Fogoly vagyok

Ez az a nap


Az egyik társunkat, a Richárd gyülekezetéből való Achert a foglyok, kivétel nélkül mindenki 1 Korinthus 13-nak szólította. 1 Korinthus 13: a szeretet apostoli himnusza. "Ha embereknek vagy angyaloknak nyelvén szólok is, szeretet pedig nincsen énbennem, olyanná lettem, mint a zengő érc vagy pengő cimbalom." 1 Korinthus 13: ő volt az én nyelvtanárom - németre oktatott, amikor tehette. Egyik vasárnapon, amikor rám került a sor a titkos istentisztelet megtartására, mesterem rávett, imádkozzam nyugodtan németül, hiszen már egészen jól bírom a nyelvet. Richárd végighallgatta az imádságot, majd így szólt:
- Ezt az imát kizárólag a Jóisten értette.
- Nem is hozzád imádkoztam - válaszoltam neki.
- Lám, lám - mondta boldogan Acher.

*

Az egyik áhítaton pontatlanul idéztem a bibliai szöveget. Paptársaim kíméletlenül lecsaptak rám, avval vádolva, hogy a Szentírást saját nézeteim igazolására használom. Richárd Simon ben Jonathán rabbi esetével kelt a védelmemre. Egyszer a híres rabbival is megesett, hogy hibásan idézte a Tóra szövegét, és ezen a mennyei angyalok olyannyira megütköztek, hogy elhatározták a rabbi példás megbüntetését, amiért könnyelműsködni mert az Úr szavával. Az Úr azonban leintette a háborgó seregeket:
- Hagyjátok, ő jobban ismeri a Tórát, mint én.

*

Törülközője elvesztését Richárd így hirdette ki a cellában:
- Aki talált egy nagy lyukat és körülötte egy kevés törülközőt, kérem, adja vissza, mert az enyém.

*

- Soha ne engedd, semmilyen körülmények között - tanította -, hogy a kísértő megszomorítson, és megrabolja jókedvedet.
A depresszió ellen a zsoltár szavait ajánlotta: "Ez az a nap, amit az Úr rendelt, örvendezzünk és vigadjunk ezen."

*

Richárd tanítása a racionális bibliakritikáról:
Hasonlatos a racionális bibliakritika ahhoz a műalkotáshoz, amely egy keretbe foglalt üres vászon. A címe: Legelő tehén.
A látogatók a művészt faggatják képe jelentéséről:
- Hol van a zöld fű?
- A tehén már lelegelte.
- És hol van a tehén?
- Miért legyen ott, ha már nincs mit ennie.

*

Richárd gyülekezetében a nagykorúvá váló fiatalokat, konfirmációi felkészítésként elvitte az állatkertbe, a vadállatok ketrecei elé. Itt mondta el nekik az első keresztények szenvedéseit a római stadionokban, hogyan lettek "látványosságai ennek a világnak", az apostol szavai szerint. Azt az utat ők sem kerülhetik ki, és ne is kerüljék ki, mondta nekik, hogy mint juhok vitessenek a mészárszékre.

*

Rám is érvényes az, amit Bonhoeffer vallott magáról: a börtönben tanultam meg igazán nevetni.
Richárd egyik kedvenc történetét még az első fogsága idején élte meg a börtönben, amikor, fogsága kezdetén, a Központi Bizottság egyik főembere Vasile Lucaciu volt.
Egyik alkalommal bejön a cellába börtönigazgató, és kérdezgetni kezdi a foglyokat, miért ítélték el őket:
- Mi a vétked?
- Szidtam Vasile Lucaciu-t.
- Neked?
- Dicsértem Vasile Lucaciu-t.
- Neked?
- Én vagyok Vasile Lucaciu.

*

Júdásnak mondja Jézus: "Amit tenni szándékozol, hamar tedd." Ezt a jézusi mondást a következőképpen magyarázta Richárd:
Palesztinában régészeti kutatások felszínre hoztak olyan fémpoharakat, amelyekre a következő szöveget vésték: Amit tenni akarsz (vagy: amiért idejöttél), azt tedd. Ezeket a poharakat kocsmákban használták, és az ivásra ösztönöztek. Jézus ezt a kocsmai szófordulatot használta, amikor Júdáshoz szólt, egészen más értelemmel ruházva fel a korhelyek mondását.