„A megszabadult ember tudja, ha szabadságát önmagának megtartja, hogy élvezze, elveszti, mert szabadságának fogságába esik."
Hamvas Béla
Korszakokat meghatározó alkotók
Madách Imre, Kölcsey Ferenc és Petőfi Sándor élete és munkássága áll az idei Harkányi Szabadegyetem középpontjában. A novemberi előadássorozatra díjmentesen, regisztráció nélkül várják az érdeklődőket – tudtuk meg a szervező Horváth Andrea lelkipásztortól.
A magyarság lelki arca – ezt a főcímet viseli az idei Harkányi Szabadegyetem. „A főcím alá jól illik az idei alcím: Mondottam, ember: Küzdj és bízva bízzál! Minden évben van olyan évforduló, amely a magyar történelem és kultúra jelentős eseményeihez, személyeihez kapcsolódik, és amelynek a hatása mind a mai napig érezhető. Mindig az adott évforduló határozza meg a Szabadegyetem témáját is. Idén többek között Petőfi-, Kölcsey-, Madách-év van. Így rájuk, a tizenkilencedik század nagy alakjaira koncentrálunk mi is. Amellett, hogy valamennyien híres költők és írók voltak, meghatározták koruk társadalmi és politikai életét is” – mondta érdeklődésünkre Horváth Andrea lelkipásztor, a Harkányi Szabadegyetem Alapítvány elnöke.
A tizenhetedik alkalommal megvalósuló rendezvény programjának összeállításakor a szervezők szem előtt tartják, hogy országos szinten ismert előadókat hívjanak meg, akik az adott korszak komoly kutatói. A szerdától vasárnapig tartó rendezvény minden napját koncert zárja. „Törekszünk arra, hogy minden évben olyan zenekarokat hívjunk, akik valamilyen módon kapcsolódnak az adott témához. Van állandó vendégünk is: a Kaláka – az együttes az indulás óta minden évben zenél a Szabadegyetemen. Igyekszünk határon túli művészeket és előadókat is meghívni, mert A magyarság lelki arca címet viselő rendezvénysorozat nemcsak a jelenlegi Magyarország területére koncentrál, hanem az egész Kárpát-medencére, hiszen a magyarság itt él tömbben. Szeretnénk a gyermekeket és a fiatalokat is bevonni a Szabadegyetem programjaiba. Az elkövetkező években olyan előadókat is meghívunk, akiknek a művészete az említett korosztályokat célozza meg.”
A Szabadegyetem mindazoknak szól, akik az adott téma iránt érdeklődnek. Elsősorban a környékről, illetve a megyéből érkeznek a rendezvényre, de a Harkányban gyógyulók és a szabadságukat ott töltő emberek is látogatják az alkalmakat. Naponta átlagosan százan vesznek részt a programokon. A kezdetektől fontos szempont volt, hogy a Szabadegyetem mindenki számára elérhető legyen, ezért nincs belépődíj.
A Harkányi Szabadegyetemet 2005-ben rendezte meg először az akkori lelkipásztor, Bereczky Ildikó a várossal együttműködve. Az ötlet alapját az erdélyi Bálványosi Szabadegyetem adta. A rendezvényt alapvetően meghatározza az Ormánság közelsége, amely a baranyai reformátusság bölcsője. A terület felbecsülhetetlen történelmi, felekezeti és kulturális örökséggel bír. „Történelmünket, irodalmunkat és művészetünket is meghatározza a reformátusság, hiszen mint egyház, jelentős hatást gyakoroltunk az egész magyar kultúrára: kezdve azzal, hogy Károli Gáspár lefordítja magyarra a Bibliát, ez pedig megalapozza a magyar nyelv fejlődését. A vidék jelentős reformátora Sztárai Mihály énekes prédikátor, aki énekelt Igével evangelizálta az ormokon élő, vizes, mocsaras területektől elzárt falvak közösségét.”
Az Ormánság reformátussága jelentőset alkotott a templomi építészetben is a festett kazettás templomaival. „Az embert próbáló történelmi események nehéz helyzetbe hozták ezt a vidéket. Az ormánsági emberek életét szeretnénk a magunk eszközeivel és lehetőségeivel szolgálni” – mondta Horváth Andrea lelkipásztor. Harkány város önkormányzata és a Polgári Magyarországért Alapítvány mellett a helyi református gyülekezet anyagilag, szervezésben és adományokkal is segíti a Szabadegyetem megrendezését, melynek fővédnöke Balog Zoltán dunamelléki püspök, a Zsinat lelkészi elnöke.
Program:
November 15. szerda – Művelődési Ház
17:00 Eötvös József élete és munkássága – dr. Csibi Norbert történész
18:30 Szemere Bertalan az elfeledett/elfeledtetett miniszterelnök – dr. Hermann Róbert történész
20:00 Koncert – Zengő együttes
November 16. csütörtök – Művelődési Ház
17:00 Zichy Mihály illusztrációi, Madách Imre „Az ember tragédiája” c. drámájához – Basics Beatrix művészettörténész
18:30 Küzdelem és bizalom a döblingi Széchenyi munkásságában – dr. Csorba László történész
20:00 Koncert – Fábri Géza és Szokolai Dongó Balázs népzenészek
November 17. péntek – Művelődési Ház
17:00 Szász Károly hatása Az ember tragédiája szövegére – dr. Rózsafalvi Zsuzsanna irodalmár, PIM
18:30 A 200 éves Harkányfürdő története – dr. Muity György fürdőigazgató
20:00 Koncert – Kaláka együttes
November 18. szombat – Művelődési Ház
17:00 Petőfi Sándor és az Apokalipszis nyelvi hagyománya – dr. Szilágyi Márton irodalmár
18:30 Kölcsey Ferenc és a politika – Völgyesi Orsolya történész
20:00 Koncert – Fokos zenekar
November 19. vasárnap – Református templom
10:30 Istentisztelet – igét hirdet Bán Béla esperes, Bács-Kiskunsági Református Egyházmegye
Művelődési Ház
17:00 Petőfi – Kölcsey – Madách életművéről – dr. Szabó Szabolcs irodalomtanár
18:30 Koncert – Pécsi „Leőwey Klára” Női Kar