„Félelem fog el, ha Isten csöndbe burkolózik, de nem azért, mert hallgat, hanem mert elhatározza, hogy néma marad, és ez egészen más."
Visky András
Isten-arcú szépség
A szolgálatba állított szépség címmel rendezett női konferenciát a Dunamelléki Református Nőszövetség három helyszínen virágszombaton. A lányok, asszonyok igei előadásokat hallhattak és a női szépségápolással kapcsolatos műhelyeken is részt vettek.
„Íme, szép vagy!” (Énekek éneke 4, 1)
Hónapokkal ezelőtt – amikor a nőszövetségi vezetőkkel együtt imádkozva terveztük az előttünk álló emlékévet – megragadta szívünket egy gondolat.
Zsindelyné Tüdős Klára nagyon szép volt – milyen jó volna ma is úgy tündökölni, mint egykor ő. Titkának keresése közben felcsillant egy másik név is, mely ellenpólusként, mégis a teljességre segítő erővel állt Klára néni mellett – ő Pilder Mária.
A Nőszövetség kapcsán nem lehet nem együtt szemlélni őket s azt a csodát, amit majd nyolcvan évvel ezelőtt a mi Urunk e két nő munkáján keresztül ajándékozott egyházunknak.
Két nő – két különböző, mégis megáldott szépség Isten kezében! Életek, akikre jó emlékezni, s akikért lehet hálát adni – hiszen Egyházunk megújulásában, lelki ébredésében kapott helyükön, feladatukkal, szépségükkel ajándékokká váltak. Hisszük, hogy azt a szolgálatot, amit ránk – nőkre – bíz a mi Atyánk, akkor tudjuk igazán áldásosan megélni, ha újra felfedezzük női ajándékainkat, a bennünk szépségesen elrejtett Isten-arcúságunkat. Hiszen Királyunk ma is így tekint ránk, mátkáira: „Íme, szép vagy!”
Így lett „virágszombat” egyszerre emlékezés és hálaadás elődeinkért, s örömteljes előre tekintés arra, mi a szándéka, álma velünk, nőkkel, asszonyokkal Istennek. Ha mi megfogjuk egymás kezét különbözőségeinkkel gazdagon – úgy, mint Klára néni és Mária néni tették –, Istenünk csodája felragyog rajtunk és tündökölni fog!
Egy konferencia – három helyszín
A Dunamelléki Református Nőszövetség tavaszi konferenciáját – tiszáninneni inspirációt követve – 2025. április 12-én három helyszínen rendeztük meg párhuzamosan: Pécsett, Kecskeméten és Budapesten. Közös téma, együttes tervezés, egy Lélek – így háromságos csoda az, amit megélhettünk!
Hadd álljon itt pár gondolat a női konferencia mindhárom helyszínéről!
BUDAPEST
A Ráday Ház adott otthont a konferenciának Budapesten. A Dékáni Hivatal, a Székház munkatársai s teológushallgatók szerető mellénk állása nyomán kerekedett, formálódott a majd 100 főt megmozdító alkalom. Hálás a szívünk azért, mert újra megmutatta Urunk, „kicsiny kovász megkeleszti az egész tésztát”! A jó kovász Isten szerető felénk fordulása volt, s meghívása: „Szépségedet a Király kívánja!” (Zsoltárok 45, 12)
Édes Árpád, Budapest-Pestszentimrei református gyülekezet lelkipásztora bátorított bennünket arra, hogy Istenünk ránk ragyogó szépségét engedjük tündökölni életünkön, hogy visszatükrözhessük Őt s merjünk szemébe nézve igazán széppé válni! A könnyed, kacagtató előadás szívünk és gondolataink mély húrjait pendítette meg – hálásak vagyunk ezért!
Délután szépségműhelyek kínáltak lehetőséget arra, hogy női mivoltunk egyes látható és láthatatlan rétegeire pillantsunk. Mély bizonyságtételekre figyelve és kreatív, gyakorlatias ötleteket gyűjtve fodrászkodtunk, öltözködtünk, kerestük stílusunkat, színeinket, tekintettünk kezünkre, körmeinkre, s táncoltuk meg imádságunkat. A 15 éves leányok és a 90 éves asszonyok együtt alkottak, nevettek, keresték a lelkükben felragyogó szépséget – mert mindannyiónknak szól a drága szó: „Íme, szép vagy!”
Zárásként újra közösségben hallhattuk meg az életre segítő, szépségben megerősítő drága bátorítást, s fordíthattuk szívünket Urunk felé, megvallva: „Íme, szép vagy”! Gyönyörködni Vőlegényünkben a legszentebb kincsünk, hiszen Az, Aki szépnek lát, tud széppé tenni.
KECSKEMÉT
Izgalommal készültük a nagy eseményre. Az előkészületek napjai után szép reggelre virradva várta Kecskemét házigazda Nőszövetsége a vendégeket. A tartalmi ráhangolódásban és az előadások összekötésében segített minket a „Zengő Emmaus” dicsőítő zenekar. Örültünk a három helyszín sikeres összekapcsolódásának, amely számunkra újdonságként szolgált.
Szabó Zsuzsa áhítata különös megvilágításba helyezte a női szépséget és szolgálatot. Alapigéje az elveszett drachma példázata volt. Amint a megtalált és megtisztított ezüstérme gazdája kezében értékes, úgy a mi életünk is értékre és szépségre Mesterünk kezében talál.
A Zsindelyné Tüdős Klára-évfordulóra készült kisfilmből egy különleges életutat megtett nő alakja rajzolódott ki, akit Isten formált születésétől kezdve és kisugárzása még ma is hat ránk.
Az előadás és a bizonyságtétel két különböző oldalról közelítette meg a központi témánkat. Komlósi Ákos előadása a keresztyén pedagógia oldaláról, Illéssy Lenke pedig keresztyén nőként a divat világából. Közös volt mindkettőben az önazonosság hangsúlyozása, a külső szépség és a belső értékek harmóniája.
Komlósi Ákos előadásának összefoglalásaként megértettük, hogy az önazonosság: a küldetés szerint való cselekvés, a szolgálatba állítottság; a szépség pedig belső kisugárzás. „Úgy ragyogjon a ti világosságotok az emberek előtt, hogy lássák jó cselekedeteiteket, és dicsőítsék a ti mennyei Atyátokat.” (Mt 5,16)
Illéssy Lenke beszélt az öltözködés jelentőségéről, a divat és a trend különbségéről és a keresztyén nők felé való elvárásról: ápoltság, tisztaság, szélsőségektől való mentesség, belső kisugárzás az öltözetben is. „Ne a külső dísz legyen a ti ékességetek…hanem a szív elrejtett embere a szelíd és csendes lélek el nem múló díszével: ez értékes az Isten előtt”. (Pét 3,3-4)
A műhelymunkák során szó esett az előadásokban is említett kultúravesztésről, az értékek devalválódásáról, a keresztyén értékrend szerinti tanítás-nevelés fontosságáról, a szülők és az iskola felelősségéről. Megfogalmazódott az elvárás a keresztyén értékrendet valló nők felé, hogy életükkel hogyan tudják szolgálatba állítani a teremtésben kapott szépségüket. Ebben mindnyájunknak feladata van.
PÉCS
Ragyogó idő, jókedv, sokaság, beszélgetés, öröm, friss kávé, pogácsa, megtelő székek. Majd a zongora hangjára a beszédből csend, a csendből ének – ez volt az elmúlt szombatnak a nyitánya Pécsett.
Hálával tudunk visszatekinteni, mert egy tartalmas, felemelő csendesnapon vagyunk túl. Dicsőítéssel telt a gyülekezésünk. Izgalmas volt a körkapcsolás az alkalom elején, és boldogok voltunk, hogy akadálymentesre sikeredett! Unger Károly nagytiszteletű úr áhítata Eszter könyve alapján szólt a szépségről, mely egy nép megmenekedését szolgálta. Ezután a Zsindelyné Tüdős Klára életéről készült kisfilmet néztük meg. Az Ő kreativitásához kapcsolódóan köszöntük meg a helyi asszonyoknak az előkészületet, az ajándéknyuszik varrását és egy férfitestvérünknek azt a díszkutat, amit az udvarra készített erre az alkalomra. Igéket helyezhetünk el rajta, és máskor is tudjuk használni.
Hallhattunk egy rövid bizonyságtételt is Bene László részéről, aki rákból gyógyult meg.
Rövid szünet után Wébel Zsolt esperes köszöntötte az egybegyűlteket, Vincze Árpád lelkipásztor tartotta az előadást: bibliai szereplőkön mutatta be az Isten által teremtett ember külső és belső szépségét, melyet szolgálatba állított Isten.
Az ebéd után következett Ritter Nándor és Ida bizonyságtétele, akik az életükön keresztül meséltek arról, hogy a fájdalmakon, nehézségeken át vezérelve hogyan emelte fel Isten őket újból és újból. Megérthettük, hányszor tapasztalták meg, hogy „Isten a legnagyobb rosszból is a legnagyobb jót tudja kihozni”. Hihetetlen erővel hatott bizonyságtételük!
Délután három körül fejeztük be alkalmunkat, de még hosszú ideig tartott a kötetlen beszélgetés. Annak is nagy ereje volt, ahogy a dicséretek zengtek 116 fő ajkáról az elején, a különböző szolgálatok között, és persze a végén is. SDG!