoznak.
A negyedik forgatás: a valaki helyett senki
Ebben a világban, ahol mindenki Valaki akar lenni, lennie kell egy terepnek, ahol azt tapasztalhatjuk meg, milyen az, amikor senkik vagyunk. Elmentünk, hozzájárultunk, ott voltunk – mert volt lehetőségünk, mert volt miből adnunk, mert volt miből segítenünk, mert épp arra jártunk… Mert észrevettük, hogy minden, amink van, az nem a miénk – hanem mi is kaptuk, ránk bízták.
Az ötödik forgatás: a név helyett a névtelen
Az önkéntes munkában nem a nevünkkel, sokkal inkább a jelenlétünkkel dolgozunk, ami éppen mindig abban a pillanatban hat, történik. A karácsonyi díszek készítésénél rendkívül jó hangulatban, tökéletesen együtt tudtunk működni mindannyian úgy, hogy be sem mutatkoztunk. Mégis, sokat tudtunk nevetni, derűsen osztozni a készülődés buzgalmában. Ugyanígy, nem tudjuk, hogy kikhez fog eljutni ez a sok útnak indított törődés és kedvesség, mivel nem mindig tudunk hozzá konkrét arcokat, embereket csatolni. Nem tudom, hogy kiknek készítettem azt a sok csomagot, nem tudom, kik lesznek jelen a vacsorán.
A hatodik forgatás: a hatás helyett szabadság
És nem fogom tudni, hogy mit eredményez majd. Nem tudom, hogy segíteni-e, és hogy mennyiben fog segíteni az, amit én ezekben a napokban tettem. Lehet, hogy egy szemernyi különbséget sem fog hozni. Nem ugrik meg tőle a GDP. Még csak megváltani sem fogom a világot. Tökéletesen ismeretlen marad számomra az, hogy a szándékom milyen hatást eredményez. Remélem, hogy valakiknek ettől jobb és fényesebb lesz ez az ünnepi időszak. Ez a kontroll elengedése.
A hetedik forgatás: az ismerős helyett ismeretlen
Van valami derűs, olykor mulattató abban, ha egyszerre olyan területen próbáljuk meg magunkat, amelyen nem vagyunk otthonosak. Például itt voltak azok a családapák, akik csillagokat rajzoltak és vágtak ki papírból, mellyel majd a vacsorának otthont adó termet fogják díszíteni. Nem lettek tökéletesek a papírmasé-figurák, minden díszítés másként sikerült. Rengeteg humorral kötöttük csokrokba a fenyődíszeket, melyekből sosem lett két egyforma. De úgy készítettük, mintha otthonra készítettük volna!
Szabó Dóra Sarolta