„Az igehirdetésnek akkor van ereje, ha ember áll az emberek előtt, csak éppen palástban, és olyan hangon szól, olyan szavakkal, amit mindenki megért."
Békési Sándor
Kapcsok és kötelékek tárlata
Az Én és a Te közötti szent kötelékekre hívja fel figyelmünket a budapesti Ráday Gyűjtemény Bibliamúzeumának új időszaki kiállítása, amelynek a megnyitója 2022. szeptember 30-án, pénteken 17 órakor kezdődik a Ráday-napok programsorozat részeként.
Hosszú várakozás után szeptember végén megnyitja kapuit a budapesti Ráday Ház. Átadását a Ráday-napok elnevezésű háromnapos programsorozattal ünneplik meg, a programsorozat részeként a Dunamelléki Református Egyházkerület Ráday Gyűjteményének Bibliamúzeuma új időszaki kiállítással köszönti régi-új otthonát.
A „kapcsok és kötelékek által…” (Pál levele a kolossébeliekhez, 2. fejezet, 19. vers) címet viselő tárlat 2022. szeptember 30-tól december 17-ig lesz megtekinthető a budapesti Ráday utca 28. szám alatt.
A kiállítás alkotásai abban a korban készültek, amikor két ember kapcsolata a valós találkozásban, a szemtől szemben látásban és az együttlétben fogalmazódott meg. Ugyanakkor emlékeztetnek arra a kapcsolatra, amelynek kötelékei egyre inkább meglazulnak és feledésbe merülnek: ez az ember és Isten kapcsolata, az Én és Te kapcsolata, amelyet Martin Buber így fogalmazott meg 1923-ban:
„Az Én-Te alapszót csak egész lényével mondhatja ki az ember. Önmagam egész lénnyé koncentrálódása és összeolvadása soha nem történhet általam, és soha nem történhet nélkülem. A Te által leszek Én-né. S ahogy Én-né leszek, mondom: Te. Minden valóságos élet: találkozás.”Az Én-Te tapasztalásában az ember a másik lényére csodálkozik rá. Az abszolút viszony az, amikor az ember Istent szólítja Te-nek. „Aki a világot benne szemléli, az ő jelenlétében él.”
A kiállított alkotások felhívják a figyelmet arra is, hogy az Isten és az ember kapcsolatának alapja Isten emberszeretete, amelyet Jézus Krisztus tanít a világnak. Ennek az értéke határozza meg az egymásban kapott kapcsolatainkat, ugyanis szent kötelékek tesznek felelőssé minket egymás iránt.
A bemutatásra kerülő magángyűjtemény festményeiből, szobraiból összeállított tárlaton – a teljesség igénye nélkül – olyan alkotók műveivel találkozhatunk, mint Csontváry Kosztka Tivadar, Derkovits Gyula, Vaszary János, Berény Róbert, Patkó Károly, Vörös Géza, Kernstok Károly, Ámos Imre vagy Bernáth Aurél. A kiállítás bevezető képei Ádám és Éva, a bűnbeesés, az elszakadás, az utolsó vacsora, a mennybemenetel és a tékozló fiú ábrázolásait az emberi kapcsolatok és kötelékek sokszínű bemutatása követi. A Csontváry-életmű egyik legszebb, és legtitokzatosabb alkotása mellett megjelennek Kövesházi Kalmár Elza kecses táncosai, Schaár Erzsébet határozott alakjai, az elvágyódás, a várakozás, a magány és a társas élet színes figurái és terei. A tárlatot az emberi érintkezés labirintusait megfogalmazó Mattis Teutsch János különleges, élénk színű formaritmusai zárják.
A kiállítás rendezésében a Bibliamúzeum munkatársai vettek részt.
A kiállítást megnyitja: Balog Zoltán református püspök
A kiállítás megnyitóján fellép: Zurgó együttes
Időpont: 2022. szeptember 30., péntek, 17 óra
A program a Ráday-napok keretében valósul meg. A részletekért kérjük, keressék fel a múzeum honlapját és facebook oldalát!
Nyitvatartás
A kiállítás a megnyitót követően 2022. október 4-től december 17-ig tekinthető meg, keddtől péntekig 10 óra és 17 óra között, szombaton 10-től 14 óráig a Bibliamúzeum időszaki kiállítóterében.
Kapcsolódó programok: beszélgetések, szubjektív tárlatvezetések, múzeumpedagógiai foglalkozások, adventi programok
A kiállítás helyszíne
A Dunamelléki Református Egyházkerület Ráday Gyűjteményének Bibliamúzeuma
1092 Budapest, Ráday u. 28.
Tel.: 0630-441-9642
bibliamuzeum@bibliamuzeum.com
https://bibliamuzeum.com/