„A tízparancsolat nem más, mint tíz szabadság, vagyis élhetek szabadon Isten ajándékaival."
Gáncs Péter
Híd a Biblia és a mi világunk között
Hogyan közelítsünk a bibliai szöveghez, és miként adjuk át az értelmét? Mindez tanulható, így életet formáló erővé válhat az Ige hirdetése. Ebben segít a Langham Konferencia, amelyre március 3-ig lehet jelentkezni. Nem csak lelkészeknek!
Mi segíthet érthetőbb, relevánsabb és az igéhez hűségesebb prédikátorrá válni? Hogyan lehet még inkább megjeleníteni, átadni, célba juttatni Isten igéjét a tanítás során? Egyáltalán: milyen az Isten szíve szerint való igehirdetés? – Ezekre a kérdésekre keresi és adja meg a választ a bibliatanulmányozó vagy magyarázó igehirdetésre felkészítő Langham igehirdető-műhely, mely John Stott evangelikál teológus szolgálata nyomán bontakozott ki szerte a világon.
A brit lelkipásztor széles körben felhívta a figyelmet arra, hogy a napjainkban tapasztalható problémák lényegükben nem változtak, a kérdés inkább az, hogy mi történt a sóval és a világossággal? Azaz, miért nem fejti ki jobban gyógyító-helyreállító-megszentelő hatását Isten Igéje a keresztyén közösségekben, a megváltozott életeken keresztül pedig a bűn alá rekesztett világban? A Langham igehirdető-műhely célja, hogy lelkipásztoroknak és laikus igehirdetőknek egyaránt segítsen a szentírási szövegrészek eredeti jelentéséhez hűséges igemagyarázat készségének és eszközrendszerének elsajátításában, ekkor válhat ugyanis az igehirdetés Isten Igéjévé, amely változásra és cselekvésre készteti a hallgatóságot.
A hazánkban lassan egy évtizede megvalósuló képzésre idén március 19. és 21. között kerül sor. A képzés keretében a résztvevők megismerkednek az értelmező igehirdetés módszertanával, valamint az Ó- és Újszövetségben kibontakozó üdvtörténettel. A korábban több modulra épülő képzés tavaly átalakult. Minden alkalommal kellő információt kapnak azok, akik még nem vettek részt Langham-kurzuson, akik pedig már ismerik a módszertant, számukra a különféle műfajok feldolgozása nyújt fejlődési lehetőséget, valamint hogy tudásuknak megfelelő csoportmunkát végezhetnek. A képzés célja, hogy a résztvevők a Szentírás 66 könyvének fő üzenetét műfajonként is feltárják, valamint képesek legyenek átlátni és láttatni a könyvek egymásutániságában kibontakozó üdvtörténet nagyobb képét.
A szervezők nemcsak az igehirdetőket, bibliacsoport-vezetőket, napi igefonalak szerzőit várják, hanem minden, a Szentírást jobban megismerni vágyó érdeklődőt is. A Langham konferencia egyik szervezője, Mikola Borbála egyetemi lelkész érdeklődésünkre így fogalmazott: „Ki ne szeretne jobb igehirdető lenni? Érzékeljük, hogy ennek a záloga a belső szobánkban van. John Stott látva, hogy milyen nagy szükség van biblikus igehirdetőkre, különösen ott, ahol nincs formális teológiai képzésre lehetőség, dolgozta ki ezt az igehirdetésre készülési módszert. Úgy döntött, nem önmagáról, hanem londoni szolgálati helye utcájáról nevezte el: így lett a neve Langham. Ez a módszer az úgynevezett biblia-tanulmányozó vagy magyarázó igehirdetéshez (expository preaching) ad készülési támpontokat.
A saját tapasztalatom a Langhammel az, hogy teljesen megújította az igei készülésemet, felfrissítette az egyéni csendességeimet az a módszer, amivel itt találkoztam. Ha nem így történt volna, nem lennék részese a mai napig a Langhamnek, hanem már rég magam mögött hagytam volna, és ha kérnék, ímmel-ámmal ajánlanám. De ez nem így van: nagyon jó szívvel ajánlom. A korábban kialakított készülési metódusomban a legjobbra törekedtem, de amikor a magyarázó igehirdetés módszerével találkoztam, akkor megfoghatóbbá, megalapozottabbá vált számomra az igehirdetésre készülés.”
A Langham konferencián a résztvevők együtt tanulmányozzák Isten Igéjét, hogy a szövegtől az igehirdetésig, a Biblia világától a mi világunkig jussanak el. John Stott maga is azt vallotta: „Az igazi igehirdetés hidat ver a Biblia világa és a mai világ közt tátongó szakadék fölé, és egyszerre gyökerezik mindkettőben.” A konferencián évről évre más műfaj – történeti elbeszélés, törvény, költői rész, prófétai könyv, evangélium, levél, apokaliptika – kapcsán tanulmányozzák az igét; idén a prófétai könyvekkel fognak foglalkozni.
Mivel a képzés „csak” három napos, ezért intenzív együttlétre lehet számítani reggel fél 9-től este 9-ig – tette hozzá a református szervező. „Ebben van közös áhítat, előadás, egyéni és csoportmunka, közös gondolkodás, csendes idő, hogy Istennek választ adhassunk a szavára. A képzésen nagy hangsúlyt kap a gyakorlati munka, vagyis az igével való egyéni foglalkozás, amit kiscsoportban is átbeszélünk, tanulva és megerősítést kapva vagy éppen helyesbítésre találva egymás megfigyelései alapján. Az étkezések és a szünetek is sokszor az Ige körüli beszélgetésekkel telnek. Idén Ewald Ring, Langham Preaching-koordinátor tartja a prófétai könyvek sajátosságait felmutatva a módszertani előadásokat, amelyeket magyarra fordítunk. A többi előadás magyarul hangzik el.”
A Langham munkája az igehirdetői műhelyek által válik folyamatossá, ehhez mindazok csatlakozhatnak, akik a képzésen már részt vettek. A felekezetközi műhelyek biztosítják, hogy tagjaik helyesen, magabiztosan és hatékonyan alkalmazzák az értelmező igehirdetés alapelveit. Az ország több pontján működnek havi rendszerességgel Langham igehirdetői műhelyek bibliacsoportvezetők, misszionáriusok vagy gyülekezetekben szolgáló lelkipásztorok és laikus igehirdetők részvételével. Az idei kurzuson igehirdetői szolgálatot nem végző, de az értelmező igehirdetés iránt érdeklődő igeolvasók is részt vehetnek, előképzettségtől függetlenül.
A szervezők kérése, hogy csak azok jelentkezzenek a képzésre, akik vállalják, hogy mindhárom nap részt vesznek minden programon.
Időpont: 2025. március 19-21. (szerda- péntek)
Helyszín: Érd, Epicentrum Rendezvényközpont (2030 Érd, Jenő u. 15–19.)
Program kezdete: márc. 19. szerda 16 óra
Program vége: márc. 21. péntek ebéd, kb. 14 óra
Jelentkezési határidő: 2025. március 3. reggel 8:00
Részvételi díj: 45.000 Ft, amely tartalmazza a szállást kétágyas szobákban, illetve az étkezés költségeit.
A részvételi költség szállás igénybevétele nélkül 35.000 Ft. (A program reggel 8.30-tól kezdődik, és este 21.00-kor van vége)
Jelentkezni online a Jelentkezési lap – 2025 kitöltésével lehet. További információk, vagy a jelentkezési oldal elérése: www.langham.hu
Az első 20 református jelentkező számára a részvételi díjhoz 20.000 Ft-os hozzájárulást nyújt a Missziói Szolgálat.
A konferencia lelkésztovábbképzésnek minősül, kreditként elszámolható. Ebben a kérdésben az illetékes egyházkerületi felelősnél érdemes további információért érdeklődni.
Kapcsolódó cikkünk:
Egy történet részei vagyunk
Az igehirdető feladata nem más, mint hűségesen kibontani az Ige üzenetét, hűen a szöveg tartalmához, eredeti üzenetéhez és az azt leginkább kifejező szerkezethez. „Amikor megvizsgálunk egy igeszakaszt, azt kell megértenünk, ki mondta, kinek mondta, milyen környezetben, és mit akart ezzel elérni. Mi volt az ő üzenete? Igehirdetőként sok időt kell fordítanom rá, hogy ezt feltárjam. Nem arról van szó tehát, hogy szombaton keresek egy Igét a gondolataim alátámasztására, amivel el akarom érni, hogy egy konfliktus megoldódjon két gyülekezeti tag között. Csak miután megtaláltam a textus fő mondanivalóját, azután térhetek rá arra, hogy mit jelent mindez számunkra.” (Harmathy Ágota)