„Tévedhetetlenül megsejtette, hogy ez hívás, és aki csak meghallja, az követni akarja, sőt, képes is lesz rá, hogy kövesse, ha kell, akár világok vagy évszázadok messzeségén keresztül is."
C.S.Lewis
IX. Kortárs Keresztény Ikonográfiai Biennálé
Kilencedik alkalommal rendezik meg idén a kortárs keresztény ikonográfiai biennálét a Kecskeméti Katona József Múzeumban. A kiállítás, amelyre Kecskeméten kívül Budapesten, Gödöllőn és Debrecenben is gyűjtik az alkotásokat a rendezők, ezúttal „A hét főbűn – Hieronymus Bosch nyomában" címet kapja majd.
A kiállítást a kecskeméti Cifrapalota (Rákóczi út 1.) földszinti termeiben rendezik meg 2018. március 10. és május 27. között.
A művek beadásának helye és ideje:
• Budapesten (1.): a Klebelsberg Kultúrkúriában (1028 Bp., Templom utca 2-10.), január 24., szerdán 11–14 óra között, megközelíthető a Széll Kálmán tértől 61-es villamossal a Hűvösvölgyig, onnan 64, 64A, 264-es vagy 257-es busszal a Templom utcai megállóig) – információ: 1/3920-860 és Varga Ágota művészettörténész (30/396-0009)
• Kecskeméten: Tudomány és Művészetek Háza (főtéri nagy zsinagóga, 6000 Kecskemét, Rákóczi út 2.), január 29–február 2. (hétfőtől péntekig), 9–15 óra között – információ: jan. 29–31. és febr. 1. Varga Ágota művészettörténész (30/396-0009), febr. 1–2. Virág Ágnes (30/289-2042)
• Gödöllőn: a Levendula Galériában (2100 Gödöllő, Remsey krt. 21.), január 31-ig, nyitvatartási időben (hétköznap 10–18, szombaton 9–13 óra között) – információ: Sz. Jánosi Erzsébet festőművész (30/286-9395; levendulagaleria@gmail.com)
• Budapesten (2.): a Skoda Éva Műterem-Galériában (1196 Bp., Hunyadi u. 129/a.), február 1., 11–14 óra között – információ: ifj. Gyergyádesz László (30/287-2549), Skoda Éva (30/904-6001)
• Debrecenben: 4028 Debrecen, Simonyi út. 40., február 5., hétfőn 11-13 óra között – ha valakinek ez az időpont végképp nem jó, akkor egyeztessen helybeli segítőnkkel (Szabó Antónia képzőművész, 30/568-0104)
Beadható művek száma: A várhatóan nagyszámú jelentkező miatt minden alkotó csak 1-1 alkotást, illetve sorozatot adhat be. Sorozat esetében a zsűri fenntartja a jogot annak szétbontására, ha az tartalmilag lehetséges és indokolt.
A művek beadásának feltételei: Műfaji és technikai megkötések nélküli kiállítás, ahol pl. animációs filmmel, ruhával, táblaképpel, plasztikával, videoinstallációval egyaránt lehet jelentkezni. A kiállításra beadott grafikai jellegű műveket csak megfelelően keretezve (üveglap + bilincs kombinációt nem!) fogadjuk el. Installáció jellegű művek esetében a kiállíthatóság technikai feltételeit az alkotónak kell biztosítania. A nem Kecskeméten beadott művek maximális méretei (kerettel együtt!) sík (és nem összetekerhető) művek esetében 130x160 cm, míg a térbeli kiterjedésű alkotások esetében a kb. 40 kg súlyhatár mellett egy mikrobusz raktere a mérvadó. Az ismertetett méreteket meghaladó műveket csak Kecskeméten lehet beadni. A műveket csak a helyszínen kitöltött adatlappal + biztonságosan szállítható csomagolásban (pl. puffancsfólia) együtt vesszük át. (Postai úton csak a gyűjteménynek felajánlott, azaz vissza nem küldendő műveket fogadjuk el anyagi okok miatt.) Az adatlap alsó és felső felének kitöltése után kettévágandó, az egyik példány az alkotóé, míg a másik a múzeumé lesz.
A kiállítás tematikája: A HÉT FŐBŰN – HIERONYMUS BOSCH NYOMÁBAN. A Magyar Katolikus Lexikon szerint a „főbűnök (lat. peccata capitalia): olyan bűnök, melyek önmagukban nem mindig súlyosak, de a hétköznapok igen sűrűn teremtenek alkalmat elkövetésükre, s gyakoriságuk miatt súlyos bűnök forrásai lehetnek. A megnevezés nem pontos, mert valójában víciumokról, és nem bűnökről van szó. A Szentírás szerint a szívből származnak (Mk 7,22), és a test kívánsága, a szem kívánsága és a világ kevélysége táplálja őket (1Jn 2,16). Ellenszerük a lélek gyümölcsei (vö. Gal 5,22). A Szentírás bűnkatalógusaiból (Mk 7,22; Gal 5,19) idővel a főbűnöket 8, majd 7 bűnben foglalták össze: kevélység, fösvénység, bujaság, irigység, torkosság, harag, jóra való restség. Régebben a nyolcadikként a hazugságot sorolták a főbűnök közé. A főbűnök elleni harcban igen könnyű eltévelyedni, mert az ember vagy kilátástalannak találja a küzdelmet, vagy nem ismeri föl magában a főbűnök megnyilvánulásait. Az okos küzdelemhez nagy türelem, alázat, istenrehagyatkozás kell, és fontos a részleges lelkiismeretvizsgálat." 2008-ban, a globalizáció korához igazítva, a Vatikán közzétette a hét új főbűn listáját is: kábítószer-kereskedelem és a kábítószerek használata; gyermekek bántalmazása és pedofília; környezetszennyezés; prostitúció; az emberi gének manipulálása; felebarátaink szegénységbe taszítása, profitszerzés céljából; luxuscikkre való költés.
- A főbűnök témája már eddig is számos kiváló művészt inspirált (például Giotto, id. Pieter Bruegel, Hendrik Goltzius, Jacques Callot, Otto Dix). Közülük is kiemelkedik Hieronymus Bosch, akire nemrégiben emlékezett a művészeti világ halálának 500. évfordulóján. A biennálé témája tehát ezúttal kettős, mert a nagyhatású mester egyedi, de a keresztény ikonográfiához szorosan kapcsolódó, festővilágának kortárs reminiszcenciáit, művészi feltárását, újraszövését is szívesen látjuk. Ám ez nem csupán a „szörny-ikonográfiát", s az oly sokat kutatott, ám teljességgel még fel nem tárt, sajátos szimbólumrendszert jelentheti. A számtalan bonyolult értelmezési kísérlet, nyakatekert következtetés helyett egy spanyol szerzetes, Fray José de Sigüenza igencsak egyszerű, de annál több igazságot tartalmazó gondolatát ajánljuk 1605-ból az alkotók figyelmébe. Ennek a festőnek a munkái véleményem szerint azért különböznek a másokéitól, mert míg a többiek külső megjelenésük szerint ábrázolják az embereket, addig neki megvan a bátorsága ahhoz, hogy olyanoknak fesse őket, amilyenek belső mivoltukban – mondta a szervező, ifj. Gyergyádesz László művészettörténész.
Zsűri: A minőség biztosítása és a díjazott alkotások kiválasztása végett a rendezők zsűrit kérnek fel. (A zsűrizés várható időpontja: 2018. február 6.)
Műleírás: Jelentős segítség lenne a zsűri és a későbbi kutatók számára, ha az alkotója néhány mondatban bemutatná, elsősorban tartalmi téren, a saját alkotását. Éppen ezért nagy köszönettel várjuk ezeket a műleírásokat a kurátor email címére (gyergyadesz@gmail.com), legkésőbb február 4-ig.
Katalógus: A kiállítás megnyitójára, amennyiben lesz rá keret, színes katalógus jelenik meg. Installációs jellegű művek, animációs filmek, fotó alapú, digitális kompozíciók és nyomatok esetében jelentősen megkönnyítené a munkánkat, ha az alkotója digitális reprodukciót is tud mellékelni a kurátor email címére.
Információ: Érdeklődni a biennálé kurátorától, ifj. Gyergyádesz László művészettörténésztől lehet az alábbi telefonszámokon (76/480-776; 30/287-2549) és email címen (gyergyadesz@gmail.com). Postacím: 6000 Kecskemét, Cifrapalota, Rákóczi út 1. (A borítékra zárójelben mindenképpen fel kell írni ifj. Gyergyádesz László nevét vagy a kiállítás megnevezését!)
Forrás: http://keol.hu/kecskemet/ix-kortars-kereszteny-ikonografiai-biennale