Követés

Ezernyi kereső és református talált lelki otthonra az újonnan szerveződő gyülekezetekben. A Dunamelléki Református Egyházkerületben az elmúlt négy évben tizenöt új gyülekezet jött létre – hangzott el a kerület missziói bizottságának budapesti ülésén. Az egyház próbálja követni a népesség migrációját és ott alapítani új gyülekezeteket, ahová az emberek költöznek.

Új bizottság
Az egyházi választások után átalakult az egyházkerület missziói bizottsága, a régi tagok közül négyen maradtak – mondta érdeklődésünkre az idei első ülésük után Böttger Antal lelkipásztor, bizottsági elnök. A bizottságban a nyolc dunamelléki egyházmegye missziói előadója, valamint négy egyházmegye ifjúsági előadója és az elnök dolgozik. Az ülésen Fodorné Ablonczy Margit foglalta össze az elmúlt hat esztendő ifjúsági munkáját, ismertette a koncepciót, valamint a közös programokat.

Követés
Böttger Antal a missziói gyülekezetekről szólt a portálunk mikrofonja előtt. A bizottsági elnök úgy fogalmazott: az egyház próbálja követni a népesség migrációját és ott alapítani új gyülekezeteket, ahová az emberek költöznek.
„Négy éve, az első új gyülekezetek alapításakor szétnéztünk, hogy mely települések azok, ahol nagy a népesség, de nincs gyülekezet, vagy csak szórványgyülekezet van. Az egyházkerület ezekre a helyekre helyezett ki lelkipásztorokat azzal a feladattal, hogy szervezzenek új református közösségeket."

 

Templomos gyülekezet
Böttger Antal az elmúlt időszak tapasztalatait elemezve elmondta azt is, hogy a feladat nem egyszerű, hiszen a teológusok nem tanulták a teológián, hogyan kell új gyülekezeteket szervezni, hogyan lesz egy ötezer lelkes településen templom és infrastruktúra nélkül „templomos gyülekezet". Számos út bizonyul zsákutcának, rengeteg imádság, küzdelem és munka kell ahhoz, hogy az emberek nyitottá váljanak a hívó szóra – tette hozzá.

 

Mire mondanak nemet
Korábban a Kulcs-rácalmási gyülekezet presbitere, Virág László fogalmazott úgy egy a Parókia portálnak adott interjúban, hogy missziói gyülekezetként rengeteg feladatuk van. „A mi generációnkban és az utánunk következőben is valamiért fenntartásokkal viszonyulnak a fiatalok a keresztyénség iránt, és gyakran nem is tudják, mire mondanak nemet. Próbáljuk minél nyitottabb programokkal elérni az embereket, és lehetőséget nyújtani  nekik arra, hogy esetleg őket is megérintse az evangélium üzenete" - mondta a férfi. A monorierdői gyülekezet asszonyai pedig arról beszéltek ott jártunkkor, hálásak azért, hogy fellendült a közösségi élet, hiszen évtizedek óta imádkoztak ezért. Közülük van, aki annak örül, hogy az unokája végre járhat hittanra; van, aki a gyülekezeti napközis táborokat, ünnepi műsorokat, kézműves foglalkozásokat dicséri. Szerintük minden generáció megtalálja a helyét a monorierdői református közösségben.

 

Bátor, lelkes, fiatal lelkipásztorok
A lelkészek lelkesedése elengedhetetlen az új gyülekezetek szervezésekor – folytatta Böttger Antal. Ezt a nehéz, sok bizonyságtalansággal teli munkát főként bátor, fiatal lelkipásztorok vállalják. Számukra évente több alkalommal szerveznek szakmai találkozókat, ahol megoszthatják egymással eredményeiket, gondjaikat, és komoly lelki munkát is végeznek.

A missziói bizottság elnöke szerint a képzés hiánya mellett probléma az is, hogy a lelkészek gyakran egyedül érzik magukat, mert nem kapnak útmutatást, amit nehezen tud elképzelni az, aki egy tradicionális gyülekezetben szolgálhat. „Képzeljék el, hogy ezeken a településeken általában nincs templom, parókia, infrastruktúra. A lelkész odamegy idegenként, bérel az iskolában vagy a művelődési házban egy termet, ahol istentiszteletet, közösségi alkalmakat tarthat, de mondjuk nincs olyan hely, ahol fújhat egyet, vagy azt sem tudja, merre induljon, hogy egy tál ételt ehessen." 

 

Támogatás
Korábban Bogárdi Szabó István dunamelléki püspök úgy nyilatkozott, hogy a missziói gyülekezeteket önfenntartó gyülekezetekké válásukig támogatja az egyházkerület. A támogatásukra szánt összeg eléri a 30 millió forintot évente, hiszen nemcsak a missziót végző lelkipásztorról, hanem az infrastruktúráról, utazásról, bérleti díjakról is gondoskodni kell. A püspök szerint sem az esperes–gondnoki gyűléseken, sem a kerület gazdasági bizottságában nem kérdés, hogy erre anyagiakat kell fordítani.

 

Böttger Antal szerint akár már most is alapíthatnának több új gyülekezetet Budapest agglomerációjában, azonban ehhez újabb források bevonására van szükség.

Fekete Zsuzsa
Fotó: Parókia archív 

A Parókia portál az elmúlt években számos missziói gyülekezetbe ellátogatott. Az alábbiakban összegyűjtöttük néhány írásunkat ebben a témában.


Diósd – Aki Krisztus előtt jár

Kozármisleny – Téglát, lelket sorról sorra

Őrmező (Budapest) - Kirakatban

Csömör – Ha elmúlt vasárnap

Tököl – Hajtás a romokon

Taksony – Idegenből testvérek

Monorierdő – Kicsiny kezdet egy alvó közösségben

Kulcs – Rácalmás – A misszió Kulcsa